Özgür Akın Baro Başkanlığı adaylığından çekildi

Sakarya Barosu’nda pandemi dolayısıyla ertelenen genel kurulda baro başkanlığına adaylığını açıklayan Özgür Akın, yaptığı yazılı açıklamayla adaylıktan çekildiğini açıkladı.

İŞTE AVUKAT ÖZGÜR AKIN’IN O AÇIKLAMASI

Sevgili Basın mensupları,

Olağan koşullarda Ekim ayında yapılması kanunen zorunlu olan Baro Genel Kurulları ve Sakarya Barosu 54. Olağan Genel Kurulu malum olduğu üzere Corona virüs salgını gerekçesi ile hukuksuz ve dayanaksız bir şekilde Aralık ayına ertelenmiş idi. Virüsün henüz çok yaygın olmadığı Ekim ayında tedbirler de alınmak şartıyla Genel Kurulların yapılmasında bir sakınca yok iken geldiğimiz noktada yani Corona virüs salgının tavan, pik yaptığı bu zaman diliminde, Aralık ayı içerisinde Baro Genel Kurullarının yapılması ise Genel Kurula katılacak meslektaşlarımız için büyük hayati risk oluşturacaktır.

İç İşleri Bakanlığı 17 Kasım 2020 tarihli 7244 sayılı kanunun 2/ç fıkrasına dayanarak, bazı dernekler ve sivil toplum örgütlerinin ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının (Barolar) etkinliklerinin (genel kurul toplantıları dahil) 01.03.2021 tarihine kadar ertelenmesi gerektiğini belirtilerek Vali ve Kaymakamlara bu hususlar ile ilgili gereğinin ivedilikle yapılması istemli 27/11/2020 tarihli yazıyı ilgili kurumlara göndermiştir.

İç İşleri Bakanlığının yazısı gereğince Valiliklerce İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararları doğrultusunda Baro Genel Kurullarının erteleneceği anlaşılmaktadır.

7244 Sayılı Kanunun 2/ç fıkrası İç İşleri Bakanına Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarının Genel Kurullarını erteleme yetkisi vermemiştir.

Madde 2/ ç )

4/11/2004 tarihli ve 5253 sayılı Dernekler Kanunu ve 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre dernekler tarafından verilecek bildirim ve beyannameler ile dernek genel kurul toplantıları 31/7/2020 tarihine kadar ertelenir. Bu süre, 3 aya kadar İçişleri Bakanınca uzatılabilir. Ertelenen genel kurul toplantıları, ertelemenin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılır. Mevcut organların görev, yetki ve sorumlulukları erteleme süresi sonrasında yapılacak ilk genel kurula kadar devam eder.

Kanun metninden de anlaşılacağı üzere 7244 sayılı kanunda derneklerden bahsedilmiştir. Barolar dernek değildir. Barolar Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarıdır.

İç İşleri Bakanlığının hukuksuz ancak şahsi kanaatim yarattığı netice itibariyle doğru olan Baroların Genel Kurullarının Ertelenmesi kararı Barolar nezdinde tartışmalara sebebiyet verecektir.

İç İşleri bakanlığı gibi bir teşkilatın karar alma , genelge yayınlama sürecinde hukuksuz bir yöntemle; İlgili kurum ve kuruluşların görüşleri ve eleştirileri dikkate almadan, diğer kanun maddeleriyle çelişkisi incelenmeden, böyle bir karar, genelge yayınlaması konuyu tartışmalı hale getirecektir ve getirmiştir.

Corona virüs salgının çok yaygın olduğu böyle bir dönemde Baro Genel Kurullarının ertlenmesinin yerinde olacağı düşüncesine ben de şahsen iştirak ediyorum. Ancak yukarıda da izah ettiğim üzere bu hukuka uygun yapılmalıydı.

01.03.2021 Tarihinden sonra Baro Genel Kurulunun yapılması halinde de 1 yıl 6 ay için seçilecek bir Baro Başkanının , yönetim kurulunun , baro organlarının da faydalı olamayacağını düşünmem nedeniyle genel kurulun 01.03.2021 tarihinden sonra 30 gün içinde yapılması halinde de Baro Başkanlığına aday olmayacağım.

Baro başkanlarının , yönetim kurulunun ve baro organlarının en az 3 yıl yada 4 yıl için seçilmesinin doğru olacağı düşüncesindeyim.Hal böyle iken 1 yıl 6 aylık bir dönem için Baro başkanlığına aday olmayı doğru bulmuyorum. Seçilmem halinde bir dönem görev yapacağımı söylemiştim. Seçilirsem de görev yapacağım süreyi dolu dolu kullanmak isterim.

Kanuni düzenleme yapılır görev süresi 3 yıl veya 4 yıl olarak değiştirilir yada Corona virüs salgını nedeniyle Genel Kurul 2021 yılı Ekim ayına kadar ertlenirse en az 2 yıllık dönemde görev yapmak üzere Baroma, meslektaşlarıma, mesleğimize, hukuka, adalete fayda sağlamak için Baro Başkanlığına Aday olacağım.

Adaylık sürecimde birçok meslektaşımla temas ettim mesleğimizin sorunlarını görme fırsatını yakaladım. Avukatlığın nasıl değersizleştiğini, itibar kaybettiğini gördüm. Genç meslektaşlarımızın sorunlarına ve gelecek kaygılarına tanıklık ettim.Kendi adıma şunu söylemek isterim benim için keyifli bir süreçti. Çalışmalarımda farklılık yaratmaya özen gösterdim ve bir rekabet ortamı yaratmaya çalıştım bu süreçte kırdığım yada üzdüğüm arkadaşlarım, dostlarım olduysa özür dilerim.

Saygılarımla / Av.Özgür Akın

30 Kas 2020 - 15:21 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.