TÜVASAŞ'TA MİLLİ TREN MESAİSİ - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
TÜVASAŞ'TA MİLLİ TREN MESAİSİ EKONOMİ

TÜVASAŞ'TA MİLLİ TREN MESAİSİ

TÜVASAŞ'TA MİLLİ TREN MESAİSİ

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.'de Elektrikli Milli Tren seferberliği başlatıldı. Çalışmalarına hız veren fabrikada işçiler artık Cumartesi günleri de çalışacak. Milli trenin Haziran yada Temmuz sonunda raylarda olması hedefleniyor.

160 kilometrelik olanı Haziran-Temmuz gibi 

Türkiye Vagon Sanayi AŞ'nin (TÜVASAŞ), yabancı firma lisansı altında dizel tren dizisi üretimiyle elde ettiği bilgi birikiminin, milli elektrikli tren dizisi üretiminde kullanılması amaçlanıyor.

Milli elektrikli tren dizisi üretimi kapsamında saatte 160 kilometre hıza uygun prototipin montajının bu yılın ortasına kadar tamamlanması ve aracın raylara indirilmesi planlanıyor.

Bu tren dizisinin test ve sertifikasyon sürecinin ise yıl sonuna kadar sonuçlandırılarak, seri üretime geçilmesi öngörülüyor.

Bununla birlikte milli elektrikli tren dizisinin geliştirilerek, yüksek hızlı tren setlerinin Ar-Ge çalışmalarında da kullanılabilmesi amacıyla saatte 225 kilometre hıza uygun şekilde tasarlanması çalışmalarına başlandı.

Milli elektrikli lokomotifin tasarım çalışmaları da gelecek yıl tamamlanacak.

TÜBİTAK tarafından projenin Ar-Ge faaliyetlerinin koordinasyonu ve kritik bileşenlerin prototip düzeyinde geliştirmelerine geçilecek. 2022 yılında milli elektrikli lokomotifin seri üretimine başlanması, 2023 yılında da milli yüksek hızlı trenin prototipinin tamamlanması hedefleniyor.

Milli elektrikli tren 2020 yılında raylara inecek

Milli Elektrikli tren için tarih veren Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan “Demiryollarımızı sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin en önemli halkalarından biri olarak görüyoruz” diye konuştu.

Mehmet Cahit Turhan, “Yıllardır ihmal edilen bu alanı canlandırmak için yoğun çaba sarf ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde demiryollarımızı tekrar devlet politikası haline getirdik. Mevcut 11 bin 590 km’lik demiryolu ağımızdaki ana hatların tamamını yeniledik. Yaptığımız yasal düzenlemeler çerçevesinde demiryolunu özel sektöre açtık. Demiryolu şebekemiz üzerinde özel sektörün kendi trenleri ile yük ve yolcu taşıması için gerekli yasal zemini hazırladık. 1. 213 kilometre yüksek hızlı tren hattı yaptık. 

Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya-İstanbul güzergahlarında 52 milyona yakın seyahat gerçekleşti. Hızlı trenle ilgili malzemelerin önemli bir kısmını artık kendi ülkemizde üretiyoruz. Milli yük vagonunu ürettik, kullanıyoruz. 2020 yılı içerisinde ise YHT ile 9,8 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz.

Demiryollarımızda TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından 29,3 milyon ton, özel demiryolu tren işletmecileri tarafından 5,5 milyon ton olmak üzere toplam 34,8 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. Marmaray’da ise 2020 yılında toplam 146 milyon yolcu taşınması hedefleniyor.

Başkentray’da da toplam 14,6 milyon yolcu taşınmasını bekliyoruz. TÜVASAŞ’ta ilk prototip Milli Elektrikli Tren Setini de 2020 yılı içinde raylara indireceğiz ve seri üretimine başlayacağız” dedi.

(medyabar)

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz