Bayrak: Konuta erişim zorlaşıyor

İMKON Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak artan maliyetler ve güncel ekonomi verileri konuta erişimi zorlaştırdığına dikkat çekerek KDV indirimi de dahil olmak üzere çözüm önerilerini sıraladı.

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (İMKON) Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak sektörün yaşadığı sıkıntıların 250 alt sektör ve vatandaşı bunalttığına dikkat çekerek çözüm beklediklerini söyledi. Başkan Bayrak  “2013-2017 yılları arasında vatandaşın satın alma endeksinin en üst seviyeye ulaştığını ve bu dönemden sonra sektörün durumunun her geçen gün gerileyerek daha dip seviyelere ulaşması sonucunda inşaat sektörüyle ilgili birçok sorunu ortaya çıkarttığını, inşaat malzemelerine gelen fiyatlardaki artışın konut fiyatlarına da yansıyacağını, kentsel dönüşümü yavaşlatacağını, lokomotif sektör olan inşaatın taşıdığı 250 alt sektörün ve bundan vatandaş da etkilenecek.

ARTAN MALİYETLER VE ARSA SORUNU

Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak 2017 yılından sonra işlerin tersine döndüğüne dikkat çekerek “Sektörü 2 unsur baskılayarak mevcut tablonun ortaya çıkmasına neden oldu. Birincisi maliyetlerin artması ve dolayısıyla konut üretimin yavaşlaması, ikincisi ise vatandaşın alım gücünün düşmesi. Son yıllarda bu baskılara bir de arsa stokunun yetersizliği ve maliyetleri de eklenince sektör çıkmaza girmiştir. Sektörün çıkmaza girmesi sadece müteahhitleri değil vatandaşı da zora sokmaya başladı. Yeterli konutun olmaması nedeniyle kiralar adeta uçuşa geçti” dedi

KENTSEL DÖNÜŞÜM GEREKLİ

Ülkemiz ve şehrimizin deprem kuşağından da olması sebebi ile çok ciddi bir dönüşüm bekleyen yapı stokumuz oluştu. 2012 yılında bu stoku azaltmak ve konutları doğal afetlere daha dayanıklı hale getirmek üzere Kentsel Dönüşüm Yasası çıktı. Ancak üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen yenilenen konut sayısı çok az. Mevcut şartlarda kentsel dönüşümün ilerlemesi mümkün görünmüyor. İnsan sağlığından daha önemli bir şey olmadığı gerçeğinden yola çıkarak dönüşümde hızlı ve kararlı adımlar atılmalı”

FİYATLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Dünyadaki pandemi koşullarının ülke ekonomilerine etkisi ve son dönemde ülkemizde yaşanılan FİYAT artışları ile inşaat temel malzemelerine yüzde 300 oranında zam yapılması inşaat sektörünün adeta önünü kesti. Artan girdi maliyetleri yeni inşaatların yapılmasını engelliyor, fiyatlar yükseliyor konut sorunu ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönemlerde konut fiyatlarında yüzde 100 ile yüzde 120 arasında bir artış beklemekteyiz. Vatandaşımızın ev sahibi olması gün geçtikçe daha zor hale gelmektedir. Bugün gereken önlemler alınmaz ise yarın kira enflasyonu, sektörel kriz yaşanabilir.

CUMHURBAŞKANI’NDAN DESTEK İSTEDİLER

Kamu müteahhitlerinin fiyat farkı için meclisten onaylanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda olan yasanın, meclise geri gönderilerek tekrar düzenlenmesinin, makul ve adil fiyat farkı ile süresinin uzatılması eğer bu mümkün olmuyor ise cezasız tasfiye hakkının tekrar değerlendirilmesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica etmekteyiz” dedi. Başkan Bayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan talepleri şunlar:

1- Kamu ve Belediyelerimizin konut üretimi için arsa geliştirerek vatandaşlarımızın artan yüksek inşaat maliyetlerinden dolayı en azından arsa payı maliyetinin müteahhitlere uygun koşullarda sağlanması, artan maliyetlerde arsa payının en makul seviyeye düşürülmesi...

2- KDV uygulamasının sadeleştirmesinin olduğu bu günlerde inşaat malzemelerinde KDV oranının da yüzde 8’e düşürülmesini...

3- Tapu harçlarının toplamda yüzde 4’den yüzde 2’ye indirilmesi talep ediyoruz. Vatandaşımızın temel hakkı olan konuta erişimini, artan maliyetler adına atılacak bu adımlarla en uygun hale getirileceğini düşünüyoruz.”

17 Şub 2022 - 13:40 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.