Ali İhsan Yavuz Erken Seçim İhtimallerine Cevap Verdi - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Ali İhsan Yavuz Erken Seçim İhtimallerine Cevap Verdi SİYASET

Ali İhsan Yavuz Erken Seçim İhtimallerine Cevap Verdi

Ali İhsan Yavuz Erken Seçim  İhtimallerine Cevap Verdi

Sakarya Milletvekili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Anatv’de Gündem Fokus programında erken seçim ihtimalini değerlendirdi.

Mücahit GÜL/ADAYORUM

Gündem Fokus programına konuşan Ali İhsan Yavuz, erken seçim ihtimallerine cevap verdi.

Sakarya Milletvekilli Ali İhsan Yavuz, muhalefet partisinin erken seçim isteğinin temel amacının ortalığı karıştırmak ve istikrarsız tablo oluşturmak olduğunu erken seçim ihtimalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Yavuz, programda şu ifadelere yer verdi; ‘’Muhalefet yatıyor kalkıyor erken seçim diyor. Muhalefetin temel amaçlarından bir tanesi ortalığı karıştırmak istikrarsız bir tablo oluşturmak.  Erken seçim olmaz. Çünkü biz Cumhurbaşkanlığı sistemine bu yüzden geçtik.

Parlamenter sistem demek istikrarsızlıkların, kaosun, krizin olduğu bir sistem demek. Parlamenter sistemin olduğu dönemlerde ortalamada bir buçuk yıl da bir seçime gidilmiş, Cumhurbaşkanlığı sistemine dönme sebebimiz daha çok istikrarı beraberinde getiren bir sistem herkesin istediği gibi seçime gidebildiği bir sistem değil seçim zamanında olsun anlayışı içerisinde bu sistem oluşturuldu.’’

Meclisin seçim ihtimallerini açıklayan Ali İhsan Yavuz, anayasaya göre meclisin seçime gidebilmesi için beşte üç çoğunluğa erişebilmesi gerektiğini Cumhur ittifakı ve Millet ittifakının meclisten seçim kararını çıkaramayacağını vurguladı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz