Naci İris için bu mail servis edildi

SASKİ'de teftiş kurulu başkanlığına adı geçen ancak göreve atanamayan Naci İris için bugün gazeteler ve internet sitelerinin haber merkezlerine 'SASKİ'de Naci İris neden hedef gösterilmiştir' diye yorum içeren mail gönderildi.

Gazeteler ve internet sitelerinin iletitiş adreslerine gönderilen mailde Naci İris'e yönelik bir algı operasyonu yapıldığı ima edilerek şöyle denildi.

''Naci İRİS, Adapazarı Belediyesinde Başkan Yardımcılığı, Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Yardımcılığı, SASKİ de Genel Müdür Yardımcılığı yapmış daha sonra uzman kadrosuna atanmıştır.

SASKİ de geçici olarak, Teftiş Kuruluna vekâleten atanmasını, atıl kalan personeli değerlendirme amaçlı, yönetim anlayışının bir gereği olarak yapılmıştır.

Naci İRİS in vekâletinin sonlandırılması, çeşitli yorumlarla haber konusu yapılmıştır. Gereksiz yere kurumun yıpranmaması ve bir personelimizin haksız yere hedef haline getirilmemesi için olayın aslının açıklanması zarureti doğmuştur. Bilgi kirliliğinin de bu açıklama ile önlenmesi sağlanmış olacaktır.

Naci İRİS in vekâlet görevine atanırken yapıldığı ifade edilen, Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği; İlk defa veya yeniden, üst düzey kamu hizmetine atanacakları kapsamaktadır. Atanan personel bu kapsamda değildir. (Kapsam başlıklı 2. Maddesi)

Naci İRİS ilk defa mı atanmıştır? Hayır. Bu personelimiz zaten görev başında ve Uzman kadrosundadır. Yeniden üst düzey kamu hizmetine mi atanmıştır? Hayır. Üst düzey kamu hizmetine atanmamıştır. (Yönetmeliğin Tanımlar başlıklı, 4 / l maddesi "(Üst kademe yöneticileri: Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşların üst kademelerinde görev alan ve genel devlet politikası içerisinde, kuruma verilmiş olan kamu hizmetlerinin sevk ve idaresinde yetkiyi haiz olup, sorumluluk taşıyan, en üst düzeyde yönetsel politika konularında karar verme sorumluluğuna sahip olan, kuruluşun planlama, örgütlendirme, personel ve kadrolarını yönetme, denetim ve temsil gibi işlevlerini yapan en az genel müdür ve benzeri düzeyde ki kişileri, ifade eder.) sonuç itibariyle, bu yönetmelik en az Genel Müdür düzeyinde yetki sahibi olan, üst düzey atamaları kapsamaktadır.

Kişilerin durup dururken, itibarını sarsmak, onu hedef haline getirmek, itibarsızlaştırmak, hukuken de ahlaken de doğru bir şey değildir.

Basın ahlak yasası ve ilkelerini hatırlatmak isterim. Kişilerin lekelenmeme haklarını, mesnetsiz ve asılsız suçlamalardan korunma haklarını, suçun şahsiliği ilkesini hatırlatmak isterim. Her hangi bir yöneticimiz veya personelimizle ilgili olarak; görevlerine veya

yükselmelerine engel teşkil eden, hukuken geçerli bir belge veya adli mercilerin bir kararı var ise bunu lütfen bize veya yasal mercilerine ulaştırsınlar.

Kurum personelinden bazı kişilerin, gizli kalması gereken bilgileri, amacı dışında, basına servis ederek, adli ve idari yönden suç işledikleri anlaşılmaktadır.

Naci İRİS aynı zamanda Bilirkişilik yapmaktadır. Yani bilen varsa arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılmadan kendisine böyle bir unvan resmi olarak verilemiyor.

Bunların yayınlanması da kanaatimizce suçtur. Emniyet ve güvenlik birimlerinden edinilen, bağlayıcı nitelikte olmayan bazı bilgiler, gizliliği korunarak ilgili / birimlerce değerlendirilebilir. Ancak bu bilgilerin gizliliği asla ihlal edilemez. Kişilerin ve kurumun zarar görmesine neden olacak şekilde haber yapılması ve yaptırılması etik değildir. Yasal da değildir. Bu nedenle halen yayında olan bu nevi haberlerin bir an önce sonlandırılması gerekir.'

05 Tem 2019 - 15:13 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.