BENZEMEK VAR BENZEMEK VAR - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Yasin ŞAFAK

Yasin ŞAFAK

yasinsafak@gmail.com

BENZEMEK VAR BENZEMEK VAR

BENZEMEK VAR BENZEMEK VAR

Yasin ŞAFAK

İnsan insana benzer; ama bu benzemelerin de farklı farklı hikayeleri olur.

İlki son derece materyalist şekilde açıklanabilir. Ne sihirdir ne keramet misali. Mesela biri var. Arkadaşları onun için "Ya, ne kadar Fransız’a benziyor" diyor. Etnolojiye ilgisi olanlar için çözmesi çok da zor olmayan bir vaka. Hem simasından hem de Balkan hikayeleri anlatmasından mütevellit belli ki oralardan bir kökeni var. Büyük ihtimal Boşnak ya da Pomak. Genel itibariyle Slav milletlerine ait bir görüntüye sahip. Onu Fransız’a benzeten de bu olsa gerek. Burada da tarih ve sosyoloji imdadımıza yetişir. Fransızlar arasında aslında milyonlarca Polonya kökenli insan var. Eskilerde büyük nüfus akışları olmuş. Yani o Fransızların Leh yani Slav kökenleri var. Böylelikle bir Türk’ün bir Fransız’a cismen nasıl benzeyebildiğinin hikayesi aşağı yukarı çözülüyor. Boşnak bir Türk, Leh kökeni olan bir Fransız’a pekala benzeyebilir.

Benzemenin tarihi yazılırken fen'ne sığmayan yerler de yok değil. Burada ne sihirdir ne keramet diyemeyiz. Gerçekten büyüleyici bir yaratılış olayı; maneviyat devreye girer. Bilimsel çözümlemeler devre dışı kalır. Tamamen maneviyat, tasavvuf kitapları, Burseviler, Kuşadaviler akla gelir; insanın insana benzemesinin bu diğer hikayesini anlamak için.

Büfenin önünde sıra sıra turistler var. Yaşlı adamın Hint Müslümanlarından olduğu  her halinden belli. Esmer yüzü, kınalı sakalı, geleneksel giysileri…Bir hafta sonra aynı büfenin önünden geçerken gene turistler var. Amerikan-İngiliz görünümlü bir grup. Grup içindeki heavy metal tişörtlü genç kız aynı o geçen haftaki yaşlı Pakistanlı adamı andırıyor. Ne yaş ne millet ne cinsiyet ne tarz hiç bir ortak yönü olmayan iki insan birbirini hatırlatıyor. Burada öfkeliler milleti, sabırlılar milleti, hinler milleti, saflar milleti, gaddarlar milleti, merhametliler milleti gibi şeyler devreye giriyor. O tasavvufi kitaplarda bahsedilen…Jestleri, mimikleri, hal ve  tavırları üzerinden birbirine benzeyen insanları açıklamanın başka yolu yok. İnsanın insana tabiatı üzerinden benzemesi apayrı, mucizevi bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

Benzemenin maddi ve manevi yönleri belki de birbirinin zıddı da değildir. İkisi de vardır. Kaçınılmazdır. Aynı, hayatın bazen beklenebilir bazen şaşırtıcı olan gerçekleri gibi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

rahm kızıltoprak20 Nisan 2020, Pazartesi - 17.48

yine kısa fakat güzel bir yazı Yasin Şafak'tan

Yazarlar