SAPANCA ŞİİR AKŞAMLARI - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Yasin ŞAFAK

Yasin ŞAFAK

yasinsafak@gmail.com

SAPANCA ŞİİR AKŞAMLARI

SAPANCA ŞİİR AKŞAMLARI

Yasin ŞAFAK

Sapanca Şiir Akşamları geçen hafta 18. kez düzenlendi. 9-13 Ekim tarihleri arası biraz uzun gibi gözüktü fakat bunu katılımcı şairlere ve programların tümüne katılanlara sormak lazım.

Belki de su gibi geçmiş, 5 gün az bile gelmiştir. Şiir akşamlarında her sene programların yoğunluğu arttı. Okullara gidildi. Katılımcı şairler gruplara ayrılarak seçilen okullarda programlar yaptı. Ayrıca her geçen sene programların yapıldığı yer ve ilçe sayısı çeşitlendirilmeye çalışıldı.

Açılış akşamında Türk sanat musikisi konseri vardı ki oldukça beğeni topladı. Açılış için üniversitenin kongre salonu tercih edilmişti. AKM olsaydı, şehir merkezi daha düz ayak ve kolay olurdu diye düşünenler olabilir.

Ben de öyle düşünmüştüm. Ama üniversite öğrencilerinin daha yoğun katılımı düşünülmüş olabilir. Evet özellikle yabancı öğrenciler için program enteresan oldu. Arap ülkelerinden kız öğrenciler, açılışta sahneye çıkan Filistinli şair Esma Azize'ye çoşkulu bir yakınlık gösterdi.

Katılımcılar arasında ülkeler iyi seçilmiş. Farklı kıtalardan katılımcılar vardı. Sık sık Türk dünyası artı eski Osmanlı coğrafyası olarak düzenlenen yelpaze bu kez Somali'ye kadar uzanmış, en uç sınırına varmıştı. Somali'den katılan Laden Osmanla, Filistin'den Esma Azize adeta bir sahne performansı gibi şiirlerini okudu. Filistinli şair, edalı-yüksek sesli-sol ağırlıklı olmasıyla meşhur Filistin şiirinin geçmişte kalmadığını, bugün de yeni kuşak bir şairde yaşadığını düşündürttü.

Açılışta tüm şairler değil, temsilen 6 şair sahneye çıktı. Arkadaşım Serkan Türk'ün sahneye çıkan şairler arasında olması beni ayrıca heyecanlandırdı. Trabzonludur Serkan, ömrü hep orada geçmiştir. Ama bir edebiyat yolcusu gibidir, neredeyse yılın 2-3 ayı yollardadır. Küçük-büyük, uzak-yakın, fikrime çok uyan-az uyan demeden bir çok festivalde fuarda insanlarla buluşur.

Sapanca Şiir Akşamları, şehre dair olumlu bir aidiyet oluşturacak etkinliklerin şüphesiz en başta gelenlerinden. Daha da tabana yayılmalı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar