AK PARTİ’DE BÜYÜK DEĞİŞİM, MHP’NİN DURUMU VE BABAOĞLU

AK Parti’nin Sakarya belediye başkan adayları iki gün önce gayrı resmi, dün de resmi olarak açıklandı…

“Sakarya’da büyük değişim olur mu?” Sorusunun cevabını arayıp durduk uzun zamandır. Kimimiz, değişimin olacağını iddia ederken pek çoğumuz da değişimin en düşük seviyede kalacağından söz etti.

Fakat resmi açıklamalar yapıldıktan sonra gördük ki Sakarya’da büyük bir değişim yapıldı.

Büyükşehir ile birlikte Sakarya’da 10 belediye başkanı değişmiş oldu. Toplam 17 belediyesi bulunan Sakarya için bu karar tam anlamıyla “Muazzam…”

Pek çok ortamda dile getirmiştim, değişim konusunda özellikle iki ilçenin başı çekmesi gerektiğini.

Biri Sapanca, diğeri de Karasu

Zaman zaman bu iki ilçenin “Siyasi değişkenlerden” dolayı değiştirilmesinin mümkün olamayacağı hissine kapılsam da “Mutlak değişmeli” diye her zaman söyledim.

Sonuçta Sapanca’da Aydın Yılmazer, Karasu’da da Mehmet İspiroğlu yeniden aday gösterilmediler.

İki belediye başkanı hakkında da çok sert iddialar kamuoyunda dolaştı durdu. Kimine meyil verdik kimini de hiç dikkate almadık…

Fakat görünen bir durum vardı, iki belediye başkanı ile ilgili sıkıntılar… Ve yeniden aday gösterilmediler.

Şunun da altını özellikle çizmemiz gerekiyor, Sakarya’da ilk dönemini yaşayan hiçbir belediye başkanı yeniden aday olma şansını yakalayamadı.

Demek ki, AK Parti belediye başkanlarını yakından takip ediyor. Hiç kimsenin yaptığını görmemezlikten gelmiyor. Anladığım budur…

Akyazı’da da bir değişim öngörülüyor veya konuşuluyordu. Sapanca ve Karasu kadar olmasa da burada da Bilal Soykan isminin aday gösterilmeye yakın olduğunu düşünüyordum, pek çoğunuz gibi.

Ezcümle: İlk dönemlerinde ilçelerine pek de bir şey katamayan ve yaptıklarıyla ayyuka çıkan belediye başkanları ile yollar ayrıldı. Bu konuda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un büyük çalışması olduğunu düşünüyorum. Yeni açıklanan listelere nereden bakarsanız bakın Yavuz’un izlerini ayan beyan görebiliyorsunuz…

Gidişatın genel yorumundan önce iki isim için bir şeyler yazmak istiyorum…

MUTLU IŞIKSU ve FEVZİ KILIÇ…

Aday adaylığı sürecinde neredeyse emin olduğum iki isim vardı, biri Mutlu Işıksu diğeri de Fevzi Kılıç…

İkisi de siyasetin tam içinden gelmiş, Işıksu bürokrat olarak devam etmiş Kılıç ise siyasete hiç ara vermeden il başkanlığı görevini sürdürmüştü.

Adaylık sürecinde iki ismin de boşta kalmayacağına emindim, elbette bu büyük bir tahmin değil pek çok kişi aynı kanaatteydi.

Ancak Adapazarı Belediyesi için hangi ismin ilan edileceğiydi en çok konuşulan. Işıksu bana göre biraz daha favoriydi ve aday adaylığından Adapazarı Belediye Başkan adaylığına terfi etti.

Fevzi Kılıç ise yine çok konuşulduğu gibi Erenler için aday gösterildi.

Adına duygusal, insani veya psikolojik deyin Fevzi Kılıç’ın bu konuda biraz üzgün olduğunu herkes tahmin edebilir. Kılıç da tıpkı Işıksu gibi Adapazarı adaylığını bekliyordu, ancak kendisine Erenler uygun görüldü.

Fevzi Kılıç daha önce yaptığı bir açıklamada aslında böyle bir kararın parti tarafından verilebileceğinin sinyallerini hissettirmişti. Kılıç: “Başvurumuzu yaptık ama hangi ilçe olacak onu göreceğiz!” demişti. Belli ki kendisi de “bir değişiklik” seziyordu ve sezgilerinde de haklı çıktı.

Fevzi Kılıç değerli ve çok tecrübeli bir siyasetçi, içte yaşadığı burukluğun uzun sürmeyeceğine eminim. Erenler’de farkını mutlaka ortaya koyacak ve uyumlu bir çalışmayla daha da güzel bir Erenler’in mimarı olacaktır.

Mutlu Işıksu’ya gelince… Tam bir “Adapazarı Aşığı” olan Işıksu için Adapazarı’nın önemini biliyorum. Adapazarı Belediye Başkan adaylığını çok arzulayan Mutlu Işıksu bu isteğine bir dönem gecikmeli olarak kavuşmuş oldu.

2014 yılında da aday adayı olan Işıksu, adaylık konusunda son aşamaya gelmiş hatta kuruldan ismi dahi çıkmıştı. Fakat ne olduysa son anda durum değişmiş ve Süleyman Dişli yeniden aday gösterilmişti.

2019 yılında ise Mutlu Işıksu, bana göre hak ettiğini aldı ve AK Parti’nin Adapazarı Belediye Başkan adayı olarak ilan edildi.

Işıksu’nun, titiz ve kılı kırk yaran bir yapıda olduğunu yakından tanıyanlar zaten bilir. Bu özelliklerini Adapazarı Belediye Başkanı olarak seçilirse çok iyi kullanıp, Adapazarı’na büyük ve önemli hizmetler vereceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak hem Işıksu hem de Kılıç AK Parti’nin Sakarya’da adaylıkları sürpriz olmayan isimleri oldular…

MHP SAKARYA’DA NE YAPACAK?

AK Parti’nin “Cumhur İttifakı” kapsamında Sakarya’da sadece Taraklı’yı MHP’ye vermesinin yankıları daha uzun süre konuşulacaktır. MHP’lileri bu konuda teskin etmek, iknaya çabalamak pek kolay görünmüyor.

Sakarya’da sadece Taraklı’da seçime girecek olan MHP Sakarya’nın tabanını bu duruma ikna etmek mümkün değil. Buna tevessül etmeye de gerek yok zaten.

Düşünsenize, yıllardır parti de gece demeden gündüz demeden çalışıyorsunuz ve elbette siyaseten bir ikbal hayaliniz var ve o gün geldiğinde “Hoop dur bakalım aday maday olamazsın, AK Parti’yi destekliyoruz” diye bir açıklamayla karşı karşıya kalıyorsunuz…

Bunu kabullenmek hiç de kolay değil.

Böyle bir seçeneğe “maruz kalmak” ve başka bir partiyi desteklemeye itilmek doğal olarak ters tepecektir! Bu ters tepkinin hangi oranda olacağı önemlidir aslında.

Düşünsenize, partinizin Taraklı haricinde hiçbir adayı seçimlere girmiyor ve size başka bir partinin adayına destek vermeniz isteniyor… Bu desteği vermek gerçekten kolay değil, bu kararı en azından Sakarya bazında çok iyi düşünülmüş ve sonuçları hesaplanmış bir karar olarak görmüyorum.

Bu durumda MHP seçmeninden İYİ Parti adaylarına büyük bir oy geçişi yaşanabileceğini savunanlardanım…

Mesela bir örnek vereyim: MHP Serdivan'da kendisiyle fena çelişecek! “Cadde 54'ün takipçisiyiz. Burada kamu zararı var” diye ortalığı inlettikten sonra nasıl olup da AK Parti için oy isteyecekler şimdi?

Açtıkları dava ne olacak?

Cumhur İttifakı zarar görmesin diye geri çekerler herhalde...

MHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Bülbül’ün partililerini ikna konusunda büyük sıkıntı yaşaması muhtemeldir. Bülbül’ün gönül rahatlığıyla bu kararı kabullendiğini de düşünmüyorum. Ancak “Cumhur İttifakı” nedeniyle aksi bir şey söylemesi de maalesef mümkün değil.

MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar’ın da durumu Bülbül’den farklı değil, hatta ondan daha da vahim!

Bülbül seçim dönemi haricinde her daim Sakarya’da olamayacak doğal olarak, ancak İl Başkanı Akar her zaman Sakarya’da ve partililerinin gözünün önünde. Seçimlerde aday çıkarmamasına karar verilen bir partinin Sakarya İl Başkanı olarak ona inanlara ne diyecek, nasıl ikna edecek?

