Şehir Bugün Bunu Konuştu: İşte Tüm Detaylar

Gazeteci Hüseyin Cumalı'nın geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, Yenisakarya'dan Engin Arapoğlu'nun ise 9 Haziran'da köşesine taşıdığı Kaynarca Belediyesi olayında neler yaşandı?

ADAYORUM/DETAY HABER

Sakarya siyaseti ve basın dünyası bugün Kaynarca Belediyesi'ne kesildiği iddia edilen bir faturayı, bu faturayı kesen gazeteci ve sonrasında gelişen olayları konuştu. Gün boyu yaşanan tüm gelişmeleri Adayorum Editörü derledi. İşte detaylar...

İDDİA HALK54'TE YAYINLANDI

Sabah Gazetesi Sakarya Temsilcisi Hüseyin Cumalı, geçtiğimiz hafta kendisine ait olan halk54.com haber sitesinde 3 Haziran tarihinde bir habere imza attı. Hüseyin Cumalı imzalı haberde, "Sakarya’da zaman zaman yayın yapan bir gazete, bir ilçe belediyesinin hiç haberi olmadan kutlama ilanları girdi. Girilen ilanlarla birlikte başkanın önüne 8 bin 500 TL konunca işler karıştı" denildi.

Habere göre Sakarya'da dönemsel olarak çıkan bir gazete, Kaynarca Belediyesine 8 bin 500 TL fatura kesip tahsil edilmesi talebi ile gönderdi. Önce muhasebeye, ardından ilgili başkan yardımcısına ve en son ilçe belediye başkanının önüne gelen faturalarla ilgili başkan, “Kim bu gazeteye böyle yüklü ilan verdi! Kime sordunuz?” diye sordu. Belediyede yapılan araştırma sonrasında kimsenin ilgili gazeteye “Reklam girin” diye izin vermediği ortaya çıkınca Başkan, “Bu faturaları kesinlikle ödemeyin” talimatı verdi.

Halk54.com'da yayınlanan bu haberin detay bölümünde ise "Yaşanan bu gelişme kentte (!) şok etkisi yaparken, kendisini sürekli AK Parti’ye yakınlığının yanı sıra bir AK Parti Sakarya Milletvekili’ne yakınlığıyla tanıtan, AK Partili belediyelerin kapısını sürekli "Milletvekilimizin selamı var" diyerek çalan, AK Parti’ye çok yakın bir sendika başkanı ile gezip gövde gösterisi yapan gazete sahibinin ne yapacağı merak konusu oldu" ifadeleri kullanıldı.

ARAPOĞLU: SELAM GÖNDEREN MİLLETVEKİLİ KİM?

Konunun üzerinden 6 gün geçtikten sonra Yenisakarya Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Engin Arapoğlu "Selam Gönderen Bir Milletvekili Kim" isimli bir köşe yazarak Hüseyin Cumalı'nın haberinde verilen o kritik detayı sorguladı. Arapoğlu, " Hüseyin Cumalı’nın bu haberine göre şehirde AK Parti milletvekilinin selamıyla belediyelere fatura kesip tahsilat yapan bir gazeteci (!) var! Peki, bu durumdan AK Parti Sakarya milletvekillerinin haberi var mı?" diye sordu.

Arapoğlu ayrıca, "Haber yayınlandıktan sonra birkaç gün bekledim bir açıklama gelecek mi diye…Baktım hiç kimsede en ufak bir tepki yok!" dedikten sonra yazısını, "Son günlerde şehrimizde iyice ayyuka çıkan bu tür haberlere artık AK Parti İl Başkanı Yunus Tever’in ve şehrin en yetkili belediye başkanı ve aynı zamanda şehr’ül emin olan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin de el koyması gerekiyor" ifadeleri ile bitirdi.

AK PARTİ İL BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Arapoğlu'nun bu köşesi sonrasında ise ortalık adeta karıştı. 3 Haziran'da Halk54.com'da yayınlanan ve bazı sitelerin de kaynak belirterek kullandığı bu haber 6 gün sonra şehrin gündemine düştü. İlk olarak AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, bir basın açıklaması yaptı. Tever, "Şehrimiz basınında çıkan bu çirkin iddialar ile ilgili AK Partili hiçbir milletvekili ve belediye başkanın ismi aynı yerde anılamaz. Konuyla ilgili ne partimiz, ne de milletvekillerimiz tarafında böyle bir olay vuku bulmamıştır. Hiçbir Milletvekilimiz bugüne kadar herhangi bir konuda bir kişiyi diğerinden farklı veya üstün tutmamıştır. Hiçbir Belediyemiz; milletin bütçesini, milletin parasını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını ve hukukunu bugüne kadar kimseye peşkeş çekmemiş bundan sonrada çekmeyecektir" dedi.

Tever ayrıca, "AK Parti’nin geleneğinde, kültüründe selamla, siparişle iş yaptırma yoktur. AK Parti mensubu hiçbir milletvekili etik dışı işlere tevessül etmemiştir ve etmez. Milletvekillerimizi ve Belediyelerimizi töhmet altına sokan mesleki ahlak ve hukukla bağdaşmayan bu iddialar üzerine hukukta bir kaideyi hatırlatmak isterim; müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Müddei olan buradaki basın mensuplarına soruyoruz? İddialarda adı geçirilen ve zan altında bırakılan Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımız kimlerdir? Konu bahse geçen, gazeteci ve meslek arkadaşınız kim veya kimlerdir? Milletin partisi AK Parti’mizi bu şekilde haberlerle polemik haline getirmek isteyenleri, bilgi kirliliği yaratarak gündem oluşturma çabasına girenleri kamuoyunun vicdanına havale ediyorum.” diyerek Hüseyin Cumalı'dan cevap beklediklerini ifade etti.

CUMALI O İSİMLER VE BELEDİYEYİ AÇIKLADI

Bu açıklamanın ardından gazeteci Hüseyin Cumalı, Halk54.com'da o belediyenin Kaynarca, gazetecinin ise Dijimed Başkanı ve Medyarota.com ile Sakarya Kent Gazetesi imtiyaz sahibi Ersin İbil olduğunu açıkladı. Cumalı açıklamasında, “O gazete Sakaryakent Gazetesi’dir. O gazeteci Ersin İbil’dir, o belediye ise Kaynarca Belediyesi’dir. İlgili kişi Kaynarca Belediyesi’ne sormadan, izin almadan değişik tarihlerde ilan girmiştir. Girdiği ilanlarla ilgili Kaynarca Belediyesi ‘bizim haberimiz, iznimiz ve bilgimiz olmadan ilan girildiği için faturaları ödemiyoruz’ diyerek faturaları iade etmiştir. İlgili şahısta faturalarını geri almıştır” dedi.

Cumalı ayrıca ilgili açıklamasında, "İl Başkanı Tever açıklama yapmadan önce Kaynarca Belediyesi’nin izni, bilgisi ve haberi olmadan 8.5 bin TL fatura kesilmiş mi, kesilmemiş mi! Faturalar iade olmuş mu, olmamış mı! Önce bunu öğrensin ve kamuoyuyla paylaşsın ” diyen Cumalı, “ Çok uzak tarihten değil. Yakın tarihten, geçen hafta yaşanan iki olaydan örnek vereceğim. Adapazarı Belediyesi ile ilgili Memleket Partisi Sakarya İl Başkanı Fatma Kurtuluş iddialarda bulundu. CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş AK Parti Sakarya Milletvekilleri ile ilgili sert demeçlerde bulundu. Bu iki il başkanının açıklamalarına sessiz kalan İl Başkanı Tever, sıra Ersin İbil’e gelince hemen açıklama yaptı. Şahsen sayın başkandan her zaman aynı duyarlılıkta davranmasını beklerim” ifadelerini de kullandı.

O İSİM KENDİNİ SAVUNDU

Cumalı'nın bu son açıklamasının ardından Ersin İbil medyarota.com'da bir köşe yazısı yayımlayarak, "Hüseyin Cumalı, gerek yazdığı haberlerde gerekse köşe yazısı adı altında bir çok kez kişilik haklarıma saygısız davranmış ve bir çok asılsız iddiada bulunmuştur. Şimdiye kadar yazdıkları ve etrafına yaptığı konuşmalara edebim gereği yanıt vermedim. Ancak yaşanan son gelişmede isim vererek bir kurumu ve isim vermeden AK Parti Sakarya milletvekillerini çirkin, saygısız, asılsız ve nefret içeren ifadelerle sözüm ona usülsüz işler silsilesinde anması bardağı taşıran son damla oldu" dedi ve "Hasılı Cumalı’nın iddiaları karşısında adı geçen ya da ima edilen hiç bir kişi ve kurum ile böyle bir iş ya da özel ilişkim olmamıştır" diyerek iddiaları ret etti. İbil ayrıca, hukuki yollara başvuracağını da ilan etti.

TEVER'DEN BİR CEVAP DAHA: "SİYASET DERSİ VERMEYE..."

Tüm bu açıklamalar ve köşe yazılarının ardından ise AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Twitter hesabından Cumalı'ya bir kez daha cevap vererek, "Sizin meslektaşlarınızla aranızda yaşadığınız rekabet ve polemikler bizi ilgilendirmiyor. Ancak partimizi ve temsilcilerini töhmet altında bırakacak imalar barındıran haberdeki iddialar ile ilgili sorduğum sorulara cevabınız eksik kalmış. Bizi bu tartışmaların içinde anarken yanlış anlaşılabilecek içerikler konusunda sizi daha sorumlu davranmaya davet ediyorum" dedi.

Tever ayrıca Cumalı'nın CHP İl Başkanı Keleş ve Memleket Partisi İl Başkanı Kurtuluş'un Ali İhsan Yavuz ve Adapazarı Belediyesine yönelik eleştirilerine sessiz kaldığı iddiasına ise, "Konuyu da amacından saptırarak üstüne üstlük bize siyaset dersi vermeye kalkışıyorsunuz. Biz kime ne zaman, ne koşulda açıklama yapacağımıza ve kimi muhatap alıp almayacağımıza kendimiz karar veririz" cevabını verdi.

CUMALI'DAN MANİDAR PAYLAŞIM: "ABİMİZ VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTALIM"

Günün sonunda ise Hüseyin Cumalı Halk54sosyal Twitter hesabından ilginç bir twit paylaştı. Cumalı, "Parti içi ayrımcılıkta son noktayıda hep birlikte gördük. Neyse abimize verdiğimiz sözü tutalım. Ve susalım... (şimdilik)" dedi.

Sakarya basın ve siyasetinde hareketli bir gün yaşanmasına neden olan Kaynarca Fatura Polemiğinde 9 Haziran'da bunlar yaşandı.

09 Haz 2021 - 23:25 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.