"Tutuklama için katliam mı gerekiyor?" GÜNCEL

"Tutuklama için katliam mı gerekiyor?"

Toyotasa Acil Yardım Hastanesi'nde iki sağlık personelini bıçakla yaralayan iki kişinin serbest bırakılmasına sendika sert tepki gösterdi.

Cuma günü sabahı Serdivan'daki Toyotasa Acil Yardım Hastanesi'nde yaşanan olayda, annelerini getirdikleri radyoloji servisinde sağlık personeliyle tartışan Murat B. ve Yavuz B. isimli iki kardeş sağlık personelleri Mustafa S. ve Ayhan G.'yi bıçakla yaraladı. 

Polisin gözaltına aldığı iki kardeş, emniyetteki işlemlerin ardından çıkartıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Bu karara Türk Sağlık Sen Şubesi sert tepki gösterdi. 

Sendika şubesi başkan yardımcısı Selçuk Ayyıldız, saldırganların serbest bırakılmasının yanlış olduğunu vurguladı. 

Ayyıldız'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde: 

Geçtiğimiz günlerde Toyotasa Hastanesinde 2 sağlık çalışanı arkadaşımızın bıçaklı saldırı sonucu yaralanmıştı. Bu saldırı kadar bizleri derinden sarsan yeni bir gelişme bu alçakça saldırıyı yapanlar ne yazık ki serbest bırakılmış olmalarıdır.

Hastanede sadece bilgilendirmek gibi bir iyiliği yapan 2 sağlık çalışanını bıçaklayanlar niçin serbest bırakılmışlardır anlamak mümkün değildir. 

Hastanede sağlık çalışanlarını bıçaklayanlar serbest bırakılıyorsa saldırganlar ne zaman tutuklanacaklardır?
Hastanelerde katliam yapıp sağlık çalışanları cinayete kurban gittiğinde mi tutuklanacaklardır?

Biz Türk Sağlık-Sen olarak tutuklu yargılamanın sadece kağıt üstünde kaldığını söylerken bu tür durumlara dikkat çekiyorduk. 

Sağlıkta şiddete tutuklu yargılama mevzuatta var ama uygulamada yok derken bunu belirtiyorduk. 

Kıymetli Basın Mensupları; 

Kanun ve mevzuatlar ancak uygulandıklarında bir anlam taşırlar ve hayatın içinde yer bulduklarında toplum için bir faydaları olur. Aksi takdirde hep yok hükmünde kalırlar. 

Eğer sağlık çalışanlarının hastanede bıçakla yaralayanlar ellerinin kollarını sallayıp adliyeden çıkıyor, sokaklarda dolaşıyorsa ortada büyük bir sorun vardır. 

Sağlık çalışanına cinayete teşebbüs bile tutuklama nedeni olarak görülmüyorsa sağlıkta şiddete çözüm bulmak hayaldir.  

Türk Sağlık-Sen olarak yaşanan bu durumu kamuoyunun takdirine, Türk milletinin vicdanına havale ediyoruz. Bunu biz kabullenmiyoruz. 

Yetkililerde başlarını ellerinin arasına alıp nerede yanlış var diye düşünmelidir.  Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz