ESKİ ATATÜRK STADININ YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPILIYOR - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
ESKİ ATATÜRK STADININ YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPILIYOR GÜNCEL

ESKİ ATATÜRK STADININ YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPILIYOR

ESKİ ATATÜRK STADININ YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPILIYOR

Erdoğan: "Eski stadın yerini inşallah Millet Bahçesi yapıyoruz. Alacaksınız çoluğunuzu, çocuğunuzu yanınıza hep beraber gidin orada çimlerin üzerinde yuvarlanın. İngiltere'nin Hyde Park'ı varsa bizim de Sakarya'da Millet Bahçemiz var.

Yalnız buradan Sayın Başkan'a sesleniyorum, proje çalışmalarının bir an önce başlaması lazım"

"Sakarya'ya 2002'ye kadar ne yapmışlar biliyor musun? 133 kilometre bölünmüş yol yapılmış. Biz buna 268 kilometre daha ekledik. Düşünebiliyor musunuz? 79 senede ne yapılmış? Biz 16 senede ne yapmışız?"

"Ben size müjde veriyorum. Ama onlar yapmıyor ki. Onlar sadece gelsin Erdoğan'a çaksın. Erdoğan'a çaksanız bir şey yapamazsınız. Siz vurdukça biz güçleniriz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'daki eski stadın yerine Millet Bahçesi yapılacağını belirterek, "Alacaksınız çoluğunuzu, çocuğunuzu yanınıza hep beraber gidin orada çimlerin üzerinde yuvarlanın. İngiltere'nin Hyde Park'ı varsa bizim de Sakarya'da Millet Bahçemiz var. Yalnız buradan Sayın Başkan'a sesleniyorum, proje çalışmalarının bir an önce başlaması lazım." dedi.

Erdoğan, AK Parti'nin Sakarya Mitingi'ndeki konuşmasında, Türkiye büyüdükçe tüm şehirlerin hakkına düşen payı aldığını, son 6 altı yılda kente 21 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin bunları bilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, "Onlara sorsan çiftçiye bir şey vermedi." diye konuştu.

Eğitimde 2 bin 886 yeni derslik inşa ettiklerinini, yüksek öğrenimde 9 bin  438 kişilik yurt yapıldığını, Sakarya'ya ikinci bir üniversiteyi de kazandıracaklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ni hayata geçiriyoruz. Sakarya'ya yeni ve çok modern bir stat yaptık. Geçtiğimiz yıl hizmete açtığımız 28 bin seyirci kapasiteli stadyumumuz şehrimize yakışan bir eser oldu. Sağlıkta 17'si hastane olmak üzere toplam 45 sağlık tesisini Sakarya'ya kazandırdık.

Bunlar arasında 400 yataklı Adapazarı Bölge Hastanesi ile 250'şer yataklı Yenikent Devlet Hastanesi, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi de yer alıyor. 200 yataklı Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'yle 8 sağlık tesisimizin şu anda inşası sürüyor. Yapıyoruz.

Eğitimde yapıyoruz, sağlıkta, yapıyoruz. Adalette, emniyette, ulaşımda, turizmde yapıyoruz da yapıyoruz. Her gün 6-7 kişinin teşhis ve tedavisi için şehir dışına sevk ediliyor olması, tüm bunlara rağmen Sakarya'nın sağlık alanında hala eksikleri olduğunu gösteriyor. Bunun için şehir hastaneleri projemizde Sakarya'yı da unutmadık. 1000 yataklı Sakarya Şehir Hastanemizin proje çalışmaları bitmek üzere. İnşallah en kısa sürede onun da ihalesini yapıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ kanalıyla şehirde son 16 yılda 7 bin 362 konut projesini hayata geçirdikleri belirterek, Sakarya'da eski stadın yerine Millet Bahçesi yapılacağını söyledi.

TOKİ'nin oranın satışıyla ilgili bir akit yaptığını ifade eden Erdoğan, TOKİ ile görüştüğünü, satın alan kişiyle de gerek belediye başkanının gerekse TOKİ'nin görüşmeleri yaptığını, kendisine farklı bir alandan yer verileceğini, böylece eski stadın yerinin Millet Bahçesi olacağını anlattı.

Erdoğan, "Alacaksınız çoluğunuzu, çocuğunuzu yanınıza hep beraber gidin orada çimlerin üzerinde yuvarlanın. İngiltere'nin Hyde Park'ı varsa bizim de Sakarya'da Millet Bahçemiz var. Yalnız buradan Sayın Başkan'a sesleniyorum, hemen proje çalışmalarının bir an önce başlaması lazım. Ama beton ağırlıklı değil, yeşil ağırlıklı, çınar ağırlıklı. Muhteşem bir proje süratle hemen başlatacağız." dedi.

