Sakaryaspor Kongresinde Yaşananlar Bu Haberde

Sakaryaspor'un kongresinde yaşanan tüm gelişmeleri haberimizde derledik.

Sakaryaspor bugün düzenlenen kongre ile 43.başkanını seçti. Uğur Akkuş ve Cevat Ekşi'nin yarıştığı seçimden galip olarak Cevat Ekşi çıktı. Ekşi kullanılan 278 oyun 158'ini aldı. Uğur Akkuş ise 118 oyda kaldı.

KONGREDE YAŞANANLARIN TÜMÜ HABERİMİZDE

Uğur Akkuş Sakarya'ya geldi:

Sakaryaspor Kongresinde başkanlığa aday olacağı belirsiz olan Akkuş, sabah Sakarya'ya geldi ve listesini açıkladı.

Cevat Ekşi aday oldu

Sakaryaspor'da başkan adaylığını saat 11.00 sularında aday olacağı konusu konuşulmaya başlayan Cevat Ekşi, kongreye az bir zaman kala listesini açıkladı.

Adaylar stadyuma geldi

Kongrenin başlamasına az bir süre kala adaylr stadyuma gelerek kısa bir görüşme yaptı.

Ekrem Yüce Kongrede

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'de kongrede yerini aldı. Aynı zamanda Sakaryaspor kongre üyesi olan Yüce, seçimde oyunu da kullandı.

Divan Oluşturuldu

Divan Kurulu Başkanlığını Enver Toçoğlu yaptı. Halil İbrahim Balcı, Ali Bektaş ve Yasin Darcan'da divanda yer aldı.

Faaliyet Raporunda Şampiyonluk Özrü

Mevcut yönetimin faaliyet raporları okundu. Raporda, "Şampiyon olamadğımız için Sakarya'dan özür diliyoruz" denildi

İlk Konuşma Cumhur Genç'ten

Kongrenin başlamasının ardındna kürsüye gelen Genç, "6 Kasım tarihinde göreve geldik. Pandemi sürecini sayarsak 7 ay bu kulübe başkanlık yaptık. Mahcup olmadık. Alnımızın akı ile geldik alnımızın akı ile gideceğiz. 6 Kasım'da Sakaryaspor 15.sıradaydı. Biz olaya müdahil olduktan sonra yaklaşık 20 maçta 15 galibiyet aldık. ve Play Off sürecine geldik. Ancak oynanacak oynanmayacak derken hepimizin konsantrasyonu bozuldu Play Off'larda. Sakaryaspor bu şehrin en büyük STK'sı ve bizim tek markamızdır" dedi. Genç, "Gönül isterdiki bu süreci şampiyonlukla taçlandıralım. Geçen sene de finalde en kötü maçı oynadık. Bu sene de çeyrek finalde kötüydük. İnşallah bu sene direk çıkarız. Sakaryaspor'un mali tablosu ile ilgili 3 ayda bir bağımsız denetçiler tarafından denetlenip siteden açıklanacak dedik. Bugün herkes bu tabloyu görebiliyor. Ancak Sakaryaspor bu hali ile şehrin sırtında yük. Bugün Sakaryaspor'u seven bir büyükşehir belediye başkanımız var. Hep destek verdi. Ancak rakamlar büyüyor. Bu kulübün borcu yaklaşık 35 milyon. Tam hesabı kimse bilmiyor. Burada bir süreç var. 2010'da bu kulüp 5,5 milyon borç ile derneğe devredildi. Bu Sakaryaspor'un şahsi borcu değil kulübün BELPAŞ'tan gelen borcu bu. Bugün Ekrem Başkan var. Sakaryaspor'a destek çıkıyor. Yarın bir başka başkanımız geld benim önceliklerim var derse ne olacak. Takım sürdürülebilir gelirlere sahip olmalı. Belediyenin durumu da ortada. Bu takımın kalıcı geliri olacağına ve bu gelirin de Ekrem Yüce tarafındna tahsis edileceğine inanıyorum" dedi.

Genç şöyle konuştu: "Şampiyon olamayan her yönetim benim nazarımda başarısızıdır. Biz de o açıdan başarısızız. Şirketleşme olan takımların başarılarını ggörüyoruz. Ben şirketleşme taraftarıyım. Sakaryaspor, şehrin çimentosudur. Herkesi ortak noktada buluşturabilir. Sakaryaspor şirketleşmelidir ancak bunu Sakarya halkına açarak halkın kendisinin yapması taraftarıyım. Her yarım kjalan hikaye mutlu sonla biter. İnşallah yine buralarda görüşürüz."

