SAÜ'den o haber ve yorumlara karşı hukuki süreç

Sakarya Üniversitesi'nde yabancı öğrencilerden kayıt parası alındığı iddiası ile ilgili yapılan haberlere SAÜ yönetiminden çok sert bir açıklama geldi.

SAÜ yönetimi bu haberlerin bir elden tezgâhlanan sistematik ve örgütlü bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. Üniversitenin Hukuk Müşavirliğince hukuki sürecin başlatıldığı konun artık yargıya taşınacağı söylendi.

Sakarya Üniversitesi'nde yabancı öğrencilerden kayıt parası alındığı iddiası ile ilgili yapılan haberlere SAÜ yönetiminden çok sert bir açıklama geldi. SAÜ yönetimi bu haberlerin bir elden tezgâhlanan sistematik ve örgütlü bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. Üniversitenin Hukuk Müşavirliğince hukuki sürecin başlatıldığı konun artık yargıya taşınacağı söylendi.

BİR KISMI YAYINLADI BİR KISMI YORUM YAPARAK YAYINLADI!

Üniversiteden yapılan açıklamada yabancı öğrencilerden kayıt parası alındığı iddiası ile ilgili yapılan haberlere cevap olarak atılan metnin bazı basın kuruluşlarının cevap ve düzeltme metinlerini yayınladığını, bazı basın mensuplarının ise bu metinleri haberleştirerek kendi yorumlarını da eklediğini açıkladı.

ÜNİVERSİTE KÜÇÜK DÜŞÜRÜLMEYE ÇALIŞILDI

Üniversite yönetimi art arda yapılan haberlerin Sakarya Üniversitesi'ne itibarını sarsmaya ve kamuoyu önünde küçük düşürülmeye çalışılmakta olduğunu belirtti.

DAVA AÇILIYOR

Üniversite yönetimi kamuoyu önünde kurumun küçük düşürüldüğünü söyleyerek,

“İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar,… doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir.” hükmüne göre erişimin engellenmesi talebinde bulunulmuş ve bu talep Sakarya Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından uygun bulunarak, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki bu asılsız haberlerin yer aldığı linklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.

Üniversitemiz Rektörüne ve üniversite yönetimine iftira atılan ve hakaret edilen bu asılsız haberleri yapanlar, yayınlayanlar, hukuka aykırı yorum yazanlar ve bu yorumları yayınlayanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 106, 125, 126, 131 ve 267 maddeleri gereğince kamu davası açılması için suç duyurularında bulunulmuştur'' açıklamasında bulundu.

Sakarya Üniversitesi'nden yapılan açıklama şu şekilde;

'Bilindiği gibi bazı basın-yayın organlarında Üniversitemizi hedef alan asılsız, çirkin ve hakarete varan iddialar yer almaktadır. Bu haber ve yorumların aynı içerikle farklı yayın organlarında ve farklı zamanlarda tekrar tekrar yayınlanması Üniversitemizin bir elden tezgâhlanan sistematik ve örgütlü bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu düşündürmektedir.

Yapılan bu yayınların Anayasa ve diğer özel kanunlarla güvence altına alınmış olan kişilik haklarına saldırı şeklinde devam etmesi üzerine Üniversitemiz Hukuk Müşavirliğince hukuki süreç başlatılmıştır.

Elektronik veya basılı medya veya basın vasıtasıyla (gazete, dergi, radyo, televizyon, internet, v.s.) görüş ve düşüncelerini açıklayabilme ve yayabilme hakkı olarak tanımlanabilecek basın özgürlüğü sınırlarını aşarak kişilik haklarına saldırı niteliğine dönüşen bu yayınlara karşı Basın Kanununun ilgili maddelerine göre cevap ve düzeltme hakkı kullanılarak kendilerine cevap ve düzeltme metni gönderilmiştir. Bir kısım basın kuruluşu cevap ve düzeltme metinlerini yayınlamış bir kısmı ise bu metinleri haberleştirerek kendi yorumlarını da eklemek suretiyle kanunu ve Üniversitemizin manevi şahsiyetini ve yöneticilerin kişilik haklarını çiğnemeye devam etmiştir. Bunlar hakkında hukuki süreç işletilmeye devam edilecektir.

Yapılan yayın ve yorumlarla Ülkemiz Üniversiteleri içinde eğitim, araştırma ve yayınları ile seçkin bir konuma sahip olan Üniversitemizin tüzel kişilik olarak da itibarı sarsılmaya ve kamuoyu önünde küçük düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle internet ortamında yayın yaparak Üniversitemiz Rektörü ve diğer yöneticileri ile Üniversitemizin manevi şahsiyetini hedef alan yayınların linklerine ait içeriğe erişimin engellenmesi için 5651 sayılı Kanunun 9. maddesi; “İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar,… doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir.” hükmüne göre erişimin engellenmesi talebinde bulunulmuş ve bu talep Sakarya Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından uygun bulunarak, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki bu asılsız haberlerin yer aldığı linklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.

Üniversitemiz Rektörüne ve üniversite yönetimine iftira atılan ve hakaret edilen bu asılsız haberleri yapanlar, yayınlayanlar, hukuka aykırı yorum yazanlar ve bu yorumları yayınlayanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 106, 125, 126, 131 ve 267 maddeleri gereğince kamu davası açılması için suç duyurularında bulunulmuştur.

Yine basın yoluyla iftira ve hakaret suçlarını işleyenler hakkında Türk Medeni Kanunun ilgili maddeleri gereğince tazminat davaları açılacak ve sorumluların hukuk önünde hesap vermeleri de sağlanacaktır.

Kamuoyuna arz ederiz.'

13 Kas 2020 - 14:13 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.