"Bölge Adliye Mahkemesi yakında faaliyete geçecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'ya getirilen önemli hizmetlerden birinin de Bölge Adliye Mahkemesi olduğunu dile getirerek, buranın da çok yakında faaliyete geçirileceğini anlattı.

Sakarya'ya 2002'ye kadar 133 kilometre bölünmüş yol yapıldığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz buna 268 kilometre daha ekledik. Düşünebiliyor musunuz? 79 senede ne yapılmış, biz 16 senede ne yapmışız. Toplamda maliyeti 6,5 katrilyon lira olan 11 yol projemizin yapımı da devam ediyor. Bunların tamamı da inşallah iki yıla kadar bitiyor. Çünkü biz hizmette sınır tanımıyoruz. Yapılan yollar arasında bir kısmı Sakarya sınırları içinde olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Akyazı kesimi de yer alıyor.

Yap-işlet-devret modeliyle. Anlamazlar bunlar. Muharrem falan bu işlerden anlamaz. 'Ne işim var benim bunlarla' diyor. Bir tanesi çıkmış 'Ben yatırım, matırım anlamam bunların hepsini durduracağım.' diyor.

Öbürü çıkmış, 'Ben Kanal İstanbul anlamam, durdururum.' diyor. Peki kardeşim sen Osmangazi Tüneli'ni mi yıkacaksın? Madem hep yakacaksınız.  Yavuz Sultan Köprüsü'nü mü yıkacaksınız? Bütün bu yatırımları durduracak mısınız? Bunlara kalsa durduracaklar. Niye? Bunların hayatında yapmak yok. Bunların hayatında yıkmak var. Bunların dedeleri de böyleydi. Bu CHP zihniyeti budur.

Bu CHP zihniyetinin dikili ağacı yoktur. Ben BOT (build-operating-transfer) diyorum. O, BOT nedir, diyor. Öğrenecek ama öğrenene kadar da zaten kampanya bitecek. Yap-işlet-devret modeliyle yapımı devam eden otoyolun tamamı inşallah 2020 hizmete açılacak."

"Savunma sanayinin ürünleri yapılacak"

Erdoğan, bir diğer önemli projenin de Karadeniz sahil yolunun 60 kilometrelik kısmını kapsayan Kaynarca- Karasu-Kocaali bölünmüş yolu olduğunu ifade ederek, Karasu'da dev bir yatırım daha olduğunu, BMC'nin tesislerini Karasu'ya taşıyacağını, otobüs üretiminden bütün zırhlı taşıyıcılara, savunma sanayinin ürünlerine kadar yapılacağını kaydetti.

Bu yatırımın ilçeye istihdam da sağlayacağını dile getiren Erdoğan, "Ben size müjde veriyorum. Ama onlar yapmıyor ki. Onlar sadece gelsin Erdoğan'a çaksın. Erdoğan'a çaksanız bir şey yapamazsınız. Siz vurdukça biz güçleniriz." dedi.

Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu ile bağlantılı yol projesinin 25 yıllık hikayesi olduğunu, bu güzergahla ülkenin en önemli sanayi bölgelerinden biri haline gelen Karasu Limanı'nın Sakarya, Zonguldak, Kocaeli'ne ve dolayısıyla İstanbul, Ankara ve tüm Türkiye'ye entegre edileceğini, projenin tamamının 2020'de hizmete almayı planladıklarını kaydetti.

Sakarya Çevreyolu Projesi'nin de yakında ihalesinin gerçekleştirilerek yapımına başlanacağını dile getiren Erdoğan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın sadece iki ilin değil aynı zamanda Sakarya'nın da projesi olduğunu, kenti hızlı trenle tanıştırdıklarını, hızlı tren fabrikasını kurmanın da kendilerine nasip olduğunu söyledi.

Erdoğan, her türlü hızlı tren setleri ve modern metro araçlarının Sakarya'da üretildiğini dile getirerek, Gebze, Sabiha Gökçen ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Yeni Havalimanı, Halkalı Hızlı Tren Projesi'nin kent için çok önemli olduğunu anlattı.

Yatırım bedeli 8,3 milyar lira olan hızlı tren hattının İpek Demiryolu güzergahının Türkiye'den geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalardan biri olacağını belirten Erdoğan, bu projenin Gebze-İstanbul Yeni Havalimanı hattının ihalesine de bir kaç ay içinde çıkılacağını, Halkalı'ya kadar olan ikinci kesiminin de projelendirme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

SAKARYA (AA)

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz