- G:

Kurucusu Kekik Et’i Böyle Anlattı

Sakarya’nın ulusal markası olma yolunca emin adımlarla ilerleyen Kekik Et’in hikayesini anlatan kurucusu Bülent Afyon, “Kekik Et olarak beslemiş olduğumuz hayvanlarımızı, kendi organizasyonumuzda hazırlanıp ileri işlenmiş ürün olarak müşterilerimize kaliteli, sürdürülebilir, nitelikli ve fiyat politikası noktasında da uygun olarak sunuyoruz” dedi.

+11
Büyütmek için resme tıklayın

SAKARYA’NIN MARKASI

Sakarya’nın ulusal markası olma yolunca emin adımlarla ilerleyen Kekik Et’in Kurucusu Bülent Afyon, markanın hikayesini, hedeflerini ve kalite politikalarını anlattı. 2022’de Serdivan Hilloria AVYM’de il satış mağazasını açan konsept özelliği ile kısa sürede ilgi odağı haline gelen Q8 Anadolu Et Kekik Entegre olan markanın kuruluş hikayesinin 2020’ye dayandığını ifade eden Afyon, “Kekik Et’in kuruluş hikayesi 3 yıl öncesine dayanıyor. 2020 yılında Osmaneli Bilecik'te Q8 Anadolu Et Kekik Entegre olarak kurulmuş olan 1.500 kapasiteli bir besi işletmemiz var. Bu besi işletmemizde 2 yıldır hem Sakarya hem bölgesel olarak buradaki farklı illere üretim yapıp da hayvan arzı noktasında besici konumundaydık. Bu organizasyonun gelişimi için buna entegre olarak da Sakarya'da böyle bir yatırım yapma noktasında bir tasarrufumuz oluştu. Bunun tabii ki temel amacı şuydu. Mevcut kendi beslemiş olduğumuz hayvanlarımızın kendi organizasyonumuzda hazırlanıp ileri işlenmiş ürün olarak müşterilerimize kaliteli, sürdürülebilir, nitelikli ve fiyat politikası noktasında da uygun maliyetlerle müşterimize hizmet etme amacımızdır. Kekik Et olarak biz özellikle Sakarya'nın en işlek olduğu en sosyoekonomik açıdan gelişim açısından ulaşım açısından hizmeti alabileceği güzel bir lokasyona bir yatırım yapma noktasında tasarrufta bulunduk ve bugün itibariyle de Kekik Et’i aşağı yukarı 7 aylık 8 aylık bir süreçte hizmet faaliyetimizi sürdürüyoruz” dedi.

HİJYEN NİTELİKLİ VE KALİTELİ ET

Kekik Et’in hedeflerinden de bahseden Afyon, “Markamızın gelişimi noktasında ve yapmış olduğumuz besiciliğin kapasite olarak kısa, orta ve uzun vadede yatırım hedefleri var. Bununla alakalı orta vadede bizim 2 yıl içerisinde 5.000 büyükbaş hayvan organizasyonu üzerine. Osmaneli Bilecik'te şu an yatırımlarımız devam ediyor. Kekik bizim için pilot bir proje Sakarya'ya, Serdivan’a yakışan bir proje olması noktasında da ciddi bir yatırım maliyetimiz oldu. Çünkü her şeyden önce insan değerli ve hizmet etme noktasında da hem hijyen hem nitelikli hem kaliteli hizmeti alma noktasında da öncü olmak istedik. Bu amaçla da Kekik Et’i bu yatırım modeliyle de Sakarya kazandırmış olduk. Kekik Et’in aynı zamanda Kütahya Tavşanlı'da 14 bin metrekare kullanım alanına sahip tesisi var. Burada kesim organizasyonunu yaparak hem de et entegre organizasyonu ile ileri işlenmiş ürün üretiyoruz. Yelpazesi olabilecek olan bir tesisi de kazandırmış olduk. Yani Kekik Et’in başlangıcı besicilik ile oldu.

Sakarya'da yatırımı olan ve büyüme hedefleri noktasında da daha büyük kapasiteyle daha büyük entegrelerde hizmet edilebilecek olan bir yapının oluşması ve bununla alakalı olarak da ilerleyen süreçte hem Türkiye'de hem de özellikle Orta Asya ve Arap ülkelerinde ileri işlenmiş ürün ihracatı noktasında fizibilitelerimiz, Arge süreçlerimiz var. Bununla alakalı çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

NASIL MALİYET FİYATINA ET SATIŞI YAPIYORLAR?

Kekik Et’in Sakarya mağazasında uygun fiyata et satışları konusunda da açıklamalar yapan Afyon, “Bizim öncelikli olarak doğru zamanda doğru yerde doğru yatırımı yapma esasına dayalı işletmemizin ciddi anlamda bir farkındalığı var. Bunlar nelerdir? Bir, biz ilk önce besi materyallerine sahip hayvanımızı almadan önce mevcut hayvanlarımızın girdi maliyetlerini sabit ve stabil tutabileceğimiz hammadde stoklarımızın oluşması gerekiyor. Dolayısıyla bizim işletmemizde bir yıl boyunca kaba yem ve keşif yem olarak kullanacağımız bütün stok maliyetini oluşturup en uygun girdi maliyetleriyle satın alım yapıyoruz. Ardından doğru zamanda doğru hayvan yatırımını yaparak da girdi maliyetlerimizi hem satın alma noktasında hem girdi maliyetleri noktasında uygun hale getiriyoruz. Bu da bizim için burada kendi işletmemizde müşterilerimize kaliteli ürünü servis etme noktasında uygun fiyatlarla hizmet verebiliyoruz” dedi.

SAKARYA KEKİK ET’İ ÇOK SEVDİ

Serdivan’da bulunan Hilloria AVYM’deki konsept mağazaları hakkında da konuşan Afyon, “Açıkçası başlangıç itibariyle algıda seçicilik de biraz sıkıntılar yaşadık. Yaşamadık değil. Biz insan odaklı yatırım yaptığımız için hakikaten Sakarya'ya, ülkemize değer katabileceği katma değer sağlayabilecek bir yatırım amacındaydık. Neticede de çok keyifli, güzel bir konsept oldu. Güzel bir yatırım oldu ama tabii ki müşterilerimizin çok alışık olmadığı bir modeldi. Dolayısıyla başlangıç itibariyle biraz ayak alışkanlıklarının oluşması noktasında dışarıdan bakıldığı zaman biraz daha konsept olarak acaba’ların yaşandığı bir süreçti. Biz de bununla alakalı olarak müşterilerimizin mevcut işletmemizden hem kalite anlamında hem hijyen anlamında hem fiyat politikalarımızın uygunluğuna alakalı olan kısımlarında düzenlediğimiz kampanyalarla buranın fiyatlarının ekonomik olduğunu, ürünün niteliğinin kalitesini, sürdürülebilir olduğunu ve geldikleri zaman hizmetin en güzelini en konforlusunu alabileceklerini hissettirdik. Geldiğimiz noktada yapmış olduğumuz çalışmaların geri dönüşü geri beslemesi işletmemiz açısından çok değerliydi. Çok şükür Sakarya'daki ikamet eden vatandaşlarımız, müşterimiz dostlarımız. Hani bu bağlamda daha sıklıkla ziyaret edebildikleri ve devamlılığı sağlayabileceğimiz bir organizasyonun olduğunu hissettirdiğiniz için bu konuda güzel bir gelişim içerisinde devam ediyor sürecimiz” şeklinde konuştu.

BÜYÜME PLANLARI

Kekik Et markası ile et satış mağazalarının Franchise olarak büyüyebileceğini ekleyen Afyon, “Bunla alakalı evet planlarımız var. Ancak bu planlarımız şu an için sadece Sakarya'da. Mevcut Kekik Et’in buradaki yatırımı ve daha sonraki süreçte Türkiye'yle alakalı planlarımız mevcut. Özellikle az önce de bahsettiğim üzere ihracat yapacağımız ülkelerdeki Franchise modelinin çalışmalarını da altyapısı da yavaş yavaş başlatmış bulunmaktayız” diye konuştu.

HAYVANLAR YAYLADA OTLUYOR BESİHANEYE ALINIYOR

Bülent Afyon son olarak şunları kaydetti: “Bizim için ürünün doğallığı önemli. Şöyle ki, beslenme rasyosu olarak bizim mevcut hayvanlarımızın Nisan ayında Kars Ardahan bölgesinde kiraladığımız yaylalarda 9. 10. aya kadar tamamen doğal ortamda otlayıp ve akabinde 9. 10. ay itibariyle besihanemizde işletmemize getirip buradaki uygulamış olduğumuz rasyoların reçetelerimizin tamamen organik ve doğal olmasına dikkat ederek yapmış olduğumuz bir beslenme sistemimiz var. Bu doğal olarak etimizin et rengine et kalitesine kemik randımanına ciddi anlamda etkileyen etkenler bunlar. Biz bu unsurlar çerçevesinde organizasyonumuzu en iyi şekilde yapabilmek adına bir özveri içerisindeyiz. Çalışma içerisindeyiz. E tabii ki kalitenin nitelikli ürünün olduğu yerde de bu işin devamlılığı noktasında müşterilerimizin bize yapmış olduğu geri dönüşler bizi motivasyon açısından ciddi anlamda daha ileriye götürmek için tetikliyor ve destekliyor. İnşallah daha iyilerini daha güzellerini yapmak için ciddi çalışmalarımız olacak.”

23 Mar 2023 - 00:24 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.