SAÜ’de Gurur Günü

Sakarya Üniversitesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında bölümlerini, birimlerini ve üniversiteyi derece ile bitirenlere yönelik Genel Mezuniyet Töreni düzenlendi.

1 Temmuz Pazartesi günü başlayan mezuniyet törenleri, bölüm, fakülte ve üniversite birincilerinin ödüllerini aldığı Genel Mezuniyet Töreni ile sona erdi. SAÜ Kongre ve Kültür Merkezi Prof. Dr. Nevzat Kor Salonunda yapılan törene Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Hatem Akbulut, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Kahraman ile dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

----

İyi yetişmiş bir nesile ihtiyacımız var

Törende bir konuşma yapan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, mezun gençlerin mutluluğunu ve sevincini hep birlikte paylaştıklarını dile getirdi. Vali Nayir, “Her milletin en önemli gayesi iyi yetişmiş, değerlerine bağlı, sorumluluğunu hisseden yeni bir nesile sahip olmaktır.

----

Bu anlamda üniversitelerimizin katkısını çok önemsiyoruz. Beklenti çıtamızı da sürekli yüksek tutuyoruz. İnanıyoruz ki burada verilen eğitim bu ülkenin geleceğine damga vuracak yeni gençlerin oluşmasına sonuç verecektir. Büyük badireler atlatmış birçok milletin iyi yerişmiş bir nesille hak ettiği yere geldiğini birlikte görüyoruz.

----

Bizlerin de gayesi bu, biz aynı badireye düşmek istemiyoruz ama dünyadaki yerimizi almak için iyi yetişmiş gençlerimizin en büyük ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Üniversitelerimiz bu konuda elinden geleni yapacaktır. Mezun olan gençlerimiz aynı zamanda fahri Sakarya hemşehrisi olarak buradaki bütün güzellikleri hatırlayacaklardır. Bundan sonraki hayatlarında gençlerimize başarılar diliyorum” dedi.

----

Sakarya’nın kültür elçisi olun

Büyükşehir Belediye Başkanı Yüce, “Öğrenim süresi boyunca çok gayret sarf ettiniz. Çalışmalarınızın karşılığını bugün dereceye girerek ziyadesiyle almış oldunuz. Ama unutmamak gerekir ki diploma almak tek başına yeterli değildir. Öğrenmeyi, kendini yetiştirmeyi ve hayal kurmayı unutmamalıyız.

----

Hayat değişim halinde hızla akıp gitmektedir. Sizler yeni kuşaklar olarak insanlığa ve topluma faydalı olacak, ülkemizin değişimi ve gelişimi süresince belirleyici roller üstleneceksiniz. Alanınızda uzman ve aranan bireyler olmak durumundasınız. Farklı şehirlerden ve coğrafyalardan geldiğiniz şehrimizde sizlere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya gayret gösterdik.

----

Memleketlerinizde Sakarya’nın kültür elçisi olmanızı temenni ediyoruz. Sakarya sizleri çok sevdi, sizleri ailemizden biri olarak gördük. Yolunuz açık olsun” dedi.

----

Öğrenciye değer veriyoruz

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da törende yaptığı konuşmasında, bu yıl bin 203’ü yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplamda 9 bin 953 mezun verdiklerini, bu mezunlardan yaklaşık bin 700’ünün Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bünyesine ayrılan birimlerden gerçekleştiğini aktardı.

----

Öğrencilere ve genç akademisyenlere seslenen Rektör Savaşan, şunları söyledi:

Dünya standartlarında Eğitim

----

“Değerli mezunlarımız; Öncelikle size şunu söylemeliyim ki burada aldığınız eğitim dünya standartlarında bir eğitimdir. Sakarya Üniversitesi bizi tercih ederek yerleşen her öğrenciye alanı ne olursa olsun, puanı ne olursa olsun değer vermektedir.

----

Şüphesiz ki eğitimin en başında insana insan olduğu için değer vermek gelmektedir. SAÜ yönetimi ve hocalarımız bu ilkeyi en başa yerleştirmektedir. Mekansal rahatlama, huzurlu ve donanımlı bir kampüs bu değer vermenin önemli unsurlarından biridir.

----

Yaşayan Kampüs

‘Yaşayan Kampüs projemizi kamuoyu ile paylaştık. Aşamalı olarak planladığımız projenin her aşamasında öğrencilerimiz ve öğrencilerimiz daha mutlu olacaklar.

----

Paydaşlarımızın ve öğrencilerimizin memnuniyetini müşahede ettik. Kampüslerimiz yaşam dolu olacak. Kültürel aktivitelerin, bireysel sporlar dahil her türlü sporun ve zaten birçok üniversiteyle kıyaslanamayacak sayıda ve katılımla gerçekleştirdiğimiz sosyal etkinliklerin daha da yoğunlaşacak.

Laboratuvarlarda iyileştirme

----

Öğrenciye değerin bir diğer boyutu eğitim laboratuvarlarının iyileştirilmesidir. Eğitim laboratuvarında yeterlilik düzeyi zayıf olan mühendislik ve temel bilimler eğitimi istenen neticeyi vermez.

----

Mühendislik Fakültesi eğitim laboratuvarlarıyla ilgili iyileştirme noktalarını ve önceliklerini bu hafta tamamladı. Dönem başlamadan önce öğrencilerimize hak ettikleri uygulama imkanını verecek laboratuvarlara kavuşacağız.

Sosyal transkript

----

Öğrenci ve eğitimle ilgili en yeni iki uygulamamızdan bahsetmek istiyorum. İlki sosyal transkript: ‘Sadece dersle ilgilenen bir üniversite öğrencisi ziyandadır’ diye düşünüyoruz. İyi öğrenci sosyal faaliyetlere ve toplumsal yarar oluşturmaya zaman ayıran öğrencidir.

----

Zamanını bu faaliyetlerle en iyi şekilde değerlendiren öğrenci ikinci bir üniversiteyi de bitirmiş olur. Biz öğrencileri teşvik etmek ve sosyal faaliyetlerini belgelendirmelerini sağlamak üzere sosyal transkript uygulamasına geçiyoruz.

Sektör dersleri

----

Diğer yeni uygulamamız sektör dersleri: Kısa adı UMDE olan Uygulamalı Mühendislik Eğitimi Deneyimi ve +1 modeli, stajlar, işyeri fakültede modellerine ilave ettiğimiz bir yenilik sektör dersleri oldu. Bu modelle sektöre şunu söylüyoruz: ‘Eğitimde neyin eksik kaldığını düşünüyorsanız buyurun onu tamamlayın’. Sektör Dersleri modeli iş dünyasını heyecanlandırdı.

----

Toyota ve Doğuş Otomotiv dersleri ile sektör derslerine bu dönem başladık. TÜRKSAT, TEİ, Uzay Ajansı gibi ulusal kurumlar yanında şehrimizdeki firmalar tarafından önerilen 18 ders Güz döneminden itibaren başlayacak. İçeriği üniversitemizle istişare halinde sektör tarafından oluşturulan, ders hocası sektör tarafından yine sektörden belirlenen bu modelin hem öğrencilerimize yeni ufuklar açacağını hem de üniversite-sanayi işbirliği için yeni zeminler oluşturacağını düşünüyoruz.

----

Lisansüstü eğitimde de 7 adet sektör dersi bu yıl açılmış olacak. Ayrıca yüksek lisansta uyguladığımız deneyimli öğrenci uygulamasındaki başarıdan dolayı doktora programında da aynı uygulamayı getireceğiz.

Girişimcilik ve proje yönetimi

----

Öğrencilerimizin proje yönetimi ve girişimcilikle ilgili donanım kazanması önemlidir. Girişimcilik ve Proje Yönetimi dersini fakültelere ve hatta bölümlere göre özelleştirdik. Dördüncü sınıftan üçüncü sınıfa alarak öğrencilerimizin son sınıfta proje sunmalarına imkan vermek ve böylece mezun olur olmaz teşvik ve hibelerden faydalanmalarını sağlamak istiyoruz. Biz daha fazla proje etkinliği düzenleyeceğiz, projeci gençlere daha fazla imkan sunacağız, daha fazla gencimizi kuluçka merkezimizde göreceğiz.

----

Genç akademisyenler

Laboratuvarda deney yapan, bilgisayarının başında ve kitapların arasında tezine yoğunlaşan genç akademisyenleri görünce SAÜ’nün başarılarına başarı katacağı inancımız pekişiyor.

----

Bu yüzden fakültelerimizi, bölümlerimizi ziyaret ediyor, bir gündem olmadan hem öğrencilerimizi hem saygıdeğer akademisyenlerimizi dinliyoruz. Onlara daha fazla imkan vereceğiz, daha fazla teşvik edeceğiz, sosyal bilimciler için ekonometri ve istatistik eğitim programlarını artıracağız.

Yerli ve milli kalın

----

Kıymetli mezunlarımız; İşgücü piyasasına çıkmaya ve fırsatları kollamaya bu özgüvenle çıkınız. Ayaklarınız yere bassın, ufku tarayın. ‘Bu memlekete ne yapabilirim?’ sorusunu sürekli sorun kendinize. Çok şey yapabileceğinizi göreceksiniz. Dünyaya açılın. Türkiye ile sınırlı düşünmeyin.

----

Sizdeki cevheri keşfetmeye hazır bir Dünya var. Ama nereye giderseniz gidin yerli ve milli kalın. Bir şeyi başaramayacağınızı söyleyen olursa size sadece dudak bükün ve geçin. Bilin ki eğer birisi bir şey başarmışsa siz de başarabilirsiniz.

Uluslarasılaşmanın önemi

----

Misafir öğrencilerimizden dereceye girenleri ayrıca kutluyorum. Çok sayıda birimimizde ilk üç dereceye giren Suriyeli, Kamerunlu, Türkmenistanlı, Filistinli, Azerbaycanlı öğrencilerimiz oldu. Onların başarısı da göğüslerimizi kabarttı ve uluslararasılaşmanın önemini bir kez daha bize gösterdi. Kendilerini tebrik ederim.”

Dereceye girenler ödül aldı

----

Protokol konuşmalarının ardından bölüm ve fakülte birincileri ile Üniversitede ilk 3 dereceye giren öğrencilere takdir ve teşekkür belgeleri verildi. Üniversite birincisi olan Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden Sena Tandaç Güneş’e ödülünü Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan verdi.

----

Üniversite ikincisi olan Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümünden Muhammed Göksu ödülünü ve belgesini Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal’ın elinden aldı.

----

Üniversite üçüncüsü Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Gamze Açıkgöz’e ödülünü ve belgesini Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut verdi.

----

Meslek yüksekokulları birincisi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Fizyoterapi Bölümünden Zehra Yalçınkaya da ödülünü SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ve SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan’ın elinden aldı.

Üniversite birincisi Eğitim Fakültesinden

----

Mezuniyet kütüğüne plaket çakan üniversite birincisi olan Güneş, mezunlar adına bir konuşma yaptı. Güneş konuşmasının ardından arkadaşlarına öğrenci yeminini ettirdi. Öğrenciler son olarak birlikte kep attılar.

Öğrenciler SAÜ diplomasını tercih etti

----

2018-2019 yılı Bahar döneminde SUBÜ bünyesinde önlisans, lisans ve yeksek lisans bölümlerinde mezun olan bin 771 öğrenciden 1737’si SAÜ diploması almak için başvuru yaparken, sadece 30 öğrenci SUBÜ diplomasını tercih etti.

İşte dereceye giren öğrenciler:

----

Sakarya Üniversitesinde 2018-2019 eğitim yılında mezun olan öğrencilerden bölüm, fakülte ve üniversitede dereceye girenlerin tam listesi ise şöyle;

----

Üniversite birincisi; Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden 3.97 ortalama ile Sena Tandaç Güneş, üniversite ikincisi; Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümünden Muhammed Göksu, üniversite üçüncüsü; Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Gamze Açıkgöz, meslek yüksekokulları birincisi; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Fizyoterapi Bölümünden Zehra Yalçınkaya;

Sağlık Hizmetleri MYO birincisi ve Fizyoterapi Bölümü birincisi Zehra Yalçınkaya, bölüm birincileri Çocuk Gelişimi Bölümünden Sedanur Çimen, Yaşlı Bakımı Bölümünden Gamze Gürpınar, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümünden Feyza Yiğit, Optisyenlik Bölümünden Zehra Yılmaz, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümünden Rabia Aydın, İlk ve Acil Yardım Bölümünden Nagihan Yaşar;

