OTOYOLDAKİ SIĞIRCIK ÖLÜMLERİNE SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI

Dün Hendek'te "Şoke eden manzara. Yüzlerce kuş ölü bulundu" başlığı ile verilen haberlerin sadece abartıdan ibaret olduğunu söyleyen Sakarya Avcılar Atıcılar ve Balıkçılar Federasyonu Başkanı Sedat Bıçakçı "Sığırcık sürüsüne araba girmiş, bu neyin abartısı" dedi. Öte yandan onlarca kuşun öldüğü olay sonrası Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattığı öğrenildi.

Sığırcık kuşlarını otoyoldan toplayarak kendisini kamera aldıran şahsın ise Hendek'te yaşayan ve "Simitçi Kenan" olarak bilinen Kenan Esenboğa olduğu ortaya çıktı. Esenboğa'nın Youtube'ta yaklaşık 28 bin takipçisi bulunuyor. Öte yandan onlarca kuşun öldüğü olay sonrası Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

----

Soruşturma kapsamında kuşların neden ve nasıl öldükleri incelenecek. Genellikle yüzlercesi aynı anda sürü halinde gezen kuşlara yoldan geçen bir aracın çarpmış olabileceğinden şüpheleniliyor.

----

Dün D-100 karayolu Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi mevkiinde yaşanan olayda sürüler halinde dolaşan sığırcık kuşlarının toplu halde indikleri otoyolda kendilerine çarpan bir araç nedeniyle öldükleri ortaya çıktı.

----

Kuşların yola savrulduğunu görerek onlara yardım eden kişinin ise Hendekli Youtuber Kenan Esenboğa olduğu ortaya çıktı.

----

İHA'nın haberinde karayoluna bilinmeyen bir sebepten düştüğü iddia edilen kuşların otoyoldan geçen bir aracın çarpması nedeniyle yola savrulduklarını ve bu olayın neredeyse her gün yaşandığını belirten Sakarya Avcılar Atıcılar ve Balıkçılar Federasyonu Başkanı Sedat Bıçakçı "Sığırcık sürüsüne araba girmiş, bu neyin abartısı. Sanki bir hastalıktan ölmüş veya bir katliam varmışcasına haberler yapılmasını doğru bulmuyorum. İşin özü bu bir trafik kazası.

----

Sığırcıklar toplu halde göç ederken yoldan alçak uçmuşlar ve muhtemelen bir kamyonda kuşlara çarpmış. Öyle abartıldığı gibi olayda başka bir durum yok. Arkadaşın durumu biraz şov olmuş, ama kuşları kurtarmaya çalışması güzel bir hareket" dedi.

----

Sığırcık kuşlarını otoyoldan toplayarak video çeken kişinin ise Hendek'te yaşayan ve "Simitçi Kenan" olarak bilinen Kenan Esenboğa olduğu ortaya çıktı. Esenboğa'nın Youtube'ta yaklaşık 28 bin takipçisi bulunuyor.

Öte yandan onlarca kuşun öldüğü olay sonrası Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında kuşların neden ve nasıl öldükleri incelenecek.

Genellikle yüzlercesi aynı anda sürü halinde gezen kuşlara yoldan geçen bir aracın çarpmış olabileceğinden şüpheleniliyor.

- Adayorum, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.adayorum.com/haber/7714998/otoyoldaki-sigircik-olumlerine-savcilik-sorusturma-acti