Korona'nın büyük acısını yaşayarak anlattı

Kışlaçay.com internet sitesinin Yayın Yönetmeni Zafer Omay, Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından yaşadığı hastalık ve tedavi sürecini gün gün kaleme aldı.

Zafer Omay'ın koronavirüs günlüğü;

"SITMA VE ÜŞÜME İLE GELEN COVİT-19 İLLETİ

– 14 Ekim Çarşamba 2020 Gecesi Saat 02:30 de başlayan.Gece sıtma (üşüme) ile başlayan ve saatler geçtikçe. Ağrılar uyumamı engellemeye başlıyor. Bacak kaslarımda, kalça kemiklerimde ve eklemde dayanılmaz ağrılar oluyor. Hiçbir pozisyonda rahat edemiyorum. Parol ağrı kesiciyi almak için kalkıyorum yataktan. Yürümem bile zor. Ateşimi ölçüyorum 38.3 dayanılmaz eklem ağrıları var.Öksürük ile devam ediyor o gece…

– 14 Ekim Çarşamba 05:00 gibi ağrılar içinde ara ara uykularla uyanıyorum.Covid-19 un tüm belirti semptomları baş gösteriyor.Boğaz kuruluğu,Öksürük,Eklem ağrıları, İshal,Mide bulantısı o geceyi dubleks evin üst katındaki salonda yaşıyorum.Eşim ara ara yanma gelse’de Covit-19 illetine karşı uzak durmasını istiyorum…

– 15 Ekim Perşembe Günü Öğlen 14:00 gibi ağrılar içinde arabama binip Özel Bir Hastaneye semptomlarla ilgili başvuruyorum.Kan tahlili ve Akciğer filmi çekiliyor ve 15 dk sonra sonuçları almam söyleniyor.O arada aracımda bekliyorum.Ağrılar dinmiyor diz ve eklem ağrıları artıyor.15 dakika geçtikten sonra sonuçları göstermek için dahiliye polikliniğine gidiyorum ve doktor kan değerlerinin normal ancak akciğer röntgeninde dumanlı olduğunu söylüyor ve Covit-19 Hastanesinde Pcr- Covit-19 testi yaptırmam söyleniyor.

– 15 Ekim Perşembe Saat : 16:00 da Covit-19 Hastanesi Eski Kadın Doğum Hastanesine gidiyorum.Aman allahım böyle bir sıra olamaz.Pcr-Covit-19 testi için çok kalabalık bir sıra ve güvenlik görevlisine isim yazdırılarak çağrılıyorlar.Bende öksürük ve yüz bölgesinde kızarma şiddetleniyor tam 3 saat ayakta sıra bekliyorum.Saat 18:00 de sıra geliyor ve içeriye giriyoruz önce ön muayene oluyoruz.Semptomları söylüyorum ve testim yapılıyor.Rabbim doktorlarımıza ve sağlık görevlilerimize güç kuvvet versin.

– 15 Ekim Perşembe Günü Covit-19 testim yapıldıktan sonra aracımla eve giderken aklımda sorular eşim hamile ve birde kızım var kendimden çok onları düşünmeye başlıyorum.Allah’ın imtihanı diyorum ve eşimi arayıp evim dubleks olduğu için eşime alt katta oturma odasına ayrı yatak açmasını söylüyorum test sonucu çıkmadan kendimi karantinaya almak ve ailemi riske atmamak için uğraşıyorum ve eve geliyorum saatler ilerliyor.

Daha sonucum çıkmadan Ağrılar şiddetlenmeye başlıyor ve ateş 38.4 e çıkıyor o gece hiç uyumuyorum.Saat Sabaha Karşı 05:00 da NEFES DARLIĞI Çekiyorum..Öksürük Aman Allah’ım DERİN NEFES ALAMAMAK çok kötü bir şey ve o giyinip odadan çıkıyorum.Covit-19 hastanesine gidiyorum.1.30 saat hava makinesine bağlanıyorum.Eklem ağrıları şiddetlenmeye başlıyor.Hemşire hanıma ağrıları söylüyorum Parol serum takılıyor.Ve şiddetli öksürük devam ediyor.

Veee tekrar evime dönüyorum..Bir Damla Uyku Yok

– 16 Ekim 2020 Cuma günü stresle PCR – COVİT-19 Testimin sonucunu bekliyorum.Öksürük şiddetini son derece arttırmış ve gece verilen solunum desteği ciğerlerime iyi geldiğini hissediyordum.

VE BEKLENEN TEST SONUCU ÇIKMIŞTI..MAALESEF POZİTİF

– Ve hepten strese girdim.Evde bebek bekleyen eşim ve küçük kızım vardı.Oda hazırlatmıştım evde dubleksdi ama onlara geçirme korkum daha çoğaldı.O gün zorlu karantina süreci başladı.Bir odada çıkmadan yaşamaya alışmam gerekiyordu.Mevsimler griplerin çoğaldığı bu aylarda aynı evin içinde 3 kişi olmak evin havasına nasıl etkiliyorsa bunuda onun gibi yaşayacak gibi düşünüyordum.Hiç iştahım yok yemek istemiyorum sadece sıvı şeyler tüketiyorum.Plastik tabak kaşık ve bardakla eşim odamın kapısına yiyecek getiriyor..Allahım bu nasıl bir illet diyorum.Aile içinde resmen kapı kapandı ve görüşemiyoruz..

VEE FİLYASYON EKİBİ ARIYOR

– Benle Temaslı kişileri iletiyorum.Halk Sağlığı arıyor test sonucumun Pozitif olduğunu söylüyor ve ekiplerin Favipravire ilaç getireceğini söylüyor.Aile Sağlık Ocağı arıyor durum hakkında bilgi arıyor.Annem arıyor ona maalesef pozitif olduğumu zorda olsa söylüyorum.Ve üzüntü kaplıyor ama moralimi yüksek tutmam gerekiyor.Eşim ve Kızımda allaha şükür bir semptom yok..

Ağrılar şiddetleniyor.Parol içiyorum uyumaya çalışıyorum bir damla uykum gelmiyor hep bir düşünce ya eşim ve kızıma bir şey olursa.Ve Halk Sağlığında ekipler geliyor.. Favipravire ilacımı bırakıyorlar ve durumumu ve evde kaç kişi yaşadığımızı kaydedip geçmiş olsun deyip görevlerine devam ediyorlar..7/24 çalışan tüm ekiplere sonsuz teşekkür ederim.Covit-19 hastalığında ilk günüm bu şekilde devam ediyor.

Kardeşim oğuzhan geliyor yengem evinde yemek yapıp göndermiş.Allah’ım diyorum nasıl bir çaresizlik bu öksürük müthiş derecede artmış ve ateşim 38.1 leri görüyor.Eşim ve kızımla hiç bir şekilde temas etmiyorum.Gündüz kuru öksürük ve eklem ağrıları ile devam eden semptomlar gece olunca ateş ve nefes darlığı ile devam ediyor.

VEE COVİT-19’DA | 2- GÜN

– Favipravire ilacı Sabah 8 Akşam 8 adet içeceğim ilaç 2 günde 3 sabah 3 akşam şeklinde 5 günde biteceğini düşünüyorum.Şiddetli eklem ağrıları için Kalkıyorum Off belim. Çok ağrıyor bir parol daha alıyorum. Hiç profesyonelce değil biliyorum. Ama şimdiye kadar ağrı kesici kullanmamama say diyorum. Uyku mu? O da gitti. Film şeritleri birbirine girdi. Neler neler geliyor, yarım, bölük pöçük. Hiç filmlerde ki gibi değil.

İştahım yok eşim bir şeyler bırakıyor kapıya alışık olmayan pet tabak,bardak,kaşık ve çatalla zorda olsa yemeye çalışıyorum.Annem-Bababam – Kardeşlerim eve gelemiyor ama allah razı olsun tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor.Alt kattaki odanın ferforjeli camın’dan dışarı bakıyorum ve anne babam ve kardeşlerimle konuşuyorum…

Allah’ım ne zor bir sınav ve imtihan böyle sevdiklerini uzaktan görüyorsun kızını öpüp koklayamıyor sun.Baba iyimisin diye kapıda bekleyen 5 yaşında kızım…Gece oluyor ve ağrılar tekrar başlıyor öksürük hiç uyutmuyor.Ağrı Kesici İçtiğimde Ağrılar azalmışken uyumam lazım. Uyku, hafif bilinç değişikliğinden öteye geçmiyor. Farkındalık ta kısmi azalma var o kadar. Ağrılar yine var. Uyku beni uzaklaştırırken ağrılarım engelliyor, kendime getiriyor. Bir nimet acılar, farkındalığı artıran.

COVİT-19 DA | 3 -GÜNÜM

– Gündüzleri erken uyanıyorum nedenini uyku hafif bilinç değişikliğinden öteye geçmiyor.Sabah kahvaltısı hafif’de olsa yiyebiliyorum.Mecbur İlaç içeceğimiz için sıvı tüketimi çok oluyor.Vitamin ağırlıklı gıda takviyeleri yiyorum.Eşim ve kızımda hiç bir şekilde semptom olmaması bana moral oluyor.Sağlık Ocağı bilgi almaya her gün devam ediyor.(Tüm Sağlık Çalışanlarının Yaptığı Bu Fedakarlığı Hiçbir Şekilde Biz Ödeyemeyiz Allah Razı Olsun)..Yaşın daha genç, ek hastalık yok. Ateş yok. Toparlayacağız diyorum, toparlayacağız inşallah.

Kışlaçay Medya Yayın Yönetmeni Olarak Pozitif Test Sonucum Haber Sitelerine Ulaşıyor.Telefon susmuyor. Ard arda arayanlar. Konuşma biter bitmez bir başkası. Kafam dağılıyor. İyi oluyor aslında ağrımı bile unutturuyor nerdeyse. İyiyim diyorum. İyiyim dedikçe iyi olacakmışım gibi hissediyorum.

Akşam saatleri, ağrılar çok şiddetli. Üşüme ve titreme var.Su içmek ne kadar zor. Suyun tadı bile bozuk, acı buruk bir tad.İnanılmaz bir halsizliğim var.Ateş 38.5 Parol içip ağrı geçince hafif uykuya dalıyorum..

COVİT-19 DA | 4 GÜNÜM

-Gündüzleri kuru öksürük devam ediyor.Kahvaltı için eşim tepsiyi kapının önündeki masaya bırakıyor ama ne yemekten tat alabiliyorum nede sudan tat ve koku kaybı başlıyor.İştah yok ilaç için mecbur yemek zorundayım su çok tüketiyorum.Gündüz 3 akşam 3 tablet ilacı içmem için su içmenin böbrekler için önemli olduğunu düşünüyorum.

Sabahattin Zaim Yurt Müdür Yardımcımız Murat Çam Müdürüm arıyor.Geçmiş Olsun dileklerini iletiyor.Beni zor günümde arayarak sosyal medyadan mesaj atarak yanımda olan tüm sevenlerime şükranlarımı sunuyorum.Bol bol meyve tüketiyorum.Ancak bu illet öksürük gündüz hiç geçmiyor.Ağrılar başlayınca’da Parol ağrı kesici içiyorum..Hiç bir şekilde uykuya dalamıyorum.Sitedeki komşular dışarıdan ”Geçmiş Olsun”komşu diyerek dileklerini iletiler.Dediğim gibi gündüz hafif geçiriyor geceleri de ağırlaşıyordum.

Ve yine gece oluyor bir odada gecenin nasıl geçeceğini eşim ve çocuğuma bu illeti geçirmeden atlatmanın düşüncesi içerisindeydim.Gece saat 23:00 de DERİN NEFES Alamadım.Ambulansı aradık.

Ekipler dışarıdan Camdan nabız ve tansiyonumu ölçtüler.Covit-19 hastalarında bu belirtilerin olacağını ve çok ağırlaştığınızda hastaneye götürebileceklerini söylediler.Camdan biraz derin nefes aldım.Kapısı kapalı bir odanın içinde belkide stres yapmıştım.Parol ağrı kesici içtim ve o gece ara ara uyumuşum..

COVİT-19’DA | 5 GÜNÜM

– Geceyi biraz zor atlatmış biraz panik yapmıştım.Hastanede gece 1 defa hava verilmişti ama ilk 4 günüm gerçekten nefes darlığı ile ilgili düşüncelerimdi avantajım vardı sigara içmiyor ve gençtim ama kilodan ötürü beni zorladığını farkettim DERİN NEFES ALAMAMAK Çok kötü bir şeydi.Aile Sağlık Ocağı benim eşimin ve kızımın semptomlarını kontrol etmeye devam ediyor..

Annem – Bababam Ve Kardeşlerim eve giremeseler de hep yanımız dalardı.Sevenlerinin araması insanı çok ama çok motive ediyor..Çalıştığım İş yerim Sakarya Gençlik Ve Spor İl Müdürümüz Sayın Arif ÖZSOY’un araması ve dileklerini iletmesi Güvenlik Müdürüm Selim Bozkurt ve Yurt şefim Kaya Öztürk ve iş arkadaşlarımın beni arayıp motive etmelerini hiç birini unutmayacağım..Allah razı olsun….

