Uğur Akkuş cephesi kongreye itiraz ediyor

Dün yapılan Sakaryaspor’un kongresinde seçime giren iki başkan adayından Cumhur Genç 355, Uğur Akkuş ise 351 oy almıştı. Ancak daha sonraki gelişmeler kongre konusunda soru işaretlerini ortaya çıkarmıştı.

ADAYORUM

Sakaryaspor’un kongresinde 351 oy alarak rakibi Cumhur Genç’in 4 oy gerisinde kalarak başkanlığı kaybeden Uğur Akkuş’un ekibinden Adayorum Editörüne özel açıklama geldi.

Yapılan açıklamada: “Dünkü seçimlerde saptanan usulsüzlük nedeniyle kongre divan başkanlığına itirazımızı yaptık. Divan başkanlığından bugün alacağımız cevaba göre hareket ederek, tüm haklarımızı hukuki zeminde sonuna kadar arayacağız.” Dendi.

Açıklamanın devamında ise: “Bu itirazımız kesinlikle Sakaryaspor’a asla zarar vermeyecek bir süreçte devam edecektir. Ancak dün bir usulsüzlük olduğu aşikardır ve bunun sonucu heba olan haklarımızı kanun önünde arayacağız. Özellikle üstüne basarak yeniden belirtmek isteriz Sakaryaspor’a asla zarar verecek bir hareketin önünde olmayacağız ancak hakkımızı da yedirmeyeceğiz, kanun önünde hakkımızı arayacağız.”

Dün yapılan Sakaryaspor’un kongresinde Sakaryaspor başkan adaylarından Cumhur Genç adına 355 oy çıkarken Uğur Akkuş ise 351 oy almıştı. Akkuş’un tekrar sayım istemiş ve Divan Kurulu iki adayın temsilcileri ile tekrar sayım yapmıştı.

Seçime katılan sayı 693 çıkarken toplam oy sayısı 706 çıkınca Uğur Akkuş cephesi duruma itiraz etmişti. Öte yandan Sakaryaspor’un tüzüğünün 31. Maddesine göre oy sayısı imza sayısının fazlası olursa kamuoyuna açıklanır ve fazla olan sandıktan rastgele seçilip imha edilir maddesi yer alıyor.

Uğur Akkuş itirazını kongre sırasında Divan Kurulu Başkanı Muammer Güneş’e iletmiş Güneş ise tüzüğü dikkate almadığını ve inisiyatif kullandığını söylemişti.

İŞTE UĞUR AKKUŞ CEPHESİNİN İTİRAZ ETTİĞİ O DİLEKÇE

SAKARYA SPOR KULUBÜ DERNEĞİ GENEL KURULU BAŞKANLIĞI’NA

Konu: 21 Haziran 2021 Tarihli Olağansütü Genel Kurul Seçim Sonuçlarına İtirazımız Hakkında

Malumunuz olduğu üzere Sakaryaspor Kulubü 14 Haziran 2021 Tarihinde Olağanüstü Genel Kurul kararı almış 14 Haziran 2021 Tarihinde salt çoğunluk sağlanamadığı için Olağanüstü Genel Kurul 21 Haziran 2021 Tarihine ertelenmiştir.

21 Haziran 2021 Tarihinde yapılan Sakaryaspor’un 43. Başkanlık seçimine başkan adayı olarak katılan Uğur AKKUŞ, seçim Divan Kurulu tarafından yapılan usulsüzlükler nedeniyle seçimi 351’e karşı 355 Oyla seçimi kaybetmiş bulunmaktadır. Tekrar sayım talep etmemiz üzere Divan Kurulu iki adayın temsilcileri ile tekrar sayım yapıldı. Ancak seçime katılan ve oy kullanan delege sayısı 693 iken sandıklardan tam 706 Oy Çıktı. Yani seçime katılan delege sayısından 13 Fazla Zarf bulunmaktaydı.

Oysa ki ;

Denekler Yönetmeliği 15. Madde

Dernek organlarının seçimi için yapılacak oylamalarda, oy kullanan üyelerin divan heyetine kimliklerini göstermeleri ve hazırun listesindeki isimlerinin karşıların

İmzalamaları zorunludur. 13 ADET FAZLA ÇIKAN ZARFIN HANGİ DELEGELERİN OYLARINI TEMSİL ETTİĞİ ANLAŞILAMAMIŞTIR.

BU DÜZENLEMEYE UYULMAMIŞTIR.

Sakaryaspor Klubü Derneği Tüzüğüne göre

Madde 29 : Her ikiyüz elli üye için oluşturulacak Sandık Kurulu ; bir başkan ile iki asıl ve iki yedek üyeden oluşur.

BU DÜZENLEMEYE UYULMAMIŞTIR.

Oyların Tasnif ve Sayımı, Sonuçların İlanı başlıklı maddede aşağıda görüleceği üzere oyların nasıl sayılacağı belirtilmiştir.

Madde 31 : Oy verme sona erince her sandık kurulu oy kullanan üye sayısını tutanakla tespit eder ve sandıklar açılarak sayım yapılır. Zarf adedi, giriş kartı adetinden fazla çıktığı takdirde, zarfların tümü yeniden sandığa konularak karıştırılır, giriş kartından fazla çıkan zarf adedi kadar zarf, sandıktan çekilerek imha edilir.

Sayımın sonucu sandık kurulları tarafından bir tutanağa geçirilerek imzalanır ve her sandığa ait oy pusulaları ve zarfları ayrı ayrı torbalara konulup mühürlenerek Genel Kurul Başkanlık Divanı’na teslim edilir. Seçim sonuçları, Genel Kurul Başkanı tarafından açıklanır.

Söz konusu düzenlemelere rağmen, 21 Haziran 2021 Tarihinde OY KULLANILAN SANDIKLARDAN TOPLAM OY KULLANAN DELEGE SAYISI VE SANDIKLARDAN ÇIKAN ZARF SAYISI ANONS EDİLMEDEN, 13 Adet fazla zarf çıktığı halde, fazla zarf çıkması dikkate alınmadan oy sayımına başlanması Sakaryaspor’un Dernek Tüzüğüne aykırı olup ; halihazırdaki seçim sonuçları ve söz konusu 13 adet Oy’un bu seçimin sonuçlarını ne denli değiştireceği göz önünde bulundurulduğuna HAKKANİYETE UYGUN BİR ŞEKİLDE VE SAKARYASPOR TARAFTARININ TAM MANASIYLA TEMSİLİNİN SAĞLANMASI için fazla zarf çıkan sandıkların tespiti mümkünse o sandıklarda oy kullanan delegeler için seçimin yenilenmesini, bu sandıklar tespit edilemiyorsa seçimin tümden yenilenmesine karar verilmesini ADALETİN YERİNİ BULMASINI TEMİNEN Saygılarımızla vekaleten arz ve talep ederiz.

UĞUR AKKUŞ VEKİLİ

Av. Elif HEVADPAL

22 Haz 2021 - 12:43 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.