Yeni Parti'de gözler 18 Ekim'i bekliyor - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Yeni Parti'de gözler 18 Ekim'i bekliyor SİYASET

Yeni Parti'de gözler 18 Ekim'i bekliyor

Yeni Parti'de gözler 18 Ekim'i bekliyor

Sakarya Eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve bir çok eski AK Partilinin beraber yürüttüğü teşkilatlanma çalışmaları Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni parti için tüm hızıyla devam ediyor.

Davutoğlu'nun Sakarya'da ki ekibinin gözü 18 Ekim'de Manisa'da yapılacak dostluk buluşmasında açıklanması beklenen Parti Tüzüğü'nde olacak.

Sakarya Eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve bir çok eski AK Partilinin beraber yürüttüğü teşkilatlanma çalışmaları Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni parti için tüm hızıyla devam ediyor. Davutoğlu'nun Sakarya'da ki ekibinin gözü 18 Ekim'de Manisa'da yapılacak dostluk buluşmasında açıklanması beklenen Parti Tüzüğü'nde olacak.

AKP’den ihraç kararı üzerine istifa eden eski başbakan Ahmet Davutoğlu yeni partinin tüzük ve programı için çalışmalara başladı. Davutoğlu, ekim ayı başında Manisa ziyareti dışında tüm mesaisini parti programının hazırlanmasına verecek. 

Tabelasını kasım ayı geçmeden asmaya hazırlanan eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğündeki oluşum ekim ayı ortasına Manisada yapılacak büyük buluşmaya kadar parti programı ve tüzüğünü tamamlamaya çalışacak.

Davutoğlu'nun Sakarya ekibinde bulunan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yeni parti çalışmaları kapsamında saha çalışmalarına şimdilik yeni partinin programı ve tüzüğü için ara verildi. Davutoğlu saha çalışması yerine masa başında ekibiyle birlikte parti tüzüğünü oluşturmaya çalışıyor. Sakarya'da ise durum daha farklı. Teşkilat çalışmaları, yeni partinin halka tanıtılması için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Teşkilatlar "Dostluk Platformu" tabanından çıkacak

Önceliği parti programı ve tüzüğüne veren Davutoğlu ekibi teşkilatlanma için de adımlarını atıyor. Davutoğlu’nun parti içinde eleştirilerini yüksek sesle dile getirdiği toplantıları organize eden Sakarya Dostları Platformu, Konya Dostları Platformu gibi yapılar oluşmuştu. Bu yapılanmanın birçok kente yayıldığı, aralarında ofis tutan platformlar oluştuğu öğrenildi. 

Parti adı özenle belirlenecek

Parti ismi ve logosu için tüzük ve programın ortaya çıkması gerektiği ifade ediliyor. Ancak isim ve logo belirlenirken bugün Türkiye’nin en önemli sorunları olduğu ifade edilen özgürlükler, demokrasi ve adalet arayışını yansıtan bir isimlendirmenin sürpriz olmayacağı konuşuluyor.

Anketler'de yüzde 20 sonucu

Yeni parti için taban oluşturulmaya çalışılırken bir yandan da vatandaş tepkisi ölçülmeye çalışılıyor. Sakaryanın'da aralarında bulunduğu illerde bazı anket şirketlerinin “Yeni partiler kurulursa oy verir misiniz?” ya da “Oy vermeyi düşünür müsünüz” şeklinde sorularına evet yanıtını verenlerin oranı yüzde 20-25 bandında bulunuyor. 

AK Partiden ilgi var

Daha çok AKP tabanından oy alma potansiyeli görülen Davutoğlu’nun kuracağı parti için, “Kamuoyu çalışmalarına göre şimdilik AK Parti’den ilgi var görünüyor ama partinin program ve tüzüğü ortaya çıkıp, söylemleri açığa çıktığında farklı kesimleri de kucaklayacak bir yapı olacağımız, desteklerin artacağı ortaya çıkacak” yorumu yaptı.

Sakarya'da taban oluşuyor

Sakarya'da çalışmalarına devam eden ekip ise yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Öyle ki Eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'ün başı çektiği ekipte bir çok tanınmış isim bulunuyor. Milletvekili Adayı Nuray Sağıroğlu, Milletvekili adayı Ender Serbes, Belediye Meclis Üyesi Serkan Kayınoğlu, Hendek İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Sunman, Emekli Din Görevlisi Hüseyin Düzeltici, Geyve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Bölükbaşı, İş adamı Sabahattin Ergün ve İl yönetim kurulu üyesi Hüseyin Gürsoy bu isimlerden bazıları olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz