ÖNEMLİ OLAN KARDEŞLİK, ÖNEMLİ OLAN İŞ GÖRMEK…

Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayışa siyaset veya politika deniyor. Çok daha fazla tanımlama ve görüş olsa da genel kanı bu yöndedir.

Devletler siyasetlerini belirleme ve uygulama aşamasında kendi sınırlarının içinde kalmazlar. Önce sınır komşuları daha sonra bağlı bulundukları kıta ve nihayetinde dünya ile entegre olmaya çalışırlar.


Aslında siyasetin büyük düşünülmesinin asıl ve büyük amacı da budur.

Bu konuda pek çok birliktelik kurulabilir. Başka ekonomik ve askeri olmak üzere hala çok güçlü ve kalabalık birliktelikler vardır. Bu birliktelikler günü gelip işlevini yitirdiğinde yok hükmüne alınıp iptal edilebilir. Ülkelerin ve dünya siyasetinin değişmeyen kurallarından biri budur.

Türkiye Cumhuriyeti özellikle AK Parti iktidarı döneminde ve dönemin Başbakanı ve şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde yurt dışında pek çok fazla eseri onarmış, yok olanı yeniden imar ederek bulunduğu ülkeye ve insanlarına adeta hediye etmiştir.

Bu eserlerin pek çoğu tarihe de ışık tutmaya devam eder, eski zamanlardaki heybetli günlerine yeniden dönerek çevresine moral ve güç kaynağı olur.

Tüm bu işlerin yapılmasındaki gayelerden biri de Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü, ihtişamını ve geçmişe olan saygısını da göstermek olarak okuyabiliriz.

Yerel siyasete baktığımızda benzeri güç ve ihtişam arayışı kesintisiz devam eder.

Özellikle kendi şehrinin dışındaki yerlere yatırım yapmak, oradaki vatandaşların da övgü ve saygısını kazanmak vazgeçilmez bir kendine güveni de haklı olarak beraberinde getirir.

Geçtiğimiz günlerde bunun devasa örneğini Sakarya Büyükşehir Belediyesinde gördük…

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce büyük bir liderlik örneği göstererek ve aslında dev bir fedakârlık da yaparak Ağrı’nın Taşlıçay ilçe Belediyesi’ne 5 proje yapıp hediye etme sözünü verdi.

Ekonomik olarak çok da rahat durumda olmayan belediyelerin başka il veya ilçelere yatırım yapıp oradaki vatandaşları da düşünüyor olması aklımıza belki de “itibardan tasarruf olmaz” sözünü getirebilir. Ancak durum pek öyle görünmüyor.

Bu konunun sebep ve etkilerine yazının sonunda değinmeyi düşünüyorum.

Birkaç gün önce ulusal basında da yer alan haberlere göre: “Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Başkan Ekrem Yüce’nin liderliğinde Kardeş Belediye çerçevesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Ağrının Taşlıçay ilçe Belediyesi 5 projeye imza attılar.”

Haber genel kapsamda bu minvalde verildi…

Haberin detayında kabaca: “Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir, Kardeş belediye olan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve heyetine destek projeleri için teşekkür ederek şöyle devam etti: "Kardeş belediyemiz Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce ilçemizin, halkımızın ihtiyacı olan çok önemli konuları da tespit ederek eksikleri tamamlamak için çalışma arkadaşlarına gerekli talimatları verdi. İlçemiz için ihtiyaç duyulan ilçe otogarı, çok amaçlı kültür kongre merkezi, çok amaçlı çocuk oyun parkı, 10.000 bin metre kilitli parke taşı yapılması için gerekli talimatları verdi. Ayrıca Balıkgölü’nü de ziyaret ederek; Balıkgölü turizme nasıl bir katkı sağlayacağını planlayacak. Balıkgölü’nün hem Türkiye’nin hem ilimizin hem de ilçemizin turizmine kazandırılması için işbirlikleri yapacaklarını söylediler.” Demişti.

Burada öne çıkan sözler ve hizmetler gerçekten çok önemli…

*Çok amaçlı kültür kongre merkezi.

*Çok amaçlı çocuk oyun parkı.

*10 bin metre kilitli parke taşı yapımı.

*İlçe otogarı.

*Balıklıgölü’nün ilçe turizmine kazandırılması.

Dikkatli baktığımızda bir ilçe belediyesinin kendi imkanlarıyla yapmasının neredeyse mümkün olmadığı büyük hizmetleri Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce sırtlamış görünüyor.

Sonuçta “Kardeş Belediye” demek adı üstünde bir nevi “Kardeşlik” demektir.

Hâl böyle olunca da “Sakarya’da olmayan çok amaçlı kültür ve kongre merkezi, başka bir ilin ilçesine bizim belediyemiz tarafından neden yapılıyor?” eleştirilerine haklı gözüyle bakamayız.

“Sonuçta olan olmayana versin” düsturu “Kardeş Belediyelik” müessesesinde de geçerlidir.

Geçmiş dönemde de yanılmıyorsam kültür merkezi, otogar vs. değil ama kardeş belediyelerden birine ikinci el bir otobüs hibesi yapılmıştı.

Demek ki o günden bugüne Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin gücü o kadar artmış ki, başka bir ilin ilçesine büyük yatırımlar yapacak seviyeye gelmişiz, ne kadar gurur duysak azdır.

Bu gözle baktığımızda ne kadar da büyük bir belediyemiz ve ne kadar yardımsever bir başkanımız olduğu hissine kapılabiliriz ki haksız da sayılmayız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin başlayıp henüz bitiremediği projeler de var ama bunların büyük bir önemi yok, elbette gün gelecek bu projeler de bitirilecektir. Asıl önemli olan başka şehirlerde ihtiyacı olan kardeşlerimize yardım etmek için içinde bulunduğumuz şartlara teslim olmamaktır.

Böylesine büyük bir fedakârlık ve yardımseverlik elbette Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve onu temsilen Başkan Ekrem Yüce’yi Sakarya ve Ankara siyaset kulislerinde de bambaşka bir seviyeye getirebilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Bulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.Anket İlçe Belediyelerinde En Başarılı Başkan Kim