TELEFERİK SAPANCA’YI İKİYE BÖLDÜ! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
TELEFERİK SAPANCA’YI İKİYE BÖLDÜ! GÜNCEL

TELEFERİK SAPANCA’YI İKİYE BÖLDÜ!

TELEFERİK SAPANCA’YI İKİYE BÖLDÜ!

Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Kırkpınar’da teleferik yapacaklarını ilan etmişti. Teleferik projesinin ihlaesi yapıldı. İhaleyi kazanan firma sondaj çalışması için Kırkpınar’a gelince vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Bazı Kırkpınarlılar teleferik projesinin meraları yok edeceğini ileri sürdü. Konuyla ilgili açıklama yapan Yılmazer ise, teleferik istasyonlarının çevreye olumsuzluk yaşatmaması için tüm detayları planladıklarını söyledi.

Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa ve Mahmudiye Mahalleleri arasında yapılması planlanan teleferik projesi bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşların bir kısmı teleferiğin meraları yok edeceğini iddia etti.

Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Kırkpınar’da teleferik yapacaklarını açıklamıştı.

Projenin ihalesi yapılmış ihaleyi ise Bursa Teleferik A.Ş. ve teleferik Holding A.Ş. iş ortaklığı kazanmıştı.

Firma yetkilileri dün sondaj çalışmasını başlatmak üzere Kırkpınar’a geldi. Ancak yetkililer hiç beklenmedik bir tepkiyle karşılaştılar. Bazı Sapancalı vatandaşlar teleferik projesinin mera alanlarını yok edeceğini ileri sürerek eylem yaptılar.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Projenin açıklandığı ilk günden itibaren, projenin başlangıç noktasının yapılacağı mera alanının değiştirilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar bölgeye geldi.

Çalışmaların başlamaması için direnen vatandaşlar, bölgenin mera olarak kullanılmak üzere bağışlandığını, istasyon ayağı kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Yaşanan gerginlik üzerine bölgeye Sapanca Belediyesi yetkilileri, zabıta ve polis geldi. Vatandaşlar çalışmanın durdurulmasını talep ettiler.

OLUMSUZLUK YAŞANMAYACAK

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer açıklamalarda bulundu. Yılmazer, teleferik istasyonlarının çevreye olumsuzluk yaşatmaması için tüm detayların planlandığını belirtirken; ‘Projenin tamamında ise insan sağlığını etkileyecek hiçbir materyal bulunmuyor.

Motorlar elektrikli olduğu için çevreye ses olarak ta bir olumsuzluk oluşturmayacak. İhaleyi kazanan firma ile yaptığımız sözleşmede özellikle çevreye saygı çerçevesinde maddeler koyduk.

Yani belirttiğim tüm detaylar sözleşmede de yer alıyor. Yerel yönetim olarak tüm detaylarını düşündüğümüz, şehrimizde bir ilk olacak teleferik projesini Sapanca'ya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz’ dedi.

YEŞİL ALANLAR KORUNACAK

Teleferik projesinin yapılacağı alanlardaki yeşil alanların korunacağının altını çizen Yılmazer,

"Teleferik istasyonunun bulunduğu taraftaki otoparkımız yer altında. Bu alanın üzerinde ise yine yeşil alan, çocuk parkları ve spor alanımız mevcut. Yani şuan olan dokunun bozulmaması için büyük özen gösteriyoruz. Diğer 2 otoparkımız ise yolun karşı tarafında yer alıyor.

Bu otoparklardan yaya trafiğini ise inşa edilecek üst geçitle sağlayacağız. İstasyon için sadece 670 metrekarelik bir alan kullanılacak ve çevre ile uyumlu olması için ahşap ağırlıklı olarak inşa edilecek. Sapanca turizmine büyük katkı sağlayacağız. Kazanan Sapanca olacak diye konuştu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz