O yarışma online olarak yapılacak

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), her yıl yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencisinin katılım gösterdiği Siyer-i Nebi Yarışması’nı bu yıl pandemi sebebiyle online olarak gerçekleştirecek.

#efendimizinizinde sloganıyla tanıtımı yapılan yarışmaya, gerek devlet kademelerinden gerekse sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda yönetici gençlere çağrıda bulundu.

Online Siyer-i Nebi Yarışması Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak. 29 Mart 2021 Pazartesi günü başlayan online kayıtlar 15 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek. Sınavlar 22-23 Mayıs 2021 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek.

Başvurular ve sonuç açıklamaları www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacak. Katılımcı öğrenciler sınav ile ilgili kitaplara web sitesi üzerinden interaktif ve sesli olarak ulaşabilecekler.

Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Sakarya Şube Başkanı Ali Ahmet Çelik, Online Siyer-i Nebi Yarışması ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Sayıların çoğaldığı, kentlerin büyüdüğü, gökdelenlerin yükseldiği bir zaman diliminizdeyiz. Kalabalıklar artarken insan yalnızlaşıyor, birbirimizin ötekisi oluyoruz.

Hem ülke olarak hem de İslam coğrafyasının tamamında ihtiyacımız olan sevgi ve kardeşliktir, ihtiyacımız olan hakkı ve adaleti üstün tutmaktır. Gençlerimizin, “Alemlere Rahmet” olarak gönderilmiş olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas)’in hayatını okumaları, öğrenmeleri bu yaşam örnekliğini kuşanmaları hepimizin hayrına olacaktır.

Acı tasnifi yapmayan, kardeşini kendine tercih eden, adaleti hakkıyla ayakta tutan, merhameti kuşanmış nesiller olmalı. İslam’ın temel kavramlarını bilen ve sapmalara karşı hakikati kuşanmış nesiller olmalı. Biliyorsunuz mücahede gayret etmektir. İslam’ı yaşama gayretidir. Yoldaki bir taşı kaldırma, bir yoksulu doyurma, bir yetimi sevindirme, bir zulmü engellemedir. Bütün bunların örnekliği Efendimiz (sas)’in hayatında mevcuttur.

Sınava yüz binlerce ortaokul ve lise öğrencisi katılmaktadır. Anneleri, babaları ve kardeşleri de işin içerisine kattığımızda çok büyük bir kitlenin Efendimiz (s.a.s)’in hayatına odaklanması demektir. Bizim için sınav, yarışma bunun vesilesidir.

Elbette bu yarışmanın katılımcılarını hoşnut edecek sürpriz hediyelerimiz olacak. Biz en güzel hediyenin, tüm katılımcıların zamanlarını Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan İslam’ı ya da siyeri sadece ve sadece bilmenin bir karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü İslam, insanın bütünüyle yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz (s.a.s) ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir.

Asıl gayemiz hem gençlerimizi hem de anne babalarını, ailelerini bu örneklikle buluşturmaktır. Yarışmaya ilgi gösteren tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyoruz. Her birinin alınlarından öpülesi gençler olduğuna inanıyoruz.”

ŞEHİRDE GÜNDEM OLDU

Siyer-i Nebi Yarışması’na katılım hususunda çağrıda bulunan İl Milli Eğitim Müdiresi Fazilet Durmuş Hanımefendi gençlere: “Fikri bakımdan üretken inancına, kültürüne, tarihine, diline sahip çıkan, ailesine ve toplumuna karşı sorumluluklarını özümsemiş, sahip olduğu yeteneklerini insanlık hayrına kullanabilen, zihnini ve gönlünü iyi ve güzel olanla meşgul eden yavrularım, Peygamberimizin izinde.” cümleleri ile seslendi. Gerek sivil toplum kuruluşları gerekse devlet kademelerinden birçok çağrının yapıldığı yarışma için seslendirilen mesajlar ise şu şekilde:

YediHilal Sakarya Şube Başkanı Yaşar Şahin: “Şairin ifadesiyle: Dönünce bütün gövdesiyle döndü, bir bu anlaşılabilseydi son yüzyılda bir bilinebilseydi nedir veçhe. Efendimizin izindeyiz"

Müsiad Sakarya Şubesi Başkanı İsmail Filizfidanoğlu: “Hakkı hakim kılmak için çalışan gençlik #efendimizinizinde"

Türk Kızılayı Sakarya Şubesi Başkanı Zahit Tiryaki: “Kendisi için değil kardeşi için yaşayan bir gençlik #efendimizinizinde"

Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş: “Gençler #efendimizinizinde olmalıyız. Bu şekilde başarıya, güzelliğe ulaşırız”

SİMDER (Sakarya İmam Hatipliler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Bakır: “#efendimizinizinde olmak için Anadolu Gençlik Derneği’mizin Siyer-i Nebi Yarışması’na katılalım.”

Hak-İş Sakarya Şube Başkanı M. Mesut Gökdemir: “Önce ahlak ve maneviyat düsturunda gençlik #efendimizinizinde”

YARIŞMA HAKKINDA GENEL BİLGİ

Sınav Soruları, Lise Düzeyinde; Şerafettin KALAY’ın “Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Elçi Hz. Muhammed (sas)” kitabından ve Ortaokul Düzeyinde ise Muzaffer AKTÜRK - Muhammed Mücahid TRAŞ’ın “Sevgili Peygamberim (sas)” kitabından hazırlanacaktır.

Lise Düzeyi Türkiye Geneli ödülleri

· 1. Ödülü: 3,000 TL ve Kitap Seti

· 2. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti

· 3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti

· 4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti

· 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

Lise Düzeyi İl Geneli ödülleri

· 1. Ödülü: 1,500 TL

· 2. Ödülü: 1.000 TL

· 3. Ödülü: 500 TL

Ortaokul Düzeyi Türkiye Geneli ödülleri

· 1. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti

· 2. Ödülü: 1,500 TL ve Kitap Seti

· 3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti

· 4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti

· 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

Ortaokul Düzeyi İl Geneli ödülleri

· 1. Ödülü: 1,500 TL

· 2. Ödülü: 1.000 TL

· 3. Ödülü: 500 TL

YARIŞMA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Online Siyer-i Nebi Yarışması, Genel Merkez Organizasyon Planlama Komisyonu koordinesinde, Liseler ve Ortaokullar Komisyonları bünyesinde yapılacaktır. Online Siyer-i Nebi Sınavı Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacaktır.

BAŞVURULAR VE SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

Başvurular ve sonuçların açıklanması www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacaktır. Sınavın yapılacağı kitaplar interaktif ve sesli olarak siteye eklenecektir. Online Siyer-i Nebi Yarışması için her bir kategoride 40 soru sorulacak ve sınav süresi 60 dakika olacaktır. Siyer-i Nebi Yarışmasına sadece örgün eğitim ve açıktan eğitim gören üst yaş sınırı 19, alt sınırı 9 olan (23.05.2012 - 23.05.2002 arası doğumlu olanlar), her sınıftaki Ortaokul ve Lise Öğrencisi erkek ve bayanlar katılabilecektir.

06 May 2021 - 13:53 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.