TÜRKİYE'NİN İLK ELEKTRİKLİ ZIRHLI ARACI AKREP II’YE SAKARYA İMZASI - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
TÜRKİYE'NİN İLK ELEKTRİKLİ ZIRHLI ARACI AKREP II’YE SAKARYA İMZASI GÜNCEL

TÜRKİYE'NİN İLK ELEKTRİKLİ ZIRHLI ARACI AKREP II’YE SAKARYA İMZASI

TÜRKİYE'NİN İLK ELEKTRİKLİ ZIRHLI ARACI AKREP II’YE SAKARYA İMZASI

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar, Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II'yi tanıttı.

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde bulunan Otokar'ın Genel Müdürü Serdar Görgüç, savunma sanayisindeki gelişmeleri değerlendirmek ve yeni nesil zırhlı araçlarını tanıtmak için basın toplantısı düzenledi.

Görgüç, kara sistemleri alanında sektöre öncülük eden ve birçok ilki kazandıran Otokar'ın, savunma sanayisindeki iddiasını yeni nesil zırhlı Akrep II ile farklı bir boyuta taşıdığını söyledi. 

Serdar Görgüç, "İlk versiyonu Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak." dedi.

Akrep II'nin 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF'19 ) ilk kez sergileneceğini, fuarda aracı özel bir konfigürasyonla sunmak için çalışmaların aylardır devam ettiğini dile getiren Görgüç, şunları kaydetti:

"Teknolojik gelişmelerden bahsederken elbette alternatif yakıtlar da gündemimizdeydi. Akrep II’yi alternatif güç gruplarına da uygun olarak tasarladık. Elektrik motoru ve gelişmiş pillerle donatılan Akrep II, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak IDEF 2019’da sergilenecek.

Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada sunan Akrep II, tüm dünyada orduların zorlu isterlerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motora sahip. Taktik performans beklentilerine de en iyi şekilde cevap veren Akrep II, özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunuyor.”

Görgüç, bu gelişmenin, geleceğin hibrit ve otonom zırhlıları için ilk adım niteliği taşıdığına işaret ederek, "Hedefimiz, Akrep II'nin Türkiye'nin teknoloji ihracatında öncü ürünlerden biri olmasıdır." diye konuştu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

İhsan bal29 Nisan 2019, Pazartesi - 22.05

Geç okudum ama güzel haber.

zahit günay25 Nisan 2019, Perşembe - 14.01

millet uzaya gidiyor biz kara taşıtı yapıyoz 05392789283 doğru mu?Geç kalındı geç.