Kuzeyde Maden Sahası Tepkisi

4 çevre ve doğa derneğinin bir araya geldiği platform Karasu ve Ferizli’de açılan 3 bin 476 hektarlık maden arama sahası ile ilgili basın açıklaması yaparak bu maden sahalarının doğayı tahrip edeceğini ifade ettiler.

Türkiye Çevre Platformu(Türçep), Batı Karadeniz Çevre Platformu (Bakçep), Sakarya Kent Çalışma Derneği ve Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Karasu ve Ferizli ilçesinde açılan toplam 3 bin 476 hektarlık maden arama alanı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Derneklerin yaptığı açıklama şu şekilde: Bugün buluştuğumuz bu dünya cenneti yaşam alanı çok ciddi bir saldırı ve tehdit altındadır. Enerji Bakanlığına bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün açtığı ihale ile, ülkemizin 66 ilinde 776 bölgesinde ilk adım olarak 892.814 hektar alan, bugün bulunduğumuz alanın benzeri yüzlerce alan, maden arama ve işletme ihaleleri ile doğanın tahribatı, yağma ve talanı ile yaşamın sürdürülebilirliğini risk altına alan bir tehditle karşı karşıya bırakılmıştır.

Bilindiği üzere, ülkemizde ve yakın çevremizde uzun yıllardır kömür ve maden işletmeciliği yapılmaktadır. Ancak yaşadığımız süreçte bu maden faaliyeti ülkenin tamamını ve adeta tüm doğal değerlerini, ormanlarımızı, suyumuzu, tarım alanlarımızı kapsayan bir boyuta ulaştı. Bu ihalelerin yapılarak uygulanması, daha önce yapılmış ihaleler ve bunun ardından yapılacağı öngörülen ihaleler bir bütün olarak ele alındığında Türkiye’nin bir harabeye dönmesi sürecinin son dönemeci olacaktır.

Öyle ki, bu saldırılar artık ne siyasi ne cinsel ne de mesleki, inançsal bir farklılık içermiyor, kimseyi ayırmıyor. Bu ülkenin ayırt edici bir zenginliği olarak gördüğümüz ve bununla onur duyduğumuz tüm farklılıklarımızla adeta ulusumuzun bütünü hedefleyen bir tehdide dönüştü. Tek amaç sınır tanımaz kar hırsı ve yağma.

Karasu ve Ferizli ilçelerimizde 3 bölgede şimdilik başlangıç olarak toplam 3.476,82 hektarı kapsayan bir alan IV. Grup maden arama ve işletmeciliği için ihaleye çıkarıldı. Sakarya ilinde bulunan alanlara ilişkin ihalenin 18 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı ilan edildi.

Bu daha ilk adımda, Ferizli ilçemizin Ağacık, Nalköy, Sarıahmetler, Konuklu, Çiftlik, Teberik, Kuzca, olmak üzere yaklaşık yüzde 25’i, Karasu ilçemizin Konacık, Adatepe, Karapınar, Akkum olmak üzere yüzde 5 inin maden işletmeciliği olarak ruhsatlanarak, burada yaşam sürdürenlerin dışında birilerinin kullanımına, emrine sunmak demektir. Daha sonra, arama ve işletme faaliyetleri başladığında Ferizli ilçemizin hemen hemen yüzde 70'i, Karasu ilçemizin yüzde20’si doğrudan olmak üzere, çevresel etkileri ile ve doğal alanlarımıza yönelik sürmekte olan diğer tahrip nitelikli yatırımlarla birlikte bu iki ilçemizde yaşam alanlarımızın, köylerimiz, mahallelerimiz, ilçe merkezlerimiz dahil olmak üzere tümünde yaşamın sürdürülemez hale dönüşeceği, yaşam standartlarımızın hızla düşeceği çok açıktır. Bu süreç giderek Sakarya il merkezinin Karadeniz’le bağını koparacak bir boyut alacaktır.

Bilecik ve Bolu'daki ihalelerle birlikte Batı Karadeniz’deki 3 ilimizde ihaleye çıkarılan 15 alan 15.413,99 hektara ulaşmaktadır. Şimdi, ya bu sürece, yani yaşamımızı tehdit ederek geleceğimizi ipotek altına alacak bu gidişata bölgemizdeki, ülkemizdeki tüm yaşayanlarla birlikte dur diyeceğiz, ya da bugünden yarınlara uzanan kuşaklara sunulmaya hazırlanan kırk satır mı, kırk katır mı dayatmasına boyun eğeceğiz. Bu sürecin sorumluluğuna ortak olacağız.

BATI KARADENİZ ÇEVRE PLATFORMU (BAKÇEP) ve tüm diğer bileşenleri ile birlikte TÜRÇEP, doğa ile barışık bir yaşamı benimseyen, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde iş birliği, güç birliği yapılacak tüm çevre duyarlıları ile birlikte, ülkemiz bütününde ve Batı Karadeniz Bölgesindeki bu tahribat, yağma ve talan ile yaşamın sürdürülebilirliğini tehdit eden gidişata dur denilmesi için çalışmaların artarak güçlenerek sürdürülmesini öngörmektedir.

68 ilimizde açılan bu maden arama ve işletme ihalelerinin koordinatları incelendiğinde, bu alanların çoğunlukla orman ve mera alanlarına denk geldiği, tarım alanlarının da bu alanlar içinde yer aldığı görülecektir.

Yapılması ve uygulanması durumunda bu ihalelerle birlikte yitirilecek doğal değerlerimiz asla geri döndürülemeyecektir. Yıllardır gözlemlediğimiz süreç, aylardır yaşadığımız küresel kriz bu kaçınılmaz sonucu fazlasıyla somut olarak ortaya koyuyor.

Biz aşağıda imzası bulunan kişi kurum ve kuruluşlar olarak, ülkemiz doğal ve kültürel değerlerinin yok oluş süreci devam ederken bu süreci geri dönülemez bir felakete dönüştürecek olan bu ihaleleri yapmayın diye bir kez daha haykırıyoruz.

Ve; Ülkeyi yönetme ve bu topraklarda bugünün ve gelecek kuşakların yaşamının sorumluluğunu taşımakta olan siyasal iradeyi, bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve bu ihaleleri iptal etmeye, bu kapsamda ülke düzeyinde sürdürülen, doğanın tahribine yol açacak tüm çalışmaları durdurmaya, dondurmaya davet ediyoruz.

Ülkemizdeki tüm siyasal partileri, yerel yönetimleri, tüm sivil toplum örgütlerini, akademik ve demokratik meslek odalarını, ticaret ve sanayi odalarını, sendikaları, vakıf ve dernekleri, çevre platformlarını, mahalle muhtarlarımızı, bu adeta yok oluş sürecinin durdurulması için yapılacak çalışmalara destek vermeye ve doğa ile barışık bir yaşam biçiminin inşası için üstün bir çaba içerisinde olmaya, bu doğrultuda atılacak adımlara sahip çıkmaya, tüm farklılıklarımızı bir yana bırakıp zenginliğimiz olarak değerlendirerek güç ve olanaklarımızı tüm diğer kesimlerle buluşturmaya, bu topraklarda yaşam sürdürecek gelecek kuşaklarımıza karşı üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyoruz.

BAKÇEP ve tüm bileşenleri ile TÜRÇEP, Sakarya Kent Çalışma Derneği, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ve diğer sivil toplum örgütleri bu doğrultuda atılacak her adıma, tüm deneyim ve birikimleri, ulusal, uluslararası ilişkileri ve olanakları ile destek vermeye, iş birliği ve güç birliği yapmaya hazırdır.

13 Eyl 2020 - 18:32 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.