Ahmet Ziya Akar’ın yerinde hiç ama hiç olmak istemezdim. Allah yardımcısı olsun hem Bülbül’ün hem de Akar’ın…

Ezcümle: Cumhur İttifakı çerçevesinde Sakarya’dan bir ilçe hariç aday çıkar(a)mayan MHP’nin oylarının büyük oranda İYİ Parti’ye kayma ihtimali çok kuvvetli bir seçenek olarak karşımızda duruyor. CHP ve İYİ Parti’nin kurdukları Millet İttifakı Sakarya’da eğer belediye kazanırsa inanın MHP küskünlerinin bu başarıda büyük payı olacaktır…

MHP İL BAŞKANI’NIN AK PARTİ KARESİNE GİRMESİ

Pazar Günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya adaylarını tek tek isimleriyle açıklayarak kürsüye davet etti ve kendileriyle birkaç cümle de olsa sohbet etti.

Taraklı için de Cumhur İttifakından dolayı MHP Adayı İbrahim Pilavcı’yı kürsüye çağırdı ve onunla da diğer adaylar gibi birkaç cümle sohbet etti. Hatta Pilavcı Erdoğan’ın yanında bırakın heyecan yapmayı gayet sakindi ve kürsüden ayrılırken tam da Erdoğan’ın yanında salona doğru bozkurt işareti bile yaptı.

Bunlar siyasetin güzel tarafları.

Şimdi gelelim o çok eleştirilen kareye…

MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet ziya Akar, Erdoğan’ın aday tanıtımı bittikten sonra hep birlikte verilen fotoğrafa girerek herkes gibi poz verdi.

Bu konuda Akar pek çok eleştiriye maruz kaldı.

Kişisel görüşüm Akar’ın bu eleştirileri zerrece hak etmediğidir. Hatta yaptığı hareket siyaseten çok şık ve yerindedir.

Düşünsenize öyle ya da böyle partinizin aday adayı bir ilçeden aday olarak açıklanıyor hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından.

Salonu tamamen dolduran AK Partililerin yanında, Taraklı belediye başkan adayı olarak açıklanan İbrahim Pilavcı tek başına mı kalacaktı?

Hayır kalmadı, il başkanı Akar gerekeni yaptı ve o kareye dahil oldu. Yani olması gerektiği gibi…

Kaldı ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan adayları açıkladığı her ilde benzen uygulamaları yapıyor. Bu fotoğraf karesinden Ahmet Ziya Akar’ı eleştirmek hem yersiz hem de zaman kaybı.

BABAOĞLU’NUN DERDİ MAKAM VE MEVKİ MİYDİ?

Sakarya’da MHP’ye sadece Taraklı ilçesi bırakılırken bu konuda en büyük hayal kırıklıklarından birini de MHP’li Turgut Babaoğlu yaşadı.

Cumhur İttifakı kapsamında Sakarya’da MHP’ye bazı ilçelerin bırakılacağı daha önceden de konuşuluyordu, yani birden bire ortaya çıkan bir durum değildi bu.

Fakat Hendekli muhtemel belediye başkan adayı Turgut Babaoğlu, durum netleşince birden bire farklı bir söylemin içine giriverdi.

Babaoğlu yaptığı açıklamada, kendisine Hendek’te “Bizim Turgut” diye hitap edildiğini ve kendisinden hizmet beklendiğini vurguladı…

Buraya kadar sıkıntılı bir durum yok.

Ancak açıklamanın bundan sonraki gidişatı Turgut Babaoğlu’nu sorgulamamızı gerektirebilir!

Turgut Babaoğlu, MHP’den istifa edeceğini ve başka bir partiden yine Hendek Belediye Başkanlığına aday olacağını açıkladı!

Hatta Babaoğlu, TV264’e canlı bağlanarak açık yüreklilikle şunu da söyledi: “Cumhur İttifakı kapsamında eğer Hendek MHP’ye bırakılsaydı tepki göstermezdim...”

MHP’nin Sakarya’da kendi adaylarıyla seçime giremeyeceğini, genel merkez tarafından böyle bir karar alınmak üzere olunduğu adaylar belli olmadan önce yüksek sesle konuşuluyordu.

Bu konuşmalar sırasında Babaoğlu’ndan bir tepki açıklamasını duymadık. Ne zaman ki işin ucu kendisine dokundu Babaoğlu, uzun yıllardır içinde siyaset yaptığı ve haklı bir saygıya ulaştığı MHP’yi bir anda bırakıverdi ve birden bire başka partilere adaylık için göz kırptı.

MHP’nin aldığı kararı eleştirmek normaldir ama yıllarca MHP içinde siyaset yapıp, işine gelmeyince bir anda başka partilerle flörte başlamak Babaoğlu’na hiç yakışmadı.

