Mengen Toplu Sözleşme Tekliflerini Açıkladı

Memur-Sen Sakarya İl temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen 7. Dönem Toplu özleşme Sürecinde istişare toplantılarına katıldı. Memur-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamanın ardından Mengen yerel basını bilgilendirdi.

Memur-Sen, 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 2024-2025 yılları için toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ettiklerini açıkladı.

Yalçın, 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecine girdiklerini ve önümüzdeki iki yıllık süreçte kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarını düzenleyecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, ücret skalasında hak ettiği konumu bulacak, mali haklarını iyileştirecek tekliflerini bugün kamu işverenine teslim edeceklerini söyledi.

Kamu işvereni teklifle gelmelidir.

Mengen, “Toplu sözleşme; hakkı temin etmenin, eksiklikleri gidermenin, beklentileri hayata geçirmenin ve sosyal maliyeti önlemenin en kilit anahtarıdır. Memur-Sen olarak emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için toplu sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz. Kamu işvereni de adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu, büyük ve güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için toplu sözleşme masasını bir fırsat olarak görmelidir. Tekliflerimizi sunumundan sonra kamu işvereni için bir hafta gibi uzun bir süre var. Bu süre içerisinde, kamu işvereni tekliflerimizi tasnif edip, ayrıştırıp, 1 Ağustos itibarıyla masaya teklifle gelmelidir” dedi.

Mengen Toplu Sözleşme Masasına hazılıklı gittiklerini ve kamu işveren tarafı da mali disiplin politikaları, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmelidir. Diğer taraftan, imzalanma döneminden 4 ay sonra uygulanan, hedeflenen ve beklenen enflasyon tahminleri üzerinden tekliflerle gelinen ve 1 aylık zaman zarfına sıkıştırılan toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan kanun, miadını doldurmuştur. Bunu özellikle belirtmek isterim. Tam da bu sebeple, bu toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanun’u değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

İki yıl için yüzde 110 teklif ediyoruz

Murat Mengen, Memur-Sen’in 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak, genel hatlarıyla maaş ve ücret artışlarına ilişkin teklifiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22 bin TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan bin 650 TL’nin tazminini istiyoruz. Geçen iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak, 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dâhil, birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istiyoruz. 2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla, 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dâhil, birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 artış istiyoruz. İki yıllık süreçte toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ediyoruz. Teklifimizle birlikte, vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29 bin 700 lira olacaktır.”

Sosyal ve mali haklar genişletilmeli, emekli aylıkları artırılmalıdır

Mengen, yapılan tekliflerin yanında ücret skalasındaki çarpıklığın giderilmesi, kamu görevlilerinin özgürlüklerinin artırılması, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılması yönündeki tekliflerini de paylaşarak; “Enflasyon farkının dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini, toplu sözleşme ikramiyesinin aylık 1.000 lira olarak ödenmesini, kamu görevlilerine aylık 7.650 lira kira yardımı verilmesini, 1. dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını, dini bayramlarda kamu görevlilerine 4.850 lira ikramiye ödenmesini, eş yardımının 2.000 lira, çocuk yardımının 500 lira ödenmesini ve emeklilere de verilmesini, 8.077 lira seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını, mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dâhil mali haklarının iyileştirilmesini, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesini, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini, görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarının 3 yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını, kadroya geçişte kapsam dışında kalan İHS’li personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

24 Tem 2023 - 18:08 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.