Belediye Meclisinde sinirler gerildi! İngenç, Başkan Sarı’ya seslendi

Karasu Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Emekli Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, meclisin Kasım ayı olağan toplantısında görüşülmesini istediği önergelere karşı Belediye Başkanı İshak Sarı’nın tutumunu sert ifadelerle eleştirdi. Yazılı bir açıklama yapan İngenç, dile getirdiği gerçekler karşısında Başkan Sarı’nın öfkesini kontrol edemediğini iddia etti.

Belediye Meclisinde sinirler gerildi! İngenç, Başkan Sarı’ya seslendi
Belediye Meclisinde sinirler gerildi! İngenç, Başkan Sarı’ya seslendi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Mustafa İngenç’in Kamuoyuna Duyuru başlığını taşıyan açıklaması ile ekindeki belgeler şöyle:

05/10/ 2021 tarihli  Belediye Meclisi gündeminde yer alan, Karasu Belediyesi'nin vergi ve prim borçlarına karşılık Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na takdir edilecek bedel üzerinden devrini öngören çeşitli mahallelerde bulunan 79 ve 65 adet gayrimenkulün devrini öngören Belediye Meclisi'nin 65 sayılı kararı oyçokluğu ile kabul edilmişti.

‘MAHALLE HALKINA SORULMADI’

Gündemin bu maddesi ile ilgili olarak 05.10.2021 tarihli ilk oturumda yaptığım konuşmada "Bu devir konusunda mahalle Muhtarları ve mahalle halkının bilgilendirilmediği, gayrimenkul listelerinde yer alan arsa ve binaların neleri içerdiği, bazı arsalar üzerinde yer alan binalar konusunda mahalle halkının ihtiyacının olup olmadığının sorgulanmadan araştırılmadan acelece hazırlandığını belittim. Ayrıca bazı arsalar üzerinde mezarlık, kuran kursu, imam evi, sağlık evi ve muhtarlık binalarının halen kullanılmakta olduğunu da belirttim. (Ek.1,2) Ayrıca 2019 yılından beri yazılı ve sözlü olarak dile getirip, ısrarla üzerinde durduğum 5216 sayılı yasadan sonra mahalle olan eski köylerden belediyeye intikal eden gayrimenkullerin icmal listelerinin düzenlenerek ve kullanım amaçları saptanmadan bu devir ve satış işleminin yapılmasın uygun olmadığını" tarafımdan dile getirilmişti.

‘BİLGİLERİ VARDI’

Ayrıca " Devir listesinde yer alan Karasu Mahallesi'ndeki 1487,1488 ve 1489 notu parseller üzerinde bulunan Kuran Kursu binası, İmam evi, Sağlık evi ve Muhtarlık binası ile cami derneğine gelir getirici dükkanların 1984 yılından beri cami başta olmak üzere bu binaların bakım ve onarımını yapan Karasu Mahallesi Camileri ve Kuran Kursları yaptırma ve yaşatma derneğine 3194 sayılı yasanın 16. Maddesine göre satışı için 18/07/2019 yılında Belediye Başkanı İshak Sarı ve Başkan Yardımcısı Hüdaver Ağun'un bilgileri dahilinde dernek başkanının başvuruda bulunduğunu" hatırlattım.

‘NEDEN ACELE EDİLİYOR?’

Yalın gerçekler tüm meclis üyeleri huzurunda açıklanmasına karşın yapıcı açıklamalarım dikkate alınmadı. Belediye Meclisi Başkanı İshak Sarı tarafından yapılan açıklamada " Ekim ayı sonuna kadar bu meclis kararının ilgili makamlara iletilmesi gerektiği, işin acelesi olduğu" vurgulanarak uyarılarımız dikkate alınmadan oylama yapılmış olup, CHP ve Türkiye Birlik Partili üyelerin ret, MHP'li üyelerin çekimser, AKP'li üyelerin ise evet oyları ile oy çokluğu ile 65 sayılı karar alınmıştı.

Karasu Belediye Meclisi’nin bütçe görüşmelerinin yapıldığı ikinci oturumunda ise  acelece alınan bu karardan dönülmesi için 5393 sayılı yasanın 21.maddesine göre 65 sayalı kararın yeniden görüşülmesi için verdiğim teklifin gündeme alınması, oturum başında verilmediği için oylamaya sunulmadı. Teklifin 2 Kasım 2021 tarihli meclis toplantısında meclis başkanlığınca oylamaya sunuldu. Oyçokluğu ile yine reddedildi.

‘SATIŞ HUKUKA AYKIRI’

Bu arada Meclis başkanından söz alarak "Karasu Mahallesinde bulunan eski Sağlık evi, Muhtarlık binasının bir önceki yönetim tarafından 03.11.2017 tarihinde 57 sayılı Belediye Meclis Kararına dayanılarak hukuka aykırı bir şekilde satış yapıldığının İçişleri Bakanlığı'nın 24.04.2021 tarih onaylı kararı tarafıma ulaştığından bununla ilgili sözlü ve yazılı açıklama istedim. Hukuka aykırı satışın iptali, uğranılan 89.248,08 TL zararın ilgililerden zamanında tahsilini, önceki meclisin üzerinde binayı yok sayarak tıpkı bugünkü gibi acelece karar aldığını, o günkü meclis üyelerinin sorumluluklarından" söz ettim. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı "2 metre karelik çay ocağı için siyaset yaptığımı, eski sağlık evi ve muhtarlık binasının çürük bir bina olduğunu, bu devir konusunu ilkokul çocuklarının anlayacağı şekilde açıkladığı belirterek, hizmetleri engellemeye çalışıldığını" belirterek öfkesini de kontrol edemeyerek kızgın bir şekilde dile getirdi. Ayrıca işin olmayacağını vurgulayarak "Kurban kesin" sözünü kullandı. Kendisine yanıt vermek için tekrar söz istenildiğinde sert bir şekilde talebim reddedildi. O nedenle Karasu Halkının bilmesi gerekenleri basın yoluyla açıklama gereğini duydum.

‘KURBAN İBADET İÇİN KESİLİR’

Soruyorum: Karasu Mahallesi eski Sağlık evi ve muhtarlık binası Sakarya valiliğince hangi tarihte yıkım kararı alındı? Bizim hukuka aykırı olarak üzerinde bina yok sayılarak satışının yapıldığını şikâyetimizden önce mi, sonra mı? Sözü edilen bina çürük ise neden bu güne kadar yıkılmadı? Neden bilirkişi tarafından bu çürük binaya 89.248.08 TL değer nasıl tespit edildi? Mülkiye Müfettişi çürük bina için Belediyenin uğradığı zararı ortaya nasıl çıkardı? Bina çürük ise değer takdirini öğrenildiğinde neden itiraz edilmedi? Bir adedi kahvehane, ikisi dükkân olan yapıların nasıl 2 metre karelik çay ocağı olduğunu iddia edilebiliyor? Bütün bunları Karasu halkının bilme hakkı var.

Ayrıca Kurbanın, yalnızca ibadet için kesildiğini değil ilkokul öğrencisi Anaokulu öğrencisi bile bilmektedir. Saygılarımla.

09 Kas 2021 - 14:22 Sakarya/ Karasu- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.