Hendek Belediyesine Sayıştay Şoku

Bu yıl Hendek Belediyesini 2 kez denetleyen Sayıştay'ın 2019-2020-2021 raporlarında Başkan Turgut Babaoğlu ve yardımcısı Adem Dilaveroğlu’nu zora sokacak 22'ye yakın usulsüzlük tespit edildi.

2023 yılında  Hendek Belediyesinde 2 kez  denetim yapan Sayıştay müfettişleri, bu denetimlerini geçen hafta tamamlayarak Hendek'ten ayrıldı. Müfettişin rastladığı bulguları rapor ederek tekrar gelmek üzere süre verdiği öğrenildi.

Bu süreçte son yayımlanan 2019-2020-2201 yıllarına ait denetim raporunda ise Sayıştay müfettişleri mali kayıtlarda Başkan Turgut Babaoğlu ve yardımcısı Adem Dilaveroğlu’nu zora sokacak 22'ye yakın hata ve yanlış tespit etti 

Özellikle mali konularda yer alan ifadeler çok dikkat çekerken, okudukça şok eden detayların yer aldığı görüldü.  Bazı dikkat çeken konular ise şunlar oldu…

6 BİN AVRO 6 BİN TL OLDU

Belediyenin döviz hesabı ve döviz gönderme emirleri hesabında kayıtlı tutarların gerçeği yansıtmadığı, döviz hesabı bakiyesinin 6.000 Avro karşılığı olan 28.338,02 TL (O yılki kur) olduğu, yıl içerinde döviz gönderme emirleri hesabından ödenen 6.000 Avro’nun TL’ye dönüştürülmeden 6.000 TL olarak kayıt edildiği ve ödeme gerçekleşmesine rağmen döviz hesabının kapatılmadığı tespit etti. Bilançonun hesap grubundaki tutarın doğruyu göstermediği vurgulandı.

7 MİLYON 100 BİN LİRALIK HATALI GİDER TAAHHÜDÜ

Diğer bir tespit ise gider taahhüt hesaplarında oldu. Yapılan incelemede asfalt yapım ihalesi için gider taahhütleri taahhüt kartı düzenlediği, Gider Taahhütleri Hesabında 7.100.000 TL tutar bulunmasına karşılık 2021 yılı içerisinde geçici kabulü yapılmayan, devam eden herhangi bir iş bulunmamakta olduğu, hesapların hatalı bilgi içerdiği anlaşıldı.

İLLER BANKASI KESİNTİSİ YÜKSEK KAYIT EDİLMİŞ

En ciddi inceleme ise İller Bankası oldu. İller Bankası Anonim Şirketi kayıtları ile Hendek Belediyesinin muhasebe kayıtları arasında tutarsızlıklar olduğu tespit edildi.

Denetim yılı itibariyle Hendek Belediyesinin Genel Bütçe vergi gelirlerinden alacağı paydan 4.908.216,05 TL kesinti yapıldığı, ancak belediyenin bu tutarı 653.494,41 TL  fazla göstererek 5.561.710,46 TL tutarında kayıt yapıldığı tespit edildi.

BORÇLAR KAYITLARA GİRİLMEMİŞ

Diğer bir detayda çok ilginç bulundu. İller Bankası tarafından Belediye adına tahakkuk ettirilen yasal paydan kesilen ve henüz kesilmemiş kanuni kesintilere ilişkin borçların, belediyede tahakkuk kayıtlarının yapılmadığı görüldü.

Yapılan incelemeler neticesinde söz konusu borç tutarlarının, Belediyeye bildirilmesine rağmen ilgili borç hesaplarında kayıt edilmediği tespit edildi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansına bakiye borç 1.098.882,48 TL iken, İller Bankası verilerine göre 2.415.826,13 TL kesinti yapılmamış borcun bulunduğu, Türkiye Belediyeler Birliğine 203.414,79 TL ödenmiş ve İller Bankasınca kesinti yapılmamış toplam 33.951,65 TL borcu bulunmakta birlikte, buna ilişkin bir borç tahakkuk kaydının yapılmadığı, yine  Taşınmaz Kültür Varlıkları Payına ilişkin bakiye borç miktarının 1.704.483,66 TL iken ve İller Bankasınca kesinti yapılmamış tutarın 706.655,20 TL olduğu, diğer taraftan Genel Aydınlatma kapsamında 1.254.776,21 TL kesinti yapılmasına rağmen, tahakkuk tutarının 104.262,35 TL olduğu tespit edildi.

İLLER BANKASI BORCU DÜŞÜK TUTULMUŞ

Diğer bir vahim tespitte İller Bankasından alınan ve ödemesi devam eden kredilere ilişkin İller Bankası kayıtları ile Belediye muhasebe kayıtlarının uyumlu olmaması oldu. 

Yapılan incelemede, İller Bankasından alınan ve ödemesi devam eden 8 adet kredi anlaşmasının olduğu; İller Bankası kayıtlarına göre 2021 yılsonu itibariyle kredi anapara borcunun 9.749.429,81 TL olduğu, buna rağmen Belediyenin muhasebe kayıtlarındaki kredi anapara borcunun 6.772.319,17 TL olduğu görüldü.

Bu durumun mali tabloların doğruluğunu ve güvenilirliğini etkilediğine vurgu yapıldı. 

YATIRIMLAR HESABI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Diğer bir mali konuda yatırımlar hesabı oldu. Yatırımlar hesabının gerçeği yansıtmadığı Hendek Belediyesinde geçici kabulü yapılmış 11.234.259,88-TL yatırım tutarının Yatırımlar Hesabından çıkarılarak ilgili hesaplara aktarılmadığı görüldü.

İHALE-SATIN ALMA-GAYRİMENKULLER

İhale, satın alma ve diğer konuların yanı sıra bunlar rapordan şimdilik yansıyan önemli detaylar oldu.  Skandalarla dolu  bu hataların kaynağında yer alan ikinci isim olan Babaoğlu’nun çok güvenliği mali işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Dilaveroğlu'nun bu iş ve işlemleri neye göre yaptığı kamuoyu tarafından sorgulamaya açıldı.

ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL ALDI

Esnaf ve büyük bir çevre tarafından uygulamaları nedeniyle tepki gören Dilaveroğlu, 14 Mayıs seçimlerinde MHP’nin Hendek’te oy kaybetmesine, dolasıyla Babaoğlu üzerinden mesaj verilmişti.

Bu denetimler sonrası Dilaveroğlu Başkan Yardımcısı yapılmış, ağabeyi ise belediyenin yaptığı okula müdür olarak atanarak ödüllendirilmişti.

Kaynak: Medyabar

16 Kas 2023 - 03:00 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.