AKGÜN ALTUĞ O SÖZLERLE BİR DEVRİ TAMAMEN KAPATTI!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında önemli şeyler söyledi.

Şehir ile ilgili yaptığı açıklamaların arasında en fazla öne çıkan ise Sakaryaspor hakkında söyledikleri oldu.

Altuğ: “Sakaryaspor” konusuna başlarken, kişisel tahminim “Rutini bozmayacak, elimizden geleni elbette yapacağız…” gibisinden bir açıklamaydı.

Ancak durum hiç de öyle olmadı!

SATSO Başkanı Akgün Altuğ açıklamalarına başladığında bir devri sessiz sedasız kapatacağını hiç beklemiyordum!

Ama Altuğ öyle bir açıklama yaptı ki, bu açıklamayı şehirde siyaset ya da sivil toplumun içinde olan birinin söyleme ihtimali neredeyse mümkün değildi!

Toplantı öncesi birisi, Akgün Altuğ Sakaryaspor konusunda bu şekilde konuşacak deseydi güler geçerdim.

Çünkü yıllardır gördüğümüz, tecrübe ettiğimiz bir gerçek var; iş dünyasının Sakaryaspor hakkındaki sözleri genellikle “Aykırı, ezber bozan” şeyler değildir.

En fazla lafı geveler, yüksek seviyede inancı olmasa da “Sakaryaspor bizim her şeyimiz, elbette yardım da bulunacağız…” gibisinden amacı sadece gönül almak olan zevahiri kurtaracak beyanatlarla durumu geçiştirirlerdi.

Biz de bu açıklamalarla mutlu olur, Sakaryaspor’un herkesin ortak değeri olduğunu düşünüp toz pembe hayallerle önümüze bakardık…

Ama iş başa düştüğünde o açıklamaların, destek bombardımanlarının yerinde yeller eser! Bir iki kişi yine de elini taşın altına koyar ve Sakaryaspor’un bitmek tükenmek bilmeyen harcamaları için deryada bir katre misali yardımcı olmaya çalışırlardı, bu durum pek şaşmazdı.

Heyhat yetmez, ama hiç yetmez!

Sakaryaspor’un ne borcu biter, ne futbolcu alacakları, ne devlete borcu ne de derdi…

Uzun zamandır dört başı mamur, ekonomik olarak hiç kimseden yardım talep etmeyecek çatır çatır kendi harcamasını yapacak ve Sakarysapor’u hak ettiği lige çıkarabilecek güçlü bir bütçeye sahip yönetimle maalesef tanışamadık.

Yönetime talip olanların öncelikli hedefi elbette Sakaryaspor’dur şüphemiz yok ama bir süre sonra nasıl bir “Gayya Kuyusunun” içinde olduğunu fark edip dehşetle irkiliyorlar. Ne ellerindeki maddi güç ne de Sakaryaspor’un cılız gelirleri hedefleri tutturmaya yetmiyor. İlk aylarda eldeki paralarda adeta uçup gidiyor…

İsimler değişse de yardım istenen, Sakaryaspor’u sarıp sarmalaması istenen kurum, makam veya koltuk her ne derseniz deyin hiç değişmiyor! Dün merhum Aziz Duran, Zeki Toçoğlu idi bugün Ekrem Yüce.

Büyükşehir Belediye Başkanı bize yol açsın, yardım veya ekonomik destek bulsun…

Bu işin sonu yok, bir süre sonra kaynaklar gibi ricalarda tükeniyor. Hele hele bir de şehrin dört gözle beklediği bir üst lige çıkabilme durumu gerçekleşmeyince her şey yeniden başa ama en başa dönüyor!

Sadece Büyükşehir Belediye Başkanı değil, şehrin ileri gelenleri, önemli sivil toplum kuruluşları ki başta SATSO geliyor hepsi Sakaryaspor için ayrı bir “Plan” yapmak zorunda kalıyor.

Büyük ihtimalle “ İyi niyetle başlayan” yardım çağrılarına verilen olumlu cevaplar bir süre sonra otomatiğe bağlanıyor ve durum gittikçe “tatsızlaşıyor…”

Aslında başarılı olan futbol kulüplerinin nasıl yönetildiğine bakınca gerçeği görüyoruz. Başarılı olmanın, bağımsız bir ekonomik yapıya sahip olmanın birkaç farklı yolu var.