Bülent Uygun Süreci Anlattı

Sakaryaspor kongresinde Uğur Akkuş ile hareket eden Bülent Uygun, kongrede bir konuşma yaptı. Uygun şunları kaydetti: "Sakaryasporlu olmaktan mutluyum. Yıllarca eski stadyumda bir tatanga gibi onun arkasında Sakaryaspor'un yollarında deplasmanlara giderdik. Sakaryaspor hala aşkımız. Allah aşkımızdan bizi ayırmasın. Kayyum'a kalacağı içimi acıttığı için Uğur Akkuş ile bir görüşme yaptım. Uğur Akkuş ile bir görüşmem oldu. Akkuş spor yatırımı yapmak istiyordu. Şirketleşme için delegelerin oyu dışında bir yol yok. Ben Uğur kardeşim ile görüştüm. biz seçilemesekte 350 bin TL'lik forma yardımında bulundu. Onu da Sakaryaspor'un yüzü suyu hürmetine verdi. Biz Cevat Ekşi'nin aday çıkacağını bilmiyorduk. Biz o adaylar içerisinde Uğur Akkuş'

Biz şöyle bir söz verecektik. Boş senede imza atarak 5 yıl içinde Sğper Lige çıkmazsa ödediği parayı hediye atarak sizin dua ve sevgisini alarak gitmek niyetindeydik. Son anda oluşan bir yönetimle birlikte, Sakaryanın birleşmiş olması mutluluk verici."

Akkuş 15 Milyon TL sözü verdi

Sakaryaspor Başkan Adayı Uğur Akkuş, kongrede yaptığ konuşmada kongreye katılan ve Sakaryaspor'a emek veren herkese teşekkür etti. Akkuş şöyle konuştu: "Ben Sakaryaspor'a başkan adayıyım. Bana bunu Bülent Hoca getirdi. Ben bir iş adamıyım. Hayatım iş ile geçti. Bülent Hocam söylediği gibi bana bunu 1 yıl önce getirdi. Benb o zaman Sakaryaspor'un bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum. Sizi temin ederim ben bu formaya aşık oldum. Bu takımın Şampiyonlar Liginde oynamasını hak ettiğini gördüm. Süper Lig'de oynayıp şampiyonluğua oynamalı. Bu sıkıntıları yaşamasına gönlüğm razı gelmedi. 1 hafta önce Bülent Hoca ile yeniden konuştuk. Takım kayyuma gidiyor dedi. Sakaryaspor'un iflas ertelemeye başvurduğunu öğrendik. Biz bu takıma hizmet etmek için hocama evet dedim. Sakaryaspor'un borcu neyse başkan olur olmaz Sakaryaspor2un 10 milyonluk borcunu ödüyoruz. 5 milyonlukta yatırım yapıyoruz."

Cevat Ekşi'den Birleşme Vurgusu

Sakaryaspor kongresinde başkan adayı olan Cevat Ekşi kongrede şöyle konuştu: "Şehrimizin en büyük değerini olan Sakaryaspor'u hak ettiği yere taşımak için bu göreve talip olduk. Biz birlik olduğumuzda başarılı oluruz. Sakaryaspor bizim sevdamızdır. İnsan herşeyini değiştirir ancak gönül verdiği takımı değiştiremez. Bize düşen el birliği ile bu mirası en güzel şekilde yarınlara taşımaktır. Bu şehir ve bu kulüp bizim. Biz büyük bir kulübüz. Finansal olarak sıkıntılıyız. Çok çekiyoruz. Birlik olursak bu cefanın sefasını süreceğiz. Uzun vadeli istikrarlı planlarla ,Sakaryaspor'u kurtracağız. El birliği ile tüm güçlüklerden alnımızın akı ilke çıkacağız. yönetimimiz şehrimizin tamamından seçilen başarılı kişiler var. STK, Belediyeler ve işadamlarımız listemizde var. Ekrem Yüce'ye teşekkür ediyorum. Sakaryaspor'a destek verdi. Siyasetçilere teşekkür ediyorum. Ellerini taşın altına koymaktan çekinmediler. Başta Cumhur Genç olmak üzere kulübe hizmet veren herkese teşekkür ederim. Son olarak taraftara teşekkür ediyorum.

Ekrem Yüce Kürsüde

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakaryaspor olağan genel kurulunda bir konuşma yaptı. Yüce, “Aşkın tarifi olmaz, aşk yaşanır. Sakaryaspor her zaman aşklı sevdalı olsun inşallah. İnşallah bu can bedende olduğu müddetçe bu sevda devam edecektir. Bu gönül meselesi. Sakaryaspor hiçbir zaman sahipsiz olmadı. Sakaryaspor hiçbir zaman kimseye muhtaç olmadı. Millete, acınmaya ihtiyacımız yoktur. Kardeşliğe, sevgiye ihtiyacımız vardır. Sakarya bir olacak, kardeş olacak, şahlanacak” dedi.

Listeler Divana Sunuldu

Uğur Akkuş ve Cevat Ekşi iki ayrı listesini Divan Kuruluna sunarak aday olduklarını açıkladı. Akkuş yeşil liste ile, Ekşi ise beyaz liste ile seçimlere girdi.

Akkuş Adaylıktan çekildi ardından geri adım attı

Akkuş'un avukatlarının divana ilettiği "Sakaryaspor'un kayyuma devredileceğini duyduk. Sakaryaspor sahipsiz kalmasın dedik. Madem şimdi birlik beraberlik sağlandı. Biz listemizi geri çekiyoruz" açıklaması ile Uğur Akkuş adaylıktan çekildi.

Ardından Gelen tepkiler üzerine devam ediyoruz açıklaması yaptı. Uğur Akkuş, divana resmen başvurarak "Adaylıktan çekilmiyoruz" dedi. Bunun üzerine iki adaylı seçim başladı.

Kongre bir anda karıştı

Sakaryaspor kongresi karıştı. Uğur Akkuş'un adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından tribünden büyük tepkiler geldi. Ardından Akkuş geri çekilme açıklamasındna vazgeçtiklerini açıkladı.Tribünler karıştı. Akkuş daha sonra "Adayım buradayım. Seçime giriyoruz" dedi.

Yüce Kongreden Ayrıldı iddiaları

Çıkan olayların ardından Sakarya büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yanındakilerle birlikte çıkışa doğru yöneldi. Herkes Yüce ayrıldı iddialarını ortaya atarken, Yüce'nin namaz kılmak için çıktığı açıklandı. Yüce daha sonra gelerek oyunu da kullandı.

Oy Verme Başladı

Sakaryaspor kongresinde oy verme işlemleri konuşmaların ve olayların yatışmasının ardından başladı.

Ekşi kongredeki olayları değerlendirdi

Tv 264'e konuşan Ekşi, "Olaylar olmasa iyiydi. Şu an bir seçim oluyor. Biz böyle seçimleri özledik. bu delegelik sistemini ben açtım. 80 kişi ile değil 8 bin kişi ile seçim yapalım dedik. Hayırlısı ne ise o olsun" dedi.

Uygun, Akkuş'un adaylık sürecini anlattı

Oy verme işlemleri devam ederken

TV 264 mikrafonlarına konuşan Bülent Uygun şunları kaydetti: "Uğur Akkuş spor yatırımları yapmak isteyen bir dostum. Sevgili Ekrem Yüce başkanım Sakaryaspor için büyük destekler verdi. Cumhur Genç başkanımız kapı kapı dolaşarak bu takım için mücadele eden bir insan. Dediğim gibi Akkuş daha önce spor yatırımları yapma fikrini bize açtığı için bu hafta bizde takım kayyuma kalmasın diye Uğur Akkuş ile irtibata geçtik. Hatta o bana geçen haftaki kongreyi sordu aday çıkmayınca inceledi Sakaryaspor'u ve şirketleşmek lazım dedi. Dün akşam saat 23.00'e kadar adaylar vardı. Durum böyle olunca Uğur Akkuş adaylar çıkınca adaylıktan çekildi. Süreç devam etti. Saat 05.00'e kadar ikna etmeye çalıştım. Cuma'ya kadar 10 milyon ödenmesi gerek dedim o da feda olsun Sakaryaspor'a dedi. Şimdi burada adayız. Sonrasında şirketleşme konusunda kongre üyelerine anlatırız takdir ederlerse şirketleşiriz. Sabah tüm organizasyonu yaparak Bodrum'daydım ben uçakla geldi ben aldı ve buraya geldik. Cevat Başkan'da belki biz gelmeyeceğiz diye takımı düşünerek liste çıkardı. Biz bu şehri seviyoruz. Biz Sakaryaspor için maddi manevi hep destek olduk. Ne güzel ki Sakaryalıyım. Ben dostlarımı bu şehre yatırıma getirmek istiyorum. Benim herhangi bir beklentim yok. Kongre takımız için hayırlı olsun" diye konuştu.

YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU

Saat 18.15 sularında oy sayım işlemleri tamamlandı ve Sakaryaspor'un 43.başkanı aldığı 158 oy ile Cevat Ekşi oldu.

Yeni başkan ve Akkuş'tan ilk açıklama

Başkan Ekşi'nin ilk açıklaması ise: "Güzel bir seçim oldu. Tüm delegeleri kutluyorum. Şehrimiz kazandı. Şehrimizin insanları Sakaryaspor’a sahip çıktı" oldu. Uğur Akkuş ise, "Demokrasi budur. Ben Sakarya halkına teşekkür ediyorum. Ben artık Sakaryalıyım. Başkanımın ne zaman ihtiyacı olursa ben buradayım" dedi.

16 Ağu 2020 - 18:26 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.