FARKLI BİR ADAY ÇATALLAR - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Yasin ŞAFAK

Yasin ŞAFAK

yasinsafak@gmail.com

FARKLI BİR ADAY ÇATALLAR

FARKLI BİR ADAY ÇATALLAR

Yasin ŞAFAK

Adapazarı merkezin bir ismi olan Selim Çatallar büyükşehire bağımsız aday olarak yola çıktı. Kapsamlı,enteresan projeleriyle düşün adamı portresi çizen Çatallar evet böyle bir geçmişten geliyor. Tartışmacı-okuryazar bir çevreden çıkmıştır. Daha eskisinde akıncı çizgiyle de iç içedir ama 80 sonrasında radikal denebilecek bir noktaya gider, parti-sandık siyaseti ile bağı olmaz.

Tayyip Erdoğan gibi akıncılar güncel siyasete, particiliğe, teşkilatçılığa devam ederken Selim Çatallar gibi isimler o yola girmez. 80 sonrasının uzun hikayesi.

Bugünse Çatallar gibi insanların da seçimle, sandık siyasetiyle ilgilendikleri bir zemin ortaya çıktı.

Değişen Siyaset

Eskiden parti siyaseti ile ilgilenmeyen isimlere de heyecan veren bir zemin ortaya çıktı. Kabul etmek lazım ki Tayyip Erdoğan'ın güçlü kişiliği buna sebep oldu.

Şöyle ki, ona hayran kalan radikaller yanına geldi, tabi oldu. Niceleri...

Muhalefette -en azından iktidardan bağımsız kalmakta- ısrar edenlerse değişik siyaset şekilleri denediler, deniyorlar. Sol-İslamcılık, Saadeti destekleme en başta göze çarpanlar.

Ama bağımsız adaylık şimdiye kadar yoktu. Ben görmedim. Belki de Selim Çatallar nevi şahsına münhasır bir örnek. Havası koklanan, acaba ilk kim deneyecek denilen işte bu yerelde bağımsız adaylık işi bizden, buradan, Sakarya'dan çıkmış oldu.

Çok Renkli Siyaset

Selim Çatallar eski Reci sokağından gelen, şehrin tam merkezinde yetişmiş bir kişi. Şehrin renkli simaların ağırlayan Yenicami çay ocağının eski müdavimlerinden. Sonra 90'lı yıllarda Almanya'ya gidiyor.

Uzun yıllar, 20 yılı aşkın Almanya'da yaşıyor. Ağır siyasi dili, okuryazar-kitabi hayattan gelişi pratik siyasette-sokakta kendisi için bir handikap olabilir. Fakat bağımsız adayların çatı olma imkanı da vardır. Tüm hoşnutsuzlar bana gelebilir diye düşünüp her yöne açılma imkanını da içinde barındırır.

Çatallar her halükarda renkli bir aday portesi veriyor. Seçimlere en azından fikir bazında bir hareketlilik katacaktır.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

NİZAM SARI21 Nisan 2019, Pazar - 10.57

Selim komutan. Bir ara oturalım.eski günleri yad edelim

NİZAM SARI21 Nisan 2019, Pazar - 10.52

Sizi özledim selim bey. Saygılar

Yazarlar