"Vaka Sayısı sağlık hizmetlerini tıkanma noktasına yaklaştırıyor" - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
"Vaka Sayısı sağlık hizmetlerini tıkanma noktasına yaklaştırıyor" GÜNCEL

"Vaka Sayısı sağlık hizmetlerini tıkanma noktasına yaklaştırıyor"

DEVA Partisi Sakarya İl Başkanlığından Koronavirüs konusunda basın açıklaması yapıldı.

Partiden yapılan açıklama şu şekilde: 

Genel Başkanımız Sn. Ali Babacan tarafından  sıklıkla hükümete yönelik olarak; “hasta sayılarının yanında vaka sayılarının da objektif olarak açıklanması, verilerin gizlenerek halk sağlığının tehlikeye atılmaması” yönündeki uyarılar nihayet karşılık buldu. Dün ilk defa Sağlık Bakanı tarafından ülke genelindeki vaka sayısı 28351 olarak açıklandı. Sürecin başından bu yana hasta sayılarını açıklamak yerine son derece vahim sayılara ulaşan vaka sayılarının açıklanması tercih edilseydi vatandaşlarımız da durumun ciddiyetinin farkına daha fazla varıp tedbirlere daha sıkı sarılabilirlerdi.

Şehrimizde de günlük 1000-1500 arasında olduğu söylenen vaka sayıları ile günlük vefat sayılarının da şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması önem arz etmektedir. Etrafımızdaki çember her geçen gün daralmakta ve etkili tedbirler alınmakta gecikilirse tablonun daha da vahim bir hal alacağı aşikardır.

Gün geçtikçe artan vaka sayısı ilimizdeki sağlık hizmetlerini tıkanma noktasına doğru hızla yaklaştırmaktadır. DEVA PARTİSİ olarak alınan tedbirlerin yeterliliği konusunda ciddi endişelerimiz olduğunu ve yakın gelecekte sağlık sistemimizin tıkanacağı kaygısını taşıdığımızı belirtmek durumundayız.

Acilen mevcut tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu arada gerek merkezi hükümet gerekse il hıfzı sıhha kurulunca alınan ve alınacak tedbirlerden  esnaf  sanatkarlarımız ve ticari işletmeleri ekonomik olarak olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca bu işletmelerde çalışan vatandaşlarımız da süreç içerisinde çeşitli mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Süreç içinde vatandaşlarımız maske-mesafe-hijyen tedbirlerine azami riayet etmeli, yetkili kurum ve kuruluşlar en azından aşı bulunana kadar salgını makul seviyelerde tutacak tedbirleri almalıdır.

Bütün bu süreç içinde oluşacak ekonomik sorunlar şu şekilde çözülmelidir.

Esnaf-sanatkar, tüccar ve sanayicilerimizin mevcut kredilerinin faizsiz ve 1 yıl ödemesiz olarak yeniden yapılandırılması
Esnaf-sanatkar, tüccar ve sanayicilerimizin mevcut ticari borçlarını ödeyebilmeleri için faizsiz veya çok düşük faizli ve 1 yıl ödemesiz yeni kredi imkanlarının sağlanması
Esnaf ve sanatkarlarımıza işletmelerinin kapalı kaldığı dönemlerle ilgili kendi geçimlerine destek olacak geri ödemesiz destek  ödemesi yapılması
Eksik çalışma ödeneği alan veya ücretsiz izine çıkartılan çalışanlarımıza yapılan ödemelerin arttırılması
Geçim zorluğu içerisindeki ailelere yapılan desteklerin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi
Yerel yönetimlerin de bu süreç içinde sosyal yardımlarını arttırması

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz