Tuncer, ABD'de İnsani Yardım Paneli Düzenledi GÜNCEL

Tuncer, ABD'de İnsani Yardım Paneli Düzenledi

Tuncer, ABD'de İnsani Yardım Paneli Düzenledi

New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden eşi Emine Erdoğan, SETA ve MÜSİAD ABD Başkanı Mustafa Tuncer'in ortaklaşa düzenlediği panele katıldı

24 Haziran seçimlerinde AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Adayı olan işadamı ve MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer, Amerika'da farklı bir etkinliğe imza attı.

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington Şubesi ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ABD'nin ortaklaşa düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" konulu panele katıldı. Panel Seta Washington DC  Koordinatörü Kadir Üstün ve  MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer'in konuşmalarıyla başladı‬.

Günümüzde Türkiye'nin İnsani Yardımdaki Yeri " paneli Kılıç Buğra Kanat'ın moderatörlüğünde Mehmet Öz, Mehmet Güllüoğlu, Burhanettin Duran ve Bassam Barabandi'in konuşmalarıyla devam etti . Mehmet Öz Suriye de ki mülteci kampında şahit olduklarından bahsetti. Bu çağda söz konusu ülkelerde büyük acılar yaşandığına dikkati çeken Erdoğan, "Yapabildiğimiz, konuşmaktan, sebepleri kritik etmekten çok daha öte şeyler olmalı. İnsani yardım, bu anlamda insanlık vicdanının en anlamlı fiilidir." ifadelerini kullandı.

İnsani yardımın, uluslararası toplumun eklem yerlerini sağlamlaştıran, sorunlara karşı dayanıklılığı artıran bir eylem olduğuna da vurgu yapan Emine Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir başka millet için harekete geçtiğimizde, bizden farklı olanla üst bir kimlikte buluşuruz. Bu da empati yeteneğimizi geliştirir. Böylece, adil ve barışçıl bir dünyanın temellerini atmış oluruz. Mevlana'nın ifadesiyle, bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez."

"Bu sorunları merhametle çözebiliriz"

Global insani yardım raporuna atıfta bulunarak, 2017 yılında 134 ülkede yaklaşık 201,5 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu anlatan Erdoğan, gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu belirtti. Dünyada çatışma ve savaşlarda gelecek umudunu yitirmiş, insani yardıma muhtaç, kayda geçmemiş nice insanın yaşadığını dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Öylesine büyük adaletsizlikler var ki bu sorunları hesaplarla değil, verdikçe çoğalan merhamet, sevgi ve vicdan duygusuyla çözebiliriz. İşte bu nedenle Türkiye'nin insani yardım vizyonu kredilere değil, tam anlamıyla insani yardıma dayanmaktadır. Türkiye'yi, insani yardım konusunda milli gelire oranla birinci yapan da bu hesapsız kitapsız cömertliktir."

Erdoğan, Türkiye'nin Kilis'te misafir ettiği mülteci sayısının şehrin nüfusunu geçtiğini ve Kilis'in, bombalardan kaçan kadın ve çocuklar söz konusu olduğunda tüm hesapların bir kenara bırakıldığı ve merhametin her yeri kapladığı sembolik bir manaya büründüğünü ifade etti. Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) gibi kurumların yanı sıra Türkiye'nin sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla 3,5 milyon Suriyeliyi misafir ettiğini hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin ayrıca Afrika'da birçok ülke ile Myanmar ve Gazze'de de insani yardımlar konusunda elinden geleni yaptığını söyledi. Erdoğan, "Türk insanının tarihten gelen vakıf geleneği ile güçlendirdiği bu paylaşımcı karakteri, Türkiye'yi uluslararası toplumun yükünü sırtlayan bir ülke haline getirmiştir." diye konuştu.


 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz