Tarihi Millet Hamamı Mutfak Sanatları Müzesi Oluyor

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun yeni dönem projeleri arasında yer alan Ada Pazar Güneşler Yerleşkesi tamamlandı ve Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, açılışa hazırlanan yerleşkede gerçekleştirildi. Başkan Işıksu, bir müjde vererek restorasyonu devam eden Tarihi Millet Hamamı’nın Mutfak Sanatları (Gastronomi) Müzesi olacağını açıkladı.

Adapazarı Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Başkan Mutlu Işıksu başkanlığında, meclis üyeleri ve misafirlerin katılımı ile inşaatı tamamlanan Ada Pazar Güneşler Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. İki maddelik gündemle toplanan mecliste bir konuşma yapan Başkan Işıksu, göreve geldikleri ilk günden itibaren 4,5 yılda yaptıkları çalışmaları, hayata geçen ve çalışmaları devam eden projeleri ayrıntılarıyla paylaştı.

Ada Pazar Güneşler Açılışa Hazırlanıyor

Meclis toplantısının yapıldığı Ada Pazar Güneşler Yerleşkesi’nden söz ederek konuşmasına başlayan Işıksu, “ADA Pazar Güneşler Yerleşkemizin bitişine artık çok yaklaştık diyebiliriz. Birkaç küçük rötuşla birlikte açılışını yapmayı planlıyoruz inşallah. Çok önemsediğimiz projelerden biriydi. Bugün de meclis toplantımızı burada yapmak nasip oldu. İçerisinde Kapalı Pazar Yeri, Bebek Bakım Odası, Düğün Salonu, Taziye Evi ve Etkinlik Salonu yer alıyor. Kapalı Pazar Yeri’miz de Pazarcılar Odamızla birlikte belirleyeceğimiz tarihte açılarak bölgemizin önemli bir kapalı Pazar ihtiyacına cevap vermiş olacak. Ada Pazar Güneşler Yerleşkemiz, bölgemize ve Adapazarı’mıza hayırlı olsun. Meclis toplantımızı yaptığımız düğün salonu da 7 Temmuz Cuma günü ihaleye çıkıyor. Yerleşkemizin açılış gününde de beraber olalım inşaallah.” diye konuştu.

Fevzi Kılıç Anıldı

Konuşmasında Haziran ayı içerisinde vefat eden Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç’tan bahseden Başkan Işıksu, “Geçtiğimiz ay bizleri son derece üzen bir hadise cereyan etti. Erenler Belediye Başkanımız merhum Fevzi Kılıç ağabeyimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. AK Parti Erenler Meclis Üyemiz Rahmi Şengül ise emaneti devraldı. Rahmi Başkana muvaffakiyetler temenni ediyoruz.” dedi.

Emanet Şuuruyla Hareket

Hayatta önemli olan geride güzel eserler bırakabilmek olduğu düşüncesini paylaşan Başkan Mutlu Işıksu, “Hani şöyle denir ya: Adını hatırlayan son kişi de ahirete irtihal ettiğinde hiç yaşamamış gibi olursun. Önemli olan geride güzel eserleri ve hayırlı evlatları miras bırakabilmektir. Rabbim hepimize emanet şuuruyla yaşayarak insanlığa faydalı eserlere vesile olmayı, hayırlı evlatlar yetiştirebilmeyi, insanların ardımızdan, “Çok güzel insandı, faydalı hizmetler için gayret etti. Allah ondan razı olsun.” dedirtebilmeyi nasip eylesin. İşte en büyük bahtiyarlık ve zenginlik budur. Hamdolsun göreve geldiğimiz ilk andan itibaren emanet şuuruyla hareket ettik. Çok sevdiğimiz Adapazarı’mız için gece gündüz gayretle çalıştık, çalışıyoruz. Adapazarlı olan, kendini Adapazarlı hisseden herkesin, belediyesinden memnun olduğu bir hedef doğrultusunda tüm ekibimizle, mesai arkadaşlarımızla birlikte gayret ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Samimiyet ve muhabbetin her daim kazandığına şahidiz. Kıymetli hemşehrilerimiz de samimiyetimizi görüyorlar ve desteklerini bizlere hep hissettiriyorlar. Müteşekkiriz.” diye konuştu.

Vaat Edilen Projelerden Çok Daha Fazlası

Adapazarı Belediyesi’nde görevde oldukları zaman dilimindeki çalışmaları ayrıntılarıyla aktaran Işıksu, “Adapazarı Belediyemizin yönetimini emanet aldığımız günden bugüne 4,5 yıl geçti. Hakikaten zaman su gibi akıp geçiyor. 32 proje ile yola çıkmıştık. Ancak projelerimizle bu sayıyı çoktan aştık. Birçok projemizin kapsamını genişlettik ve çok sevilen projelerimizi ihtiyaç tespit ettiğimiz mahallelerimizde uygulamaya devam ediyoruz.” dedi.

İşte Faaliyete Geçen Projeler

Faaliyete geçen projeleri sayan Başkan Işıksu, “Adapazarı Belediyesi İletişim Merkezi (ADİM), ULAK-İletişim Merkezi, Engelli Hizmetleri Danışma Ofisi, Bebek Bakım Odası, Sıfır Atık Projesi ve Yeni Mobil Atık Getirme Merkezleri, Hasta Nakil Hizmetleri, Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyonu (Bu proje kapsamında Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’mizin kapsamını oldukça genişlettik ve projemizi başlattığımız günden bugüne 483,5 ton kuru mama ve yemek artığı ile besleme yapmışız, 679 hayvanı sahiplendirmişiz ve 15 bin 528 hayvanın da tedavisini gerçekleştirmişiz. Sokak canlarımız mutlu, hayvan severlerimiz memnun. Çalışmalarımız devam ediyor.), Orhangazi Kültür Merkezi Rehabilitasyonu, Her Ay Yeni Kültür ve Sanat Etkinlikleri (Bu zamana kadar 330 farklı programda 223 bini aşkın hemşehrimizi misafir etmişiz), 21 Haziran Kurtuluş Etkinlikleri, Şeker Çocuk Hakları Sokağı, Sokaklara Mimari Kimlik Kazandırma Projesi (Tarihi Çeşme, Su Saati, Aynalıkavak Bakraç Simge Çalışması), ADA ŞEHİR Bilişim Sistemleri, Her İnsan Bir Fidan-Yeşil Adapazarı, Adapazarı Belediyesi Spor Kulübü, Mahallere İmar Planları ve Doğalgaz Çalışmaları, Kırsal Mahallelere V Kanal Çalışmaları, Sait Faik Sokak Güzelleştirme Çalışması, Menekşe Sanat Sokağı Güzelleştirme Çalışması, Mahallemi Güzelleştiriyorum, asfalt ve kaldırım çalışmaları ile yüzlerce sokak ve caddenin çehresinin değiştirilmesi, Yeni Çocuk Parkları, Spor Parkları ve Spor Sahaları, Taşkısığı Sosyal Tesisleri, Alandüzü Sosyal Tesisleri, Acıelmalık Sosyal Tesisleri, Çamyolu Sosyal Tesisleri, Çağlayan Sosyal Tesisleri, Dernekkırı Millet Evi, Taşkısığı Millet Evi, Karaman Çocuk Hakları Sokağı, Hızırtepe Çocuk Hakları Bahçesi, 15 Temmuz Camili Çocuk Hakları Adası, Tuzla Mahallesi Çocuk Hakları Macera Parkı, Yeşilbayraktar Kreş ve Gündüz Bakımevi, 10 Adet Muhtarlık Binası (Mithatpaşa, Tuzla, Çağlayan, Çelebiler, Büyükhataplı, Demirbey, İkizce Müslim, Harmantepe, Nasuhlar ve Tepekum). Saydığım bütün projeleri tamamladık. Tam 43 adet yapıyor. Bazı projelerimizin de kapsamını genişlettik ve devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İşte Çalışması Süren Projeler: Adapazarı’nda Açık Pazar Yeri Kalmayacak

Çalışması devam eden projelerden de bahseden Işıksu, “15 Temmuz Camili- Karaman Pazar Yeri çalışmamız devam ediyor. Yenikent Bölgemizin önemli bir ihtiyacıydı ve sözünü vermiştik, hayata geçiriyoruz. Korucuk Pazar Yeri çalışmamız devam ediyor. Aynı şekilde Korucuklu hemşehrilerimize de sözümüzü yerine getirmiş oluyoruz. Yenigün-Tepekum’da da bir Pazar Yeri inşa etme hedefimiz var. Böylece Adapazarı’mızda açık pazar yeri kalmayacak inşaallah.”

Millet Evleri, Sosyal Tesisler, Cemiyet Alanları

“Solaklar-Bileciler Millet Evi, sözümüzü tuttuk, inşaatı başladı. İlyaslar, Karadavutlu, Karadere-Elmalı, Mahmudiye, Taşlık Sosyal Tesisleri çalışmamız başlıyor. 12 mahallemize daha cemiyet alanı kazandırmak için ihaleye çıkıyoruz. Adapazarı Ticaret Müzesi Teşrif Tanzimi ihalesini yaptık. İnşaallah bu çalışma neticesinde şehrimizi güzel bir müzeye kavuşturacağız.”

Tarihi Millet Hamamı ile İlgili Müjde Var

“Tarihi Millet Hamamı Restorasyonu titizlikle sürüyor. Kültür Bakanlığımız ve Valiliğimizin destekleriyle devam ediyoruz. İlk defa burada açıklamış olayım. Tarihi Millet Hamamı Gastronomi Müzesi yani Mutfak Sanatları Müzesi olacak. Her milletten insanın bir arada, kardeşçe yaşadığı müstesna şehrimizin lezzetlerinin gün yüzüne çıkacağı bir çalışmayla şehrimizin kültür yaşamına Adapazarı Ticaret Müzesi gibi önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Çok büyük bir titizlikle restorasyon çalışması devam ediyor. İnşaallah açılışında da hep beraber olmak istiyoruz. Adapazarı’mıza, Sakarya’mıza şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun.”

Meserret Bahçe Tamam, Açılışa Hazırlanıyor

“ADA Pazar Güneşler Yerleşkesi bitti ve bugün buradayız. Meserret Bahçe Sosyal Tesisleri de aynı şekilde son günleri, tamamlıyoruz. Sakarya Sağlık Kampüsünün ve Orman Bölge Müdürlüğünün arasında, ağaçların içinde çok güzel bir sosyal tesis hemşehrilerimizin hizmetinde olacak. Açılışa çok yaklaştık. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Dernekkırı Mesire Alanı Çalışma Sürüyor

Susamlık-Dernekkırı Mesire Alanı ise hepimizin çok merak ettiği, bölgeye gidenlerin hayranlıkla bahsettiği bir proje, şehrimiz sosyal ve turizm yaşamına kazandırıyoruz. Bölgede çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah takvimi içerisinde tamamlayarak şehrimize kazandıracağız.

Ada Hayat’ta Son Durum: Deplase Bitti, Zemin İyileştirme Başlıyor

“ADA Hayat (Yeni Meydan, Yeni Çarşı, Yeni Belediye Hizmet Binası, Akıllı Otopark, Evlendirme Dairesi ve Orhangazi Miğfer Müzesi”. Ada Hayat ile ilgili tüm ayrıntıları her daim paylaşıyoruz. Çok şeffaf bir ilerleme ile kıymetli hemşehrilerimizin dikkatlerine sunuyoruz. Şehrini seven herkes Ada Hayat’ı bizden daha çok heyecanla bekliyor. Ada Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemiz kapsamında -altyapı hazırlık da diyebiliriz- deplase çalışmaları tamamlandı. Yüzde 99’u bitti. Çok ufak bir çalışma daha yapılacak bu hafta içerisinde. Hummalı ve çok gayretli bir çalışma oldu o bölgede. Tüm altyapı kurumlarımıza, AGDAŞ, TELEKOM, SEDAŞ ve SASKİ’ye, yöneticilerine, tüm personeline çok teşekkür ediyorum. Sürece katkı sunan tüm esnafımıza çok teşekkür ediyorum. Şimdi sıra zemin iyileştirmede. Adapazarı’mıza yakışır bir eser kazandırmanın heyecanıyla hedefe odaklanmış durumdayız ve çalışmalarımızı büyük bir titizlikle devam ettiriyoruz. Adapazarı’mızın değerine değer katacak olan Ada Hayat, bizim en çok önem verdiğimiz yerinde kentsel dönüşüme örnek bir çalışmadır ve tamamlandığında şehircilik açısından Sakarya’mız için bir milat olacağına inanıyoruz inşallah.”

Mahallelerin Çehresi Değişmeye Devam Ediyor

“Kapsamını genişlettiğimiz projelerden; Mahallemi Güzelleştiriyorum projemizde 9. etaptayız. 9 mahallemizde sahadayız. 4 mahallemizin daha çehresini değiştirmek için ihaleye çıkıyoruz. 17 mahallemizde asfalt çalışmamız devam ediyor. 2023 yılı sonu itibariyle 679 sokak ve caddenin çehresi değişmiş olacak. 2019-2023, çok iyi bir rakam olduğunu düşünüyoruz.26 mahallemizde çocuk parkı, 11 mahallemizde spor parkı, 4 mahallemizde basket sahası ve 5 mahallemizde futbol sahası çalışmamız devam ediyor. 2023 yılı sonu itibariyle toplam 262’yi aşkın parkları ve sahaları hemşehrilerimizin hizmetine sunmuş oluyoruz. Çocuk dostu Adapazarı derken kast ettiğimiz tam da buydu. 15 Temmuz Camili mahallemizde muhtarlık binasını Valiliğimizin destekleriyle yapıyoruz. Muhtarlık binalarımız böylelikle 11 adete yükseliyor.”

İhtiyaçlara Cevap Veren Hizmet ve Eserler

“Tüm bu çalışmalarımızla birlikte, Belediyemizin temizlik işleri ve fen işleri araç envanterine yenilerini ekledik, araçlar satın alarak filomuzu güçlendirdik, rehabilitasyon çalışmalarımızla Teknik Birimler Şantiyemizi çok daha verimli hale getirdik.”

“Her kesimden hemşehrilerimizle sayılarını artırdığımız ve hizmet kapsamını genişlettiğimiz Bilgi Evlerimizde buluştuk, eğitimler verdik. Binlerce çocuk ve yüzlerce hanımefendi çok çeşitli kurslarda eğitimler aldı ve almaya devam ediyor. 15 Temmuz Camili Mahallemizde Şeyh Edebali Camii’nin altında 1250 metrekarelik bir Bilgi Evi’ni Yenikent Bölgemize kazandırıyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. İnşaallah çok güzel alanda birçok farklı eğitimi bölgedeki hemşehrilerimizin ilgisine sunmuş olacağız. Yaz kurslarımıza kayıtlar başladı. 17 Temmuz’da da dersler başlıyor. İlgi duyan herkesi Bilgi Evleri ve Millet Evlerimize bekliyoruz.”

“Adapazarı’mızın eğitim yaşamını çok önemsedik ve eğitim camiamızın her zaman yanında olduk. Binlerce genç kardeşimize dokunduk, okullarında onlarla birlikte olduk, ortak projeler geliştirdik, köy yaşam merkezlerine destek olduk, doğa yürüyüşleri başta olmak üzere gençlerimize özel ve nitelikli çalışmalar yapmaya özen gösterdik.”

“Sağlık, Emniyet, Din Hizmetleri ve diğer tüm paydaş kurumlarımızda ihtiyaç tespitleri yaparak çalışmalarına destek olduk. Yol ve kaldırım çalışmaları, binalar, tadilatlar hülasa neye ihtiyaç varsa Adapazarı’mıza değer dedik ve desteğe koştuk.”

“Altyapı kurumlarının çalışmalarından kaynaklanan yol tadilatlarını ULAK- İletişim Merkezimizle hemen tespit ederek daha hemşehrilerimizin talepleri ulaşmadan gerçekleştirmek için yoğun çalışma yaptık. Hizmet hızımız hamdolsun hemşehrilerimizin de takdirini kazandı.”

“Görev süremizde yaşadığımız salgın imtihanında verdiğimiz herkesin beğenisini kazanan, öncü ve örnek çalışmalarımızla verdiğimiz maddi ve manevi destekler, koruyucu ve önleyici çalışmalar, çok bahsetmediğimiz sosyal destek hizmetleri ve sosyal market faaliyetlerimizle görünmeksizin hemşehrilerimizin yanlarında olduk ve olmaya devam ediyoruz. Allah’ın izniyle Adapazarı’mızda kurumlara kayıtlı olan yardıma ihtiyacı olan her vatandaşımıza dokunuyoruz.”

“Deprem bölgemize gönderdiğimiz, vesile olduğumuz yardımlar, depremin ilk anından itibaren Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman’daki faaliyetlerimiz yine Kahramanmaraş Necip Fazıl Konteyner Kent’te yerini alan konteynerlerimiz, maddi ve manevi destek çalışmalarımızla vatandaşlarımızın yanlarında olmaya, kalbimiz her zaman sizinle demeye devam ediyoruz.”

“Esnafımız ve iş dünyamızla her zaman birlikteyiz. Tüm kurumlarla istişarelerimizi yapmaya devam ediyoruz. Adapazarı’mızı şehir insanı ile birlikte yönetiyoruz.”

“Bizim en büyük ödülümüz hemşehrilerimizin duaları ve teveccühüdür. Bizleri sevindiren diğer ödüllerimiz de oldu. Ada Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemiz, International Property Awards'ta (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri)", "Karma Kompleks Mimari Kategorisi"nde Avrupa’nın en iyi projesi ödülüne layık görüldü ve ödülümüzü İngiltere’de aldık. Çocuk Hakları projelerimizle Çocuk Dostu Adapazarı ödülümüzü aldık. Vesile olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

“Evet son durumumuz bu şekilde... Yola çıkarken kamuoyu ile paylaştığımız 32 proje arasında yer alan 2-3 projemiz var. Tüm hazırlık çalışmalarını tamamladık ve ihale aşaması kaldı. Mesela Ada Sahaf Fikir Sanat Merkezi... İnşallah hızlıca start vermek hedefindeyiz. Böylelikle hemşehrilerimize ne söz verdiysek hepsinin üzerine koyarak, kapsamını genişleterek, ihtiyaçlara cevap veren hizmet ve eserlerle çalışma dönemimizi tamamlamış olacağız.”

Kurtuluş Etkinlikleri 8-9 Temmuz’da Gerçekleştirilecek

“Bir duyuru da yapmış olayım. Adapazarı’mızın kurtuluşunun 102. yılındayız. Merhum Fevzi Kılıç başkanımızın vefatı nedeniyle 21 Haziran’daki etkinliklerimizi ertelemiştik. 8 Temmuz Cumartesi-9 Temmuz Pazar günleri etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz inşaallah. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hemşehrilerimizin yüksek teveccüh ve katılımlarıyla programlarımızı hep birlikte yapmak istiyoruz. 8 Temmuz Cumartesi günü Söğütlü, Ferizli ve Adapazarı’mızda etkinliklerimiz olacak, ecdadımızı rahmetle yad edecek, kurtuluş kortejleri, mevlid programları yapacağız. Pazar günü akşamı da Poyrazlar Etkinlik Sahnesinde saat 19.00’dan itibaren konserler olacak. Sanatçılar Sinan Şimşek, Ekin Uzunlar ve Rafet El Roman sevenleri ile buluşacak. Kurtuluş etkinliklerimize tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz.”

Önemli Olan Muhabbet ve Samimiyet

“Konuşmamın başında da bahsettiğim gibi önemli olan muhabbeti ve samimiyeti muhafaza ederek şehrimize eserler kazandırabilmekti. Şükürler olsun. Geriye dönüp baktığımda gönüllere girebilme lütfunu Rabbimizin bizlere bahşetmiş olduğuna şahit oluyorum. Bu nasibin kıymetini bilerek gayretle çalışmaya devam edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın diyor; Temmuz ayı içerisinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü olan Demokrasi ve Milli Birlik günü vesilesiyle vatanımız için canını vermiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, gazilerimize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Rabbim hainlere fırsat vermesin. Bizlere de milletimize layık hizmetler sunmaya devam etmeyi nasip etsin” ifadelerini kullandı.

Meclis Gündemi

Meclis gündeminde yer alan iki madde imar komisyonundan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi. Adapazarı Belediye Meclisi Ağustos ayında tatil yapacak ve bir sonraki meclis toplantısı 04 Eylül Pazartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek.

04 Tem 2023 - 17:28 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.