5 gün içinde düzelecem inşallah. Zaman geçmiyor inanılmaz uykuya meyilim var. Ama ağrılar izin vermiyor. Bazen zaman geliyor Telefonuma tahammül edemiyorum. Kapıdan Eşim sesleniyor”yemeği bıraktım diyor”. Masaya bırak diyorum. Tamam diyor kapının arkasından alıyorum ama ağzım çamur gibi yiyemiyorum. O geceyi Öksürük ve normal eklem ağrıları ile geçiriyorum..

COVİT-19’DA 6 GÜNÜM

– Sabah daha iyi uyanıyorum ama vücudum’da halsizlik belirtileri ve çabuk yorulma var lavaboya gidip odaya dönerken nefes nefese kalıyor ve yoruluyorum.Covit-19 hastalığında bütün semptomları yaşıyorum.

Bugün ilacım bitiyor ve iyileşme evresine gireceğim o günleri sayıyorum.Eşimin annesi (kaynanam) ve babası (Kayınpeder Görüntülü araması Tüm enerjimi topluyorum ve açıyorum telefonu. İyi gördüm İyiyim anne diyorum.Baba “Maşallah maşallah iyi gördüm” diyor.Baldızlarım-Bacanaklarım arıyor.

Tüm Ailem arıyor..Kafamı, duygularımı toparlayamıyorum mükemmel bir halsizlik var.

Evde ekmek bitiyor kardeşim Azra eksiklerimizi getiriyor.Bu zor süreçte Annem-Babam kardeşlerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum hakkınızı helal edin.Ve Bugün iyi gelişmeler de var sanki sırt ağrılarımda azalma var.İlacım bitiyor ve iyileşme süreci başlıyor.Öksürük aynı şiddetle devam ediyor.Gece uykularım yine yarı uyanık geçiyor..

COVİT-19 ‘DA 7 GÜNÜM

– Sabah güne güzel uyanıyorum. Favipravir ilacım bitti ve eşimden çeşitli kahvaltı istiyorum.Kızımda sana en güzel kahvaltıyı hazırlıyacağım baba diyor benim içim gidiyor.

Kızımla 7 gündür oynayamıyorum.Kendimizi ne kadar korusak da bu illet yine sizi buluyor. Pisikolojik olarak çok mutluyum eşim ve kızımda semptomlar gözükmediği için 3 gün sonra benim karantina sürem bitiyor.Telefonlara daha çok cevap vermeye başlıyorum.

Odadan çıkacağım günleri hesaplıyorum aynı evdeyiz ama eşim ve kızımla bir kapı engel olmayacak artık diyorum..O gece ateş olmuyor kendimi iyi hissediyorum ve güzel uyuyorum..O gece eşim DERİN NEFES Alamıyor.Eklem ağrıları semptomu gözüküyor Psikolojik diye söylemiyor..

COVİT-19 ‘DA 8 GÜNÜM

– Güne daha iyi uyanıyorum eklem ağrıları hafiflemiş şekilde eşim yine kahvaltımı bırakıyor. İlerleyen saatlerde eşim eklem ağrılarında ve nefes darlığından bahsediyor.

Hiç zaman kaybetmeden Halk Sağlığını arıyorum ve ekipler gebelik olduğu için eve geliyorlar eşime covit-19 test yapıyor.Yine aynı stres içinde testin sonucunu bekliyoruz.Maalesef test sonucu pozitif çıkıyor..Benim için tüm umutlar alt üst oluyor başa dönüyoruz.Hem eşimin hem kendimin motivasyonunu yüksek tutmam gerekiyor.

Filyasyon ekibi geliyor gebelik olduğu için hastanede tedavi olabileceğini söylüyor ve halk sağlığı ekibi eşimi hastaneye götürüyor.Semptomlar fazla göstermediği için sadece iğne verip evde karantina uygulaması başlatıyor.Artık evde 2 vaka oluyor.Rabbime şükürler olsun eşimde semptom olarak sadece eklem ağrılarıyla kalıyor.Ben hala kendi odamdan çıkmadım.Artık işler zorlaşmıştı.O Geceyi hafif ağrı ile atlattık..

COVİT-19’DA 9 GÜNÜM

– Bugün çok erken bir saate uyandım.Benden sonra eşimde bu illete yakalanmıştı ne yapacaktık aynı evin içinde ayrı odalarda benim 9 günüm eşimin 1.günü başa dönmüştük.Düşünürken kızımın sesini duydum uyanmıştı.Kızım ne oldu dedim baba benimde boğazım gıdıklanıyor dedi.Beni hepten bir telaş aldı.Eşimde uyanmış kızımın hafif sıcağı var dedi.

Yine zaman kaybetmeden Yeni Çocuk Acil e götürülüp kızıma’da test yapıldı.Moralimiz çok kötüydü tam iyileşme karantina sürecime az kalmışken evde 3 pozitif vaka mı olacaktı?