Hal böyle Babaoğlu’nun her ne olursa olsun Hendek belediye başkanlığı koltuğunu istediğini görüyoruz, parti ahlakı, disiplini ve öğretileri hak getire…

Yine de Babaoğlu’nun kendi kararı. Siyaseten “Olmaz, mümkün değil” demeyenlerdenim, ancak nasıl ki haklı olarak Babaoğlu yıllarca içinde siyaset yaptığı partisini bir anda terk edebiliyorsa bizim de Babaoğlu’nu bu ani karar değişikliğinden dolayı eleştirme hakkımız var…

YUSUF ALEMDAR “AÇIK HEDEF” HALİNE GELİR Mİ?

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar henüz aday adaylığı konuşmaları başlamamışken gazeteci Sezai Matur’a çok ses getiren bir açıklama yapmıştı.

Alemdar o açıklamasında: “Benim Serdivan’a verebileceğim bir şey kalmadı. Kamuoyunda başarılı bir belediye başkanı olarak görülüyorum, madem başarılıyım Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığını hedeflemem normaldir.” Demiş ve bir anda siyasi kulislere bomba gibi düşmüştü.

Başkan Yusuf Alemdar, açıklamasındaki gibi de davrandı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adaylığı başvurusunda bulundu. Bu onun en doğal hakkıydı, bu konuda bir eleştiri zaten yapılamaz.

Ancak Alemdar’ın büyükşehir aday adaylığı, adaylığa dönüşmedi ve Ekrem Yüce isminde büyükşehir adayı olarak karar kılındı.

Yusuf Alemdar “Verebileceğim bir şey kalmadı” dediği Serdivan’a yeniden aday gösterildi.

O dönem neden böyle bir açıklama yapma gereği duydu bunu bilmiyoruz. Ancak Yusuf Alemdar çok tecrübeli ve siyaseti çok iyi bilen biri, elbette bir sebebi vardır. Ama bu açıklamadan sonra yeniden aday olması doğal olarak rakiplerinin işine gelecek. Kendisi de iyi biliyor ki rakipleri bu söylemleri en acımasız şekilde kullanacaklar.

Serdivan’da çok önemli işler yapan Yusuf Alemdar’ın her zaman olduğu gibi Serdivan’da açık ara favori olduğunu yazmaya bile gerek duymam. “Siyasettir arada böyle yol kazaları olur” der geçerim…

SERDİVAN’DA BAMBAŞKA BİR SEÇİM OLABİLİR…

CHP Serdivan’da eski baro başkanı Avukat Zafer Kazan’ı aday olarak gösterdi.

Kazan’ın açıklamalarına baktığımızda oldukça iddialı olduğunu görüyoruz. İYİ Parti henüz adaylarını açıklamadı. Ancak Serdivan için eski sağlık il müdürü Aydoğan Arslan’ın ismi geçiyor. Ama bu isim için de farklı senaryolar var.

CHP ve İYİ Parti’nin ayrı ayrı adaylarla Serdivan’da seçim kazanma ihtimalleri neredeyse hiç yok. AK Parti’nin adayı mevcut başkan Yusuf Alemdar iki partinin adayını da tabir yerindeyse “Hallaç pamuğu” gibi atar…

Ancak konuşulan son senaryo bambaşka…

CHP’nin adayını yani Zafer Kazan’ı geri çekmesi ve İYİ Parti ile ortaklaşa Dr. Aydoğan Arslan’ı aday göstermesi yüksek sesle dillendiriliyor.

Bu göründüğü gibi veya yazdığımız gibi kolay bir durum değil…

Bir kere CHP İl Başkanı Erdoğan Isır bir süre önce yaptığı açıklamada: “Açıkladığımız adaylar kırmızı çizgimizdir” demiş ve olası değişiklik veya işbirliğine kapıları kapatmıştı…

Ancak son karar elbette Isır’a ait değil.

CHP ve İYİ Parti genel merkezleri bu konuda anlaşabilirlerse Isır’a da “Mecburen” bu karara uymak düşer. Kendi istediği olmadı diye seçim öncesi partisinden ayrılacak biri olmayan Isır, biraz tepki gösterse de finalde bu oluşumu kabullenebilir.

Böyle bir oluşum Serdivan’da dengeleri değiştirmeye yeter mi?

Bu konuda emin değilim. Ancak CHP ve İYİ Parti’nin ayrı ayrı adaylarla Yusuf Alemdar’ın karşısında hiç olmayan şanslarını biraz daha zorlayabilir görüşündeyim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Bulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.Anket İlçe Belediyelerinde En Başarılı Başkan Kim