----

Devlet Konservatuarı birincisi ve Türk Müziği Bölüm birincisi Muhammed Göksu, bölüm birincileri Temel Bilimler Bölümünden Esen Kurtuluş Ün, Türk Halk Oyunları Bölümünden Merve Yalçınkaya;

----

Sağlık Bilimleri Fakültesi birincisi ve Hemşirelik Bölümü birincisi Gamze Açıkgöz, Ebelik Bölüm birincisi Hasret Akbaş;

----

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi birincisi ve Geleneksel Türk Sanatları Bölüm birincisi Meltem Varnalı, bölüm birincileri Resim Bölümünden Uğur Özdemir, Seramik ve Cam Bölümünden Eda Ünlü, Mimarlık Bölümünden Fatih Varlı, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünden Mediha Demirden;

----

Siyasal Bilgiler Fakültesi birincisi ve Maliye Bölüm birincisi Gamze Nur Şahin, bölüm birincileri İktisat Bölümünden Selvi Ertürk, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Şilan Ekinci, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden Merve Araz, Uluslararası İlişkiler Bölümünden Sezer Taşkın, Ekonometri Bölümünden Merve Akova;

----

İletişim Fakültesi birincisi ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü birincisi Selen Özay, bölüm birincileri İletişim Tasarımı ve Medya Bölümünden Ali Keskin, Gazetecilik Bölümünden Demet Karahan;

----

Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi birincisi ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm birincisi Ali Safaya, Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölüm birincisi Harun Suljagic;

----

İşletme Fakültesi birincileri ve aynı zamanda bölümlerinin birincileri İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümünden Ilkın Huseynov ve Uluslararası Ticaret Bölümünden İrem Aksoy; bölüm birincileri İşletme Bölümünden Nursema Baktaş, Sağlık Yönetimi Bölümünden Meryem Nur Güzelbaba, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden Oğuzhan Arı;

----

Hukuk Fakültesi birincisi Buse Güzel;

----

Tıp Fakültesi birincisi Hanife Yılmaz;

----

Eğitim Fakültesi birincisi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm birincisi Sena Tandaç Güneş, bölüm birincileri Sınıf Öğretmenliği Bölümünden Nurselin Özkan, Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünden Zeynep Topçu, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden Yasemin Özdemir, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden Merve Acar, Türkçe Öğretmenliği Bölümünden Nazmiye Bekar, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden Murat Bostancıoğlu, İngilizce Öğretmenliği Bölümünden Fatma Alem, Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümünden Mihriban Gülmez, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümünden Elif Örenç,

----

Fen-Edebiyat Fakültesi birincisi ve Tarih Bölüm birincisi Zeynep Yücetin, bölüm birincileri Matematik Bölümünden Müjde Şen, Kimya Bölümünden Bilge Yazar, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Muhammed Furkan Yılmaz, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünden Merve Cihangir, Sosyoloji Bölümünden İsmail Geven, Felsefe Bölümünden Şeyma Süer, Coğrafya Bölümünden Şule Mutar, Biyoloji Bölümünden Betül Dere, Sosyal Hizmet Bölümünden Oğuz Toz, Çeviribilim Bölümünden Emine Öztürk, Sanat Tarihi Bölümünden Neslihan Konyalı;

----

İlahiyat Fakültesi birincisi ve İlahiyat Bölümü birincisi Hicran Demir, İlahiyat (İLİTAM) Bölüm birincisi Selçuk Gültekin;

----

Mühendislik Fakültesi birincisi ve İnşaat Mühendisliği Bölüm birincisi Muhammed Nedim Şahvelet, bölüm birincileri Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden Berk Taşgın, Endüstri Mühendisliği Bölümünden Merve Kalaycı, Makine Mühendisliği Bölümünden Murat Can Önen, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden Murat Görkem Demir, Gıda Mühendisliği Bölümünden Ahmet Eren Özdemir, Çevre Mühendisliği Bölümünden Ufuk Saral.

06 Tem 2019 - 14:20 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.