Eşimin durumu genel olarak iyiydi o yüzden moralimizi yüksek tutuyorduk.Ben kendi ağrılarımı unutup eşim ve kızıma odaklamıştım.Çok zor bir süreçten geçiyorduk.Rabbimin sınavlarından biriydi..Şimdi sabahı nasıl bekleyecektik.Uyku yok kızımdada pozitif çıkarsa nasıl bir süreç bizi bekliyordu hep onları düşünüyordum.

COVİT-19’DA 10 GÜNÜM

– Allah’ım kızımda’da çıkmasın diye sabah erken saatlerde çok dua ettim.Saat 08:35 de Sağlık Bakanlığından Gelen Mesajla yıkıldım.

Kızımında Covit-19 testi POZİTİF çıkmıştı..Artık evde 3 pozitif vaka vardı.Halk sağlığı ekibi geldi kızım küçük olduğu için ilaca başlatmadılar.Çocuklar hafif atlatıyor dediler..Doktor benimde artık odada durmamamı ailem ile beraber aynı ortamda bulunmamı söyledi.Artık hepimiz aynı alandaydık. Kızımda’da ateş,öksürük,vb gibi semptomlar gözükmedi sadece hapşırık ve boğaz kaşıntısı şeklinde oldu.

Eşim’de 10 gün boyunca iğne yapıldı.Sadece 2 gün gece NEFES DARLIĞI olduğunun ve eklem ağrıları olduğunu belirtti.Şuan benim eşim ve kızımdan dolayı karantina sürecim 14 gün daha uzadı.Yorulma hissi ve tat olma hissi hala bozuk devam ediyor.Öksürük geçti..Evin önündeki alanda 11:00 ile 12:00 arası yürüş yapıyoruz.Kızım ve Eşimin karantina süreçleri hafif geçti.Allah’a Şükürler Olsun.

– Beni Bugünlerde Motive Eden Sakarya Sporyum canlı yayın programı Moderatörü Oktay Sarı Oldu..Geçmiş olsun Zafer Omay kaç gün oldu bilmiyorum karantinada sın covit-19 yakalanmışsın bir hafta oldu iyiysen şükür allaha tekrar söylüyorum not et Zaferim bunu not et bunu not etki gelecek yüzyıllar bunun sıkıntısını yaşamasın bizim en büyük sıkıntımız covit-19 ile korona salgını konusunda en büyük sıkıntımız bir rehberimizin olmasıydı o yüzden bu sana uğradı bu illet diyelim.Ama sen bunla baş edeceksin dirençli bir kardeşimsin demen oldu iyiki varsınız abi..

– Raporum eşim ve kızımdan dolayı uzamıştı ayın 9’unda iş başı yapacağım allah’ın izniyle o yüzden 05.11.2020 Perşembe günü 2.kez Covit-19 testi yaptırdım.Sağlık durumum çok iyi öksürük ve eklem ağrıları geçti.06.11.2020 Cuma günü Covit-19 test sonucumu öğrenecektşm çok erken saate kalktım ve saat 08.35 de Covit-19 testimin sonucu öğrendim Negatif çıkmıştı üstümden çok büyük yük kalktı.İş başı 9 Kasım 2020 Pazartesi günü yapacağım iş yerimi ve arkadaşlarımı çok özledim.Eşim ve kızımında sağlık durumları çok çok iyi..

– Sağlığınız Kıymetini Bilin Bana Bulaşmaz Demeyin Bu İllet Nereden Bulaştığı Gerçekten Bilinmiyor.Korona Günlüğü Makalesini Okuduğunu İçin Teşekkür Ederim.

NOT : Koronavirüs ile 7/24 mücadele eden tüm çalışanlara sonsuz teşekkür ederim.Hergün Arayan Ve Sağlığımızı Takip Eden Erenler Aile Sağlık Ocağına Çok Ama Çok Teşekkür Ederim.Hiç Birinizin Hakkı Ödenmez…

Geri dönüşlerdeki meşhur Kral Geri Döndü” sözü ile dönüyoruz bu zor süreçte yaşanmışlık sonrasında kaldığım yerden devam etmem çok zor. Her tecrübe şeyler katmalı yada çıkarmalı hayattan. Değiştirmeli bazı şeyleri. Ama hayat bir nimet.

Şükür diyorum, aileme, tüm içtenlikle iyiliğimi isteyen arkadaşlarıma, dostlarıma,geri döneceğim için.

Çok şükür

07 Kas 2020 - 18:08 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.