VOLKSWAGEN SAKARYA'NIN ELİNDEN UÇMUŞ! GÜNCEL

VOLKSWAGEN SAKARYA'NIN ELİNDEN UÇMUŞ!

VOLKSWAGEN SAKARYA'NIN ELİNDEN UÇMUŞ!

Türkiye'de yatırım yapma kararı alan Volkswagen'in kuracağı fabrika için Sakarya'da da incelemelerde bulunduğu, ancak buradan olumsuz düşüncelerle ayrıldıkları öğrenildi.

Toyota, Otokar ve BMC'den sonra Türkiye'de yatırım yapma kararı alan ünlü Alman otomotiv devi Volswagen AG'nin de Sakarya'yı düşündüğü, ancak burada yapılan görüşmelerde umduğunu bulamadığı belirtiliyor.

Bizim Sakarya Gazetesinin haberine göre Alman devinin Sakarya olasılığından vazgeçmesinin en önemli nedeninin uygun arazi teminindeki sıkıntı olduğu ifade ediliyor. Arazilerin parçalı oluşundan kaynaklanan sıkıntıyı göze almak istemeyen firmanın, Bursa ve Manisa üzerinde yoğunlaştığı kaydediliyor.

Firma, Türkiye'de sıfırdan yaklaşık 300 bin kapasiteli fabrika kuracak. Toplam yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşması beklenen bu fabrikada 7 bin kişiye nitelikli istihdam olanağı sağlanacak. Tesiste grubun iki önemli markası SEAT'ın Ateca ve Skoda'nın Karoq modellerinin üretimine başlanacak. Bu araçların yaklaşık yüzde 80'i ihraç edilecek ve 5 ila 7 milyar dolara yakın bir gelir elde edilecek.Yer konusunda nihai kararın Kasım ayına kadar verileceği belirtiliyor.

VW Avrupa'daki yeni fabrikası için görüşmelere başlıyor!

Alman otomotiv devi Volkswagen'in aralarında Türkiye'nin de bulunuduğu yeni üretim tesisi hakkında hareketlilik başladı. Pazartesi günü denetleme ve yönetim kurulunun vermiş olduğu onaylardan sonra bu hareketliliğin başladığı belirtiliyor. Volkswagen somut müzakerelere başladı açıklaması marka tarafından yapıldı.

Doğu Avrupa'da kurulması planlanan fabrikanın durumu ilk defa 2018 yılının ortalarından itibaren başlanmıştı. Bu tesisin amacı Volkswagen'in üretim kapasitesini Avrupa'da arttırmak istemesi. Grubun Çek markası olan Skoda'da üretim halen sıkışık ve talebe istenilen cevap verilemiyor. Yapılması planlanan yeni tesiste Skoda Karoq ve Seat Ateca modellerinin üretileceği belirtiliyor.

Bu fabrikanın kurulması planlanan lokasyonlar arasında ise Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye var. Son olarak Bulgaristan'nın da bu listeden elendiği belirtilmişti. Özellikle Sırbistan hükümeti bu yatırımı almak için en üst seviyede girişimlerde bulunuyor. Türkiye'nin otomotiv konusundaki tecrübesi ve iş gücü ise Sırbistan karşısında oldukça iyi seviyede. Son yıllardaki döviz kurundaki hareketlilik ve siyasi belirsizlikler Volkswagen Grubu'nun Türkiye'ye bakışını etkiler mi tam olarak bilinmiyor.

Yeni tesisin kurulması ve çalışmaya başlaması 2022 yılını bulacak. Volkswagen Grubu 2022 yılına kadar 20'den fazla elektrikli modelini tanıtmayı planlıyor. Bu strateji doğrultusunda markanın Almanya'daki fabrikalarında yeni elektrikli otomobilleri üretilecek.

Bu yüzden Almanya'daki içten yanmalı motora sahip olan modellerin üretimi Almanya dışına çıkacak. Özellikle Passat'ın VW AG çatısı altında bulunan Skoda'nın Çek Cumhuriyeti'ndeki fabrikasında üretilmesi planlanırken. Skoda'nın yaşadığı ürün yetiştirememe sorununa da bu yeni tesisle birlikte çözüm bulunması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Darısu16 Mayıs 2019, Perşembe - 13.57

Darıçayırı Mahallesinde çimento fabrikası olarak düşünülen ve yapımından vazgeçilen yer düşünülebirildi aslında