Bronkoskopi hakkında merak edilenler

BRONKOSPİ NEDİR?

Bronkoskopi’nin ince, ışıklı bir tüp (bronkoskop) kullanarak akciğerlerdeki hava yollarına doğrudan bakmak için kullanılan yönteme verilen isim olduğunu ifade eden Özel Medar Hastanesi Sakarya Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nasser Elmi Absieh, “Bronkoskop burun veya ağızdan girilerek daha sonra gırtlak, nefes borusundan (trakea), akciğerlere giden büyük hava yollarını (bronşlar) ve bronşların daha küçük dallarını (bronşiyoller) görüntülerek inceleme yapılır. Bronkoskopi hem tanısal hem de tedavi amaçlı yapılabilir” dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nasser Elmi Absieh ayrıca bronkoskopi hakkında merak edilenleri de böyle cevaplandırdı.

NEDEN BRONKOSKOPİYE İHTİYACIMIZ OLABİLİR?

Aşağıdaki gibi akciğer problemleriniz varsa teşhis etmek ve tedavi etmek için göğüs hastalıklar uzmanı tarafından bronkoskopi işlemi size önerilebilir.

 

·         Tedaviye rağmen geçmeyen kalıcı(kronik) öksürük nedeni araştırmak.

·         Akciğer enfeksiyonları tüberküloz, zatüre (pnömoni), mantar veya parazit gibi enfeksiyonların tanı konulması.

·         Akciğerde filimlerinde anormalık olup tümör şüphesi olanlardan tümördan ve lenf düğümlerinden doku (biyopsi) alınması.

·         Hava yollarda tıkayan mukus sekresyonlar temizliği ve tümör gibi bir tıkanıklığı giderilmesi.

·         Tıkanmış hava yolunu açık tutmak için hava yoluna bir stent (küçük bir tüp) yerleştirilmesi.

·         Hemoptizi (öksürükle akciğerleden kan gelme) olması durumunda kanamanın yerinin tespiti ve durdurulması.

·         Solunum yollarını düşen yabancı cisimlerin çıkarılması 

·         Kalıcı akciğer çökmesi (atelektazi) veya akciğerlerdeki küçük hava keselerinin(alveoler) çökmesi nedeni belirlemek ve tedavi için bronkoskopi yapılır. Bronkoskopi işlem sırasında çoğu durumda, enfeksiyon etkeni belirlemek, kanser    araştırmak için sıvı örnekleri veya biyopsi alınır.

BRONKOSKOPİ HAZIRLIĞI NASIL YAPILIR?
İşlemden önce kanın pıhtılaşması ile ilgili herhangi bir probleminiz olmadığından emin olmak için kan testleri gerekebilir. Bronkoskopiden bir hafta önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların bırakılması tavsiye edilebilir. Buna ek olarak işlemden en az 7-8 saat önce hiçbir şey yememek veya en az   4-2 saat önce sıvı içmemek gerekmektedir. Şeker ve kalp ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzun talimatına göre ayarlamanız gerekebilir.  İşlemden önce, herhangi bir takma diş veya ortodontik aletler ağızdan çıkarılmalıdır.

UYGULAMA SÜRECİ NASIL OLUR?
Özel Medar Hastanesi Sakarya’da bronkoskopi işlem genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlem esnasında hastanın rahatlamasına yardımcı olmak için sakinleştirici, uyuması ve işlemi hatırlamamasını sağlayan ilaçlar verilmektedir.  Bu durumda hasta işlem boyunca bilinçsiz olmaktadır.    Bronkoskopun ucunda bir video ekrana bağlı çok küçük bir kamera vardır. Bronkoskopi tüpü normalde ilk tercihimiz burun deliklerinden girilmesi fakat burun delikleri dar olan kişilerde ağızdan girilerek boğazın arkasından ses telleri yoluyla ve solunum yollarına doğru yavaşça ilerletilecektir. Bazı insanlar öksürme dürtüsü   yaşarlar buna baskılamak için lokal uyuşma sağlanır. Ciddi bir rahatsızlık varsa, daha fazla anestezi verilebilir.
Bronkoskop ses telleri arasından geçtikten sonra normal konuşmak zordur. Bu korkutucu olabilir, ancak beklenir ve bronkoskop çıkarıldığında düzelir. Yeterli oksijen aldığınızdan emin olmak için oksijen seviyeleri her zaman izlenir.

BRONKOSKOPİ İŞLEM SONRASI İZLEM NASIL OLUR?

İşlemden sonra herhangi bir komplikasyon yaşanmadığından emin olmak için hasta 1-2 saat müşahede altına alınır. Anestezinin etkileri geçene ve öğürme refleksiniz normal olana kadar ortalama 2 saat yemek yenmemeli veya su içilmemelidir. Uyuşukluk geçtikten sonra boğaz ağrıları, öksürük ve ses kısıklığı yaşanabilmektedir. İşlem gününde eve dönerseniz, sedasyonun kalıcı etkileri nedeniyle araba veya ağır makine kullanmamalısınız. Bir aile üyesi veya arkadaşınız, sizi eve götürmek veya eve eşlik etmek için hazır olmalıdır.  Bronkoskopi işlemi sonrasında birkaç gün boğaz ağrısı veya ses kısıklığı olabilir. Bronkoskopi işlemi sonrasında 24 saatten fazla süren ateş, ağrısı, nefes almada zorluk ve öksürükle fazla miktarda kan gelmesi olması durumda   mutlaka doktorunuza başvurun.

BRONKOSKOPİ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Bronkoskopi işlemi genellikle yaklaşık 30 dakika sürer. Bununla birlikte, bronkoskopi öncesi hazırlık, bronkoskopinin işlemi ve sonrası için yaklaşık 2-3 saat sürebilmektedir

BRONKOSKOPİ İŞLEMİ RİSKLİ MİDİR?

Bronkoskopi işlemi genellikle güvenlidir, hasta işlem sırasında oksijen, kalp atışları gerektiğinde tansiyon ve EKG izlemi yapılmaktadır. Bronkoskopiden kaynaklanan komplikasyonlar ise nadir görülmektedir.  En sık görülen komplikasyon biyopsi bölgesinde kanamadır. İşlem sırasında oksijen seviyesi düşebilir bu durumda oksijen artırılabilir. Bronkoskopiden sonra herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuz akciğer röntgeni isteyebilir.

- Adayorum, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.adayorum.com/haber/11907701/bronkoskopi-hakkinda-merak-edilenler