Sanatçı ve Şehir - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Yasin ŞAFAK

Yasin ŞAFAK

yasinsafak@gmail.com

Sanatçı ve Şehir

Sanatçı ve Şehir

Yasin ŞAFAK

İlhan gerçek ismidir fakat soy ismi aslında İrem değildir. Bu kafiyeli ismi sahne ismi olarak almıştır. 1955 yılında Bursa'da doğar. Kuşağının ve şehrinin izlerini üzerinde taşır. Nevi şahsına münhasır biridir ama o da herkes gibi bir hayat yaşamıştır. Zaten hayatım roman dediği vaki değildir; daha ziyade tarzıyla ve düşünceleriyle farkını ortaya koyar.

Bursa'nın merkezinde Heykel'in yukarı taraflarında yetişir. Bursa; bir yönüyle Türk ve Anadolu. Aslında her yönüyle öyle ama bu karakteri illa bozkıra, Orta Anadolu'ya iliştirmek adet olduğu için bazen unutulur. Osmanlı'dan Cumhuriyet’e modern kozmopolit büyük şehir olunca böyle olmuştur. Olanca sadeliğiyle o sokaklarda bugün de gezen aynı havayı görür. En mütevazi sokaklarında bile iddialı bir hava koklanır. Bir okur yazar havası, Atatürk resimli bayraklar...İlhan İrem de oradan beslenmiş ve o mirasla bağını koparmamış bilakis perçinlemiştir. Farklı bir kişilik olmasına rağmen siyasi kişiliği oldukça klasik, sert bir Cumhuriyetçi/Atatürkçü profilini verir.

İlhan İrem maceracıdır. Ülkenin büyük şehirlerinden birinde yetişmişliğin verdiği şehirli cesaret onda vardır. 15 yaşında okul orkestrası olarak Uludağ otellerinde sahne alıp meşhur şarkıları söylerler. Buradan aldığı cesaretle müziğe devam etmek ister. Okulu bırakır; İstanbul'a gelir. Filmlerdeki gibi Beyoğlu'nda tek başına bir otele yerleşir. Her gün Unkapanı'na, zamanın plakçılar çarşısına gider. Şarkılarının kayıtlarını birine beğendirmesi gerekmektedir. Son gün biri beğenir ve basar. Sonuç: Satış rakamı 15-20 olan bir plak ortaya çıkar.

O ve plakçısı bunu sonraki yıllarda hep gülerek anlatır. İlk plağı yirmi küsur satmış bir insan için sonraki yıllarda çok çok iyi yerlere gelmiştir. Teşbihte hata olmaz; ilk işinde büyük iflas eden biriyken neşesini ve inancını kaybetmeden devam etmiş ve sadece bir sene zarfında çıkardığı yeni plak onu Türkiye çapında şöhret yapmıştır.

70'lerin sonunda en tepede yer alan pop şarkıcılarından biri olmuştur. Düzlemi o şekildedir. Sonrasındaysa rotasını birden değiştirir. Popüler olması zor olacak denemeler yapar. Bu da yine cesaret işidir. Bu kez garanti işi dağıtan, piyasaya kızan bir usta tavrındadır. Başladığı yere dönme riski vardır; yani satış rakamı çok düşük plaklara. Yıllarca suskun kalır, konser vermez, sadece yeni tarzında kasetler yayınlar.

İlginç, kendine has hikayesi böyle devam eder. Zor insanlar; zorluklara, genel kabullere karşı da dayanıklıdır. İlhan İrem'in hikayesinde de bunu görürüz. Zor insandır; köşeli tavırların insanıdır. Biraz ressamlara benzer. Ressamlar ilk sırada şairler ikinci sırada, sanatın bir farklılık, çılgınlık taşımak zorunda olduğunu, zor insan olmanın işin tabi bir bileşeni olduğunu veya öyle olmak zorunda olduğunu söyler gibidirler.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Rahmi Kızıltoprak20 Mart 2020, Cuma - 09.04

Yine güzel bir yazı Yasin Şafaktan.Teşekkürler

Yazarlar