Komşuya üçüncü içme suyu alternatifi geliyor - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Komşuya üçüncü içme suyu alternatifi geliyor GÜNCEL

Komşuya üçüncü içme suyu alternatifi geliyor

Komşuya üçüncü içme suyu alternatifi geliyor

Sapanca Gölünden çektiği sularla gündeme gelen Kocaeli, Karamürsel'de üçüncü barajını inşa ediyor. İhale, 20 Mayıs Perşembe günü saat 11.00’de İSU Genel Müdürlüğü binasında gerçekleştirilecek.

ADAYORUM

Büyük bölümü Sakarya il sınırları içinde yer alan ve Türkiye’nin içilebilir nadide göllerinden olan Sapanca’dan zaman zaman normalin üstünde çektiği sularla gündeme gelen komşu Kocaeli yeni bir baraj ihalesine başlıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Karamürsel İhsaniye Barajında birikecek suyun kokmaması için, baraj gövdesinde kalan ağaç ve makiliklerin temizliği için ihale açtı. İhale, 20 Mayıs Perşembe günü saat 11.00’de İSU Genel Müdürlüğü binasında gerçekleştirilecek.

Öte yandan Komşu Kocaeli’de temeli 2016 yılında atılan Karamürsel İhsaniye Baraj inşaatı, geçen yıl tamamlandı. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan baraj, Yuvacık ve Namazgâh Barajlarından sonra Kocaeli’de üçüncü baraj olacak. İhsaniye Barajında su tutulup faaliyete geçtikten sonra Gölcük, Karamürsel ve civar yerleşim alanlarının içme suyu ihtiyaçlarını karşılayacak.

Komşu Kocaeli’nin üçüncü içme suyu barajı ihalesini yapacak olması Sapanca Gölü üzerindeki baskıyı da büyük oranda azaltacak. Kocaeli’nin çok daha az su çekmesiyle Sapanca Gölü’nün su miktarı Sakarya için çok daha uzun süre kuraklık veya su azalması tehlikesi olmadan kullanılabilecek.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz