Yaş İlerledikçe Prostat Kanseri Riski Artıyor

Özel Medar Hastanesi Sakarya Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Göçmez, Prostat Kanseri hakkında bilgilendirmede bulundu.

PROSTAT KANSERİ

Prostat Kanserinin dünya genelinde erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğunu ifade eden Özel Medar Hastanesi Sakarya Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Göçmez, “Yayınlarda Türkiye de Akciğer kanserinden sonra 2. Sırada görüldüğü belirtiliyor. Ancak benim kanaatim, son yapılacak istatistiklerde, Türkiye’de de birinci sırada olacağı şeklinde. Bunu biraz açmak istiyorum. Yaş ilerledikçe prostat kanseri oranı yükselmekte. 80 yaş üzerinde yüzde 80 olan oranı 100 yaşında yüzde 100’e ulaşmakta. Gelişmiş ülkelerde nüfus yaş ortalamasının yüksek olması nedeni ile prostat kanseri birinci sırada. Ben ülkemde de giderek yaş ortalamasının yükseldiğini düşünüyorum. Bu nedenle dünya ortalamasına yaklaştığımız kanaatindeyim” dedi.

ERKEN TEŞHİS

80 yaş ve üzerinde prostat kanseri olan hastaların,  prostat kanserinden ziyade (kalp, serebral kanamalar, çoklu organ yetmezliği gibi hastalıklar nedeniyle öldüğünü ifade eden Op. Dr. Zekeriya Göçmez, “Prostat kanserinin ölümcül olan görülme yaşları, daha genç hasta grubunda olmaktadır. Yaş küçüldükçe ölümcül olma hali de yükselmektedir. Tabi tüm kanserlerde olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Hastalıktan kurtulmak ve uzun ömürlü olmanın yolu sık sık kontrol olmaktan geçiyor.

Prostat kanserinde ailesel – genetik faktör önemli. Bu nedenle, ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar 40 yaş sonrası, diğer grup ise 45 yaş sonrası senelik PSA ölçümlerini yaptırmalılar. Zaten çoğu özel sigortalı ve gelişmiş ülkeler hemen zorunlu kılıyor. Yıllık PSA ölçümleri, prostat US, İdrar tahlili US ile takip erken tanı ve tedavi için şart olmaktadır” diye konuştu.

TANI VE TEDAVİ SÜRECİ

Op. Dr. Zekeriya Göçmez hastalığın belirlenmesi konusunda ise şunları kaydetti: “Erken devrede belirti olmayabilir. Bu nedenle yıllık PSA ölçümü önemli. Hastalık ilerledikçe idrar şikâyetleri:  Sık çıkma, yanma, idrar kaçırma, zor idrar yapma, idrardan gizli veya aşikâr kan gelmesi, cinsel fonksiyonlarda bozulma v.s gibidir. Hastalık yayıldıkça kemiklere özellikle Bel-Kalça ağrıları ortaya çıkar. Ama ortak bu son terminal dönem bilgilerdir. Tedaviden de kısaca söz etmek gerekirse; Her hastanın bütün bulgu parametreleri değerlendirilerek onkolog en iyisi olan tedavi seçeneğini planlar.  Erken dönemde Radikal prostatektomi tanı en iyi çözüm gibi görülse de, her dönem Radyoterapi – hormona terapi ileri evre vakalarda kemoterapide seçenekler arasında bulunmaktadır.

Bütün bu bilgilerden elde edeceğim en iyi fikir 40-45 yaş sonrası her erkek şikayeti olmaksızın senede bir kez PSA  ( Prostatik spesifik Antijen ölçümü ) yaptırarak prostat kanseri yıkım etkisinden korunmalıdır.”                                                                  

15 Eyl 2021 - 12:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.