O ANKETTE ZEKİ TOÇOĞLU NEDEN BİRİNCİ OLDU?

Geçtiğimiz hafta ORC’nin AK Partili Büyükşehir Belediyeleri arasında yaptığı bir araştırma gündeme geldi.

Ankette 2019 yerel seçim değerlendirmesiyle ilgili bir araştırma yapılmış ve vatandaşlara Büyükşehir Belediye Başkanlarının performansı ile parti tercihleri sorulmuştu.

Buna göre AK Partili Büyükşehir Belediyeleri arasında vatandaşın en fazla memnun olduğu isim Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu çıkmıştı…

Ayrıca ankette AK Parti’nin Sakarya’da açık ara önde olduğu da görülüyordu.

AK Parti’nin Sakarya’da birinci olmasında ilginç görülecek herhangi bir durum yok.

Bu tablo yaklaşık 16 yıldır böyle. Her seçimde Sakaryalılar’ın Recep Tayyip Erdoğan’a açık destek verdiğini görüyoruz.

Ancak burada belki üzerinde durulması gereken nokta Zeki Toçoğlu isminin diğer büyükşehir belediye başkanlarının önüne geçmesidir.

Zeki Toçoğlu’nun AK Partili diğer büyükşehir belediye başkanlarına oranla neden daha fazla memnuniyet oluşturduğunun araştırılarak verilmesi gereken cevabı muhakkak vardır.

Belki bu soruya bilimsel olarak, elde verilerle cevap vermek dahi gerekebilir.

Araştırmada bunun detayları yer alıyordur. Ancak ben bu yazıda kendi görüşümü ifade etmek istiyorum.

Zeki Toçoğlu’nun hangi özellikleri nedeniyle Sakaryalıların desteğini alabileceği üzerinde durmak istiyorum.

Bence Toçoğlu’nun en büyük başarısı, 9 yıllık belediye başkanlığı görevi boyunca tek bir şaibeye karışmamış olmasıdır.

Bu Türkiye’deki siyaset atmosferi içerisinde pek mümkün olabilen bir şey olmasa gerek. 9 yıl bir belediye yöneteceksin hem de büyükşehir belediyesi ve gerek kendi adın gerekse kurumsal olarak tek bir şaibeli iş ile anılmayacaksın!

Nereden bakarsanız bakın bu çok ciddi bir durum…

Bahsettiğim kurum bir belediye. Birçok farklı alanda hizmet üretiyor. Altyapı, ulaşım, sağlık, kültür, asfalt, park, bahçe vs...

Bu kapsamda bir belediyenin başarılı olup olmadığını anlamak için öncelikle hizmetlerini değerlendirmek gerekir. Hal böyleyken pek tabi ki, Toçoğlu’nun da hizmetlerini göz önünde bulundurmak durumundayız. “Sakaryalılar sadece şaibeye karışmadığı için Toçoğlu’na destek vermiştir” demek tam anlamıyla gerçeği yansıtamaz.

Ancak işin bu kısmının da çok önemli olduğunu yok sayamayız. Şeffaflık meselesi vatandaş için her zaman önemli olmuştur.

Tekrar yapılan hizmetlere döndüğümüzde özellikle SASKİ eliyle Sakarya’da büyük işler yapıldığını görüyoruz. Özellikle Toçoğlu’nun 9 yıllık hizmetlerini anlattığı basın toplantısında da gündeme getirdiği üzere, Sapanca Gölü, Sakarya Nehri, Karadeniz gibi doğal kaynakların kanalizasyon ve arıtma tesisleriyle güvence altına alınması çağdaş belediyecilik anlayışını yansıtmaktadır.

Bunların yanı sıra Büyükşehir Belediyesinin ulaşım konusunda gereken radikal kararları tam anlamıyla almaması bence çok önemli bir eksiklik olmuştur. Toçoğlu eğer üçüncü döneme devam edecekse muhakkak bu konuda gereken adımları atmalıdır. Toplu taşıma araçlarının geliştirilmesi mutlaka devam etmelidir. Yeni belediye otobüsleri iyi olmuştur ama yeterli gelmemektedir.

Konunun başına dönüp, yazıyı toplamamız gerekirse, Toçoğlu’nun AK Partili Belediyeler arasında birinci olmasını sağlayan en önemli etken temiz siyaset anlayışı çerçevesinde, şeffaflık, şaibeye bulaşmamış olmak, şehirdeki uyum, SASKİ eliyle yapılan içmesuyu ve altyapı yatırımları başta olmak üzere, şehrin derlenip toparlanmasını sağlayan yatırımlar olmuştur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Bulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.Anket İlçe Belediyelerinde En Başarılı Başkan Kim