- G:

Yüce 4,5 Yılını Böyle Anlattı “Tarihi rekorlar kırdık”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, memlekete hizmetle geçen 4 buçuk yılın bilançosunu açıkladı. Altyapı ve üstyapıda milyarlarca liralık yatırımla her alanda tarihi rekorlar kırdıklarını ifade eden Yüce, ‘marka şehir’ hedefiyle atılan adımlardan bahsetti. Raylı sistem, KONUT A.Ş, (kentsel dönüşüm) tarımsal üretim ve 'Dünya Bisiklet Şehri' ile 'Avrupa Spor Şehri' unvanlarını getiren dev spor projelerinden bahseden Yüce, "Memlekete hizmet için canla, başla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, merkez binadaki meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, komisyon üyeleri ve başkanları ve gazeteciler katıldı. Mecliste 62 ana ve 11 ek madde olmak üzere toplamda 73 madde karara bağlandı.

4 buçuk yılın özeti

Başkan Ekrem Yüce, toplantıda Sakarya'ya hizmetle geçen 4 buçuk yıllık özeti tek bir rapor halinde açıkladı. Yüce, bu raporda altyapı, üst yapı, yol yapım bilançosunu tek tek açıkladı ve spor, tarım, ulaşım, kentsel dönüşüm alanındaki şehrin ismini dünyaya tanıtan projeleri anlattı. Başkan Yüce, “Memlekete hizmet için canla, başla çalışmaya devam edeceğiz” vurgusu yaptı. İşte Başkan Yüce’nin açıklamalarından satır başları:

Bin 348 kilometre yol ile rekor

“Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak özverili ekiplerimiz ile birlikte 4 buçuk yılda toplamda yol yapım ve onarım 4 Milyar 197 Milyon 513 Bin 214 Lira yatırım yaptık. Tüm ilçelerimizde bin 348 km yol çalışması yaptık. 2 Milyon 107 Bin 766 ton asfalt kullandık. 127 km Beton yol çalışması yaptık. 460 bin m2 yaya kaldırım çalışması yaptık. 117 bin m bordür çalışması yaptık. 26 bin 102 m2 parke çalışması yaptık. 15 bin 446 m3 taş duvar çalışması yaptık. 97 Bin 682 m beton kaplama v kanal çalışması yaptık. Bu rakamlar tarihi bir rekordur. Sakarya’mızın en büyük asfalt çalışmasını gerçekleştirdik”

Altyapıda 200 proje, 5 milyar TL’lik yatırım

“Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bugüne şehrimizde altyapıyla ilgili gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda; 4 Milyar 866 Milyon 388 Bin 846 TL yatırım yaptık. Devam eden projelerimiz için 222 Milyon 400 Bin TL yatırım yaptık. Projelendirmesi devam eden projelerimiz için ise 3 Milyar 80 Milyon TL yatırım yaptık. SASKİ marifetiyle toplamda 200 proje için 2019’dan bugüne toplamda 5 Milyar 88 Milyon 788 Bin 846 TL yatırımı gerçekleştirdik”

Altyapı hamlesi

“Bu çalışmalarla Sakarya’mızda tarihi bir çalışma gerçekleştirirken aynı zamanda alt yapı çalışmalarımızla da ciddi başarılara imzamızı attık. Bin 400 km içme suyu hattı çalışmaları gerçekleştirerek hem yeni şebekeler döşüyor hem de mevcut şebekeleri yeniliyoruz. Şehrimizin kanalizasyon şebekesi ihtiyacını karşılamak üzere harekete geçtik ve 419 km kanalizasyon hattı çalışması gerçekleştirdik. Alt yapı hizmetlerimizde 175 km uzunluğundaki yağmur suyu hattımızı tamamladık”

Darıçayırı Barajı

“Şehrimizin kuzeyi için hizmet verecek bir Darıçayırı Projesi’ni hazırlıyoruz. Baraj ve üzerine kurulacak hidroelektrik santralle hemşerilerimize hizmet vereceğiz. Baraj sayesinde bölgede meydana gelen taşkınları önleyeceğiz. Bizim için çok önemli olan su kaynaklarımıza sahip çıkacak ve çevremizi koruyacağız. Şehrimizin kuzeyinde ikamet eden hemşerilerimizin kesintisiz ve sağlıklı içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. Proje orta vadede kendini amorti edecek ve Sakaryalıların mülkü olacaktır. Yıllık 750 milyon lira kar etmesi öngörülüyor. 4 yılda kendisini amorti etmesi bekleniyor.”

Raylı sistem hasreti bitiyor

“2022 yılı itibariyle tamamlanan Sakarya Ulaşım Ana Planı güncellemesi sonucunda raylı ve metrobüs sistem hatları kısa, orta ve uzun vade olacak şekilde yapım yıllarına göre sınıflandırdık, bakanlık onaylandı. Şehrimizin ulaşım altyapısında gerçek bir devrim niteliğinde bir adım olan raylı sistem sayesinde şehrimizin ulaşımını muasır seviyelere taşıyacağız. Demokrasi meydanından başlayarak kampüse kadar gidecek olan raylı sistemimiz yıllardır süren emeklerimizin ve stratejik planlamamızın bir sonucudur. Ayrıca Yazlık Kavşağı’nı da gündemimize aldık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu ile görüştük. İller Bankası’nın desteğiyle projemizi hayata geçireceğiz. Bölge ulaşımını hafifletmiş olacağız. Programa aldık, kolları sıvıyoruz.”

Karaman GES ile enerji üssü

“Sakarya olarak tükettiğimiz enerjiyi kendimiz üreterek, yenilenebilir kaynaklarla temiz enerjiyi kullanıyoruz. Karaman ilçemizde 55 bin m²’lik alanda; kurulu gücü 5 MW olan 14 bin adet güneş paneli ile yıllık 8 GWh elektrik üretiyoruz. 125 Milyon yatırım yaptığımız GES projemiz sayesinde yıllık 4 bin hanenin elektrik tüketimine eş değer enerjiyi üretiyoruz.”

Kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık

“Sakaryamızda hemşerilerimizin huzurlu, konforlu ve güvenli yaşamaları bizler için elzem bir konudur. Depreme karşı alabileceğimiz önlemleri alıyor, olası bir afette hasarsız bir Sakarya hazırlamaya gayret ediyoruz. Bu konuda en önemli çalışmamız olan Konut AŞ’dir. Bildiğiniz üzere kasım ayı meclis toplantımızda başvuru duyurusunu yapmıştım. Ev sahibi olmak isteyen hemşerilerimiz 15 Aralık’a kadar başvurularını yapabilirler”

Dünya Bisiklet ve Avrupa Spor Şehri Sakarya

“2021 yılında Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından uzun incelemeler sonucu verilen ve sayılı şehrin sahip olduğu Dünya Bisiklet Şehri Ünvanını Danimarka’dan Sakarya’mıza getirdik. 2022 Aralık ayında ise Sakarya’mız için gurur verici olan “Avrupa Spor Şehri” unvanını Bürükselde alarak şehrimize getirdik. Sakarya’yı spor şehri yapmak, şehrimizde sporun her dalını yaygınlaştırmak için çalışmalarımız sürecek”

Domates, kenevir, aromatik bitki üretimi

“Seracılık Mükemmeliyet Merkezi örtü altı tarımın en ileri örneklerinden birini olan bir merkezdir. 53 dekar alan üzerinde kurduğumuz tesisle yıl boyu üretimi sürdürdüğümüz serada 2022 yılının 6 aylık periyodunda 700 ton ürün hasat elde ettik. İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Melen İsale hattı üzerinde atıl alanı şehrimizin ekonomik ve sosyal yaşamına kazandırıyoruz. 22 çeşit tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriyoruz 3 Milyondan fazla bitkimiz olacak inşallah. Yeni bir tarım modeli oluşturmak adına 556 dekar büyüklüğündeki alanı ıslah ederek Uygulamalı Tarım Eğitim Merkezi” ni kurduk. Sayısız faydasıyla adeta mucizevi bir bitki olan endüstriyel kenevir üretimine başladık. Arı ürünlerini hobi olmaktan çıkarıp bir endüstri haline dönüştürmek için harekete geçtik”

Sakarya’nın markası Nehir Çikolata

“Nehir Çikolata işletmemizde 7 çeşit çikolata elde ediyoruz. Yedi çeşit çikolatamızdan dolgulu ve dolgusuz olmak üzere her renk çeşidi üretiliyor. Sakarya Botanik Cennet Vadisi’nde yetiştirdiğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerin özlerini kullanarak laboratuvarımızda sabun, kolonya parfüm gibi kozmetik ürünler üreterek vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Pamukova da bulunan Çilek Üretim Merkezi’mizde 18 dönümlük arazide 3 çeşit çilek üretimi gerçekleştirdik”

Pakong, mantar, damızlık manda yetiştiriciliği

“Öncelikle Şili ülkesinde yetişen silaj bitkisi pakong’u Sakaryamıza getirdik ve belirlediğimiz 4 dönümlük arazide ektik. Dünyada mantarcılık alanında kültürel üretimi gerçekleştiren mantar çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alan İstiridye Mantarı (Kayın) üretimine 2021 yılında başladık. Damızlık Manda Yetiştiriciliği projesi Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın desteğiyle Türkiye’de sadece Sakarya’da uygulanan bir proje olmasıyla Sakarya’mız ülkemizde pilot şehir oldu. Ardından 153 baş manda ile hastalıktan ari bir çiftlik kuruldu”

Sporun her dalında Sakarya

“Malumunuz Sakaryamız bir bisiklet şehridir. Yapmış olduğumuz organizasyonlar, bisiklet yolları, kiraladığımız Sakbis, Tubis ve Tripy bisikletlerimiz ile adeta şehrimizde bisikletin kalbini attırıyoruz. Her gün yeni çalışmalar gerçekleştirerek şehrimizi bu bağlamda daha da ileriye taşıyoruz. Sakarya Continental Süper Enduro Yarışması, BMX Dünya Kupası, MTB Dünya Kupası gibi prestijli yarışlar ve Off-Road Türkiye Kupası Sakarya'nın sporseverleri için unutulmaz bir deneyim oldu. Sporun ve rekabetin buluştuğu bu anlamlı etkinlikte olmaktan bir kez daha gurur duyduk.”

11 Ara 2023 - 17:44 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adayorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adayorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adayorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adayorum değil haberi geçen ajanstır.