Altyapınız çok iyi olur, sürekli topçu yetiştirip satarsınız, kurumsallaşma sürecini tamamlar, buna bağlı çeşitli gelirler elde edecek çalışmalar yaparsınız, ciddi sponsor bulursunuz ya da çok zengin bir iş insanı gelir ben bu yükü üstleniyorum der.

Ama bunların hiçbirine sahip değilseniz işiniz zor. Sorun yaşamanız, krizlerle mücadele etmeniz ve sonucunda bu yükün üstesinden gelmeniz imkansız hale gelir.

Gelelim Akgün Altuğ’un dün yaptığı ve “bir devri tamamen kapattığını” gösteren açıklamasına…

Özellikle şehrin siyaset ve ekabir takımına olan bağımlılığının önüne geçemediğimiz Sakaryaspor konusunda Akgün Altuğ, kıldan ince kılıçtan keskin bir açıklama yaptı...

Peki ne demişti Altuğ o toplantıda: “Daha önce de söylemiştim, Sakaryaspor’un maddi problemlerini göze almayan hiçbir yönetim işin başına gelmesin. Biz geçen dönem Ekrem Başkan talep ettiği için işin içine girdik. Bizim için ciddi bir durumdu, çünkü bunu SATSO bütçesinden karşılamadık. Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ceplerimizden verdik. Ama bu dönem böyle bir taahhüdümüz yok. Artık senelerdir herkes kendi cebinden bir şeyler yapıyor, biz bu işten bıktık! Dediğim gibi göze almayan hiç kimse bu işin başına gelmeyecek. Sakaryaspor’a yeni yönetim geldi, artık onlar bu işin çaresine bakacaklar. Senelerdir veriyorum, bazıları şöyle böyle diyorlar ama ben çıkartıp makbuzları gösteririm. Yine bir şeyler yaparız mutlaka ama öyle üst düzey bir şey kimse beklemesin."

Yukarıdaki açıklamayı bu şehrin en güçlü Sivil Toplum Kuruluşunun başında bulunan ve Sakarya’yı çok iyi tanıyan isim yapıyor.

Altuğ, elbette alabileceği bütün eleştirileri düşünerek bu cümleleri sarf etmiştir. Özellikle “Biz bu işten bıktık!” cümlesinin çok şeyi anlattığı aşikardır.

Sakaryaspor konusunda bundan sonra benzer açıklamalar gelirse şaşırmam. Sakaryaspor’un dışarıdan bu tarz taşıma suyla değirmen döndürme misali desteklerle başarılı olamayacağını düşünen başka isimler de benzer tavırlar sergileyebilir...

Gerçekçi olalım, ne Büyükşehir Belediyesi ne de başka bir kurum ya da kişi Sakaryaspor’un finansına ilelebet destek olamaz, böyle bir ihtimal fedakarlık seviyesinin de çok üstünde görülür. Bunu hepimiz biliyoruz.

Halkın oyu ile başkanlık koltuğuna oturan, halkın takımına sahip çıksın diyenler olabilir…

Taraftarlar iyi niyetiyle bunu söylüyor ama artık bu şekilde Sakaryaspor’u taşımanın ne kadar daha mümkün olacağını kendimize sormalıyız!

Bu destekler aslında Sakaryaspor’a iyilik mi?

Sakaryaspor’un kendi ayakları üzerinde bir kurumsal yapıya kavuşturamadan sürekli farklı kurumların desteğine muhtaç bırakmak doğru mu?

Eğer bu şehrin yaşayanları, hepimiz gerçekten Sakaryaspor’u seviyorsak bu camianın kendi ayakları üzerinde durabileceği bir yapının kurulması için çalışmalıyız.

Sakaryasporumuz kimseye muhtaç olmasın…

Kendi gelirini elde eden bir yapı oluşturulsun.

Bu bakımdan Akgün Altuğ’un “Sessiz sedasız” sona erdirdiği anlayış ileriki zamanlarda belki Sakaryaspor için çok daha kıymetli bir başlangıca vesile olabilir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Bulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.