YAMAN: O İŞÇİLERİN ENFLASYON FARKINI ÖDEYİN! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
YAMAN: O İŞÇİLERİN ENFLASYON FARKINI ÖDEYİN! EKONOMİ

YAMAN: O İŞÇİLERİN ENFLASYON FARKINI ÖDEYİN!

YAMAN: O İŞÇİLERİN ENFLASYON FARKINI ÖDEYİN!

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farkının İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nde olduğu gibi ödenmesini istedi.

Belediyelerde taşeron olarak çalışırken 2017 yılı sonunda yayımlanan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler, 6 ayda bir yüzde 4 olmak üzere zam alıyor. 

Geçtiğimiz yılın sonunda enflasyon yüzde 26'lara dayanırken, bu işçilere yapılan zam oranının düşük olması tepki çekiyor. 

Özellikle Türk-İş'in girişimleri sonucu İstanbul, Bursa ve Kocaeli'ndeki belediyelerdeki işçilere enflasyon farkı ödendi. 

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman da Sakarya'daki belediye başkanlarına seslenerek işçilere bu ödemelerin yapılmasını istedi. 

Yaman'ın açıklamasının tamamı şu şekilde: 

Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza sesleniyoruö. Seçimler bitti, şimdi hizmet zamanı. Hepğinize Allah kolaylık versin.

Ülkemizin önemli bir süreçten geçtiği ve ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde işinizin kolay olmadığını biliyoruz. Belediyelerimizde sayıları küçümsenmeyecek bir işçi topluluğu çalışıyor. Çalışan kardeşlerimizin büyük çoğunluğu taşeron olup, 2018 yılında çıkartılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçmişlerdir.

Yine 2018 yılında yüksek hakem kurulu tarafından belirtilen sözleşme şartlarında 2020 yılının 6. aına kadar çalışmalarına deam edeceklerdir. Bu kardeşlerimize ön görülen zam miktarı 6 ayda bir yüzde 4'tür.

Kaldı ki 2018 yılında enflasyonun yüzde 26'lara kadar çıkması bu arkadaşlarımızın alım gücünü yerle bir etmiştir. Yani enflasyon yüzde 26 ama kendilerine öngörülen rakam yüzde 8'dir. 

Sendikalar özellikle Türk-iş; Bursa'da, İstanbul'da Kocaeli'nde seçilen belediye başkanlarına konuyu anlatmış ve aradaki enflasyon farkı işlere 2019 yılında ödenmiştir. 

Şimdi biz de Sakarya'daki tüm belediye başkanlarımıza sesleniyoruz. Taşerondan kadroya geçen çalışanların enflasyon farkını imkanlarımız dahilinde ödeyiniz. Yapılacak bu ödeme beldenize, beldede ikamet eden işçilere bir hizmet olduğunu biliniz. Bunu sizlerden kamuoyuna açıklama yaparak bekliyoruz.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz