SÜT ÜRETİCİLİĞİ SAKARYA’DA BİTİYOR MU? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
SÜT ÜRETİCİLİĞİ SAKARYA’DA BİTİYOR MU? EKONOMİ

SÜT ÜRETİCİLİĞİ SAKARYA’DA BİTİYOR MU?

SÜT ÜRETİCİLİĞİ SAKARYA’DA BİTİYOR MU?

Sakarya'da süt üreticiliğinin her geçen gün büyük bir erezyona maruz kaldığını belirten Adapazarı Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz geçen yıl günlük 60 ton olan süt üretiminin bu yıl 40 tona gerilediğini belirtti.

Tınmaz: "Her geçen sene kan kaybı yaşayan süt üreticilerine hükümetin de desteğini azaltması üreticiyi zor durumda bıraktı" dedi.

Adapazarı Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz Sakarya'da geçtiğimiz yıllara göre süt üretiminde de, süt üreticisinde de büyük bir düşüş yaşanıyor.

Emekli olan çiftçinin yerine artık gençler gelmiyor. Üretim her geçen sene azalırken, üretici de yavaş yavaş kayboluyor. Bundan 10 yıl önce üye sayımız 2 bin 250 olmuştu.

Bu sayı şuan 1000 seviyelerinde. Birliğimize kayıtlı üye sayısı 10 yılda tam U azaldı. Bu rakam gerçekten büyük ve korkutucu bir rakam. Bundan 10 yıl sonra belkide süt üreticisini Sakarya'da parmakla gösterecek duruma geleceğiz." dedi. 

Süt üretimi yapacak girişimcilerin azalması ile birlikte üretimin Sakarya'da ki yerli süt fabrikalarına yetemez duruma geldiğini de belirten Tınmaz " Geçtiğimiz Ocak, Şubat ve Mart aylarında hükümetten aldığımız teşvik litre başına 25 kuruştu bu rakam geçtiğimiz gün açıklanan kararla litre başına 10 kuruşa düşürüldü.

Mayıs ve Haziran aylarında 10 kuruş alacağız. Zaten ekonomik olarak zorluk içinde ki çiftçi bu karardan sonra bir darbe daha yemiş oldu. Açıklanan kararın geriye dönük olması da düşündürücü dedi. 

Süt üreticileri sağdıkları sütten para kazanamamanın yanı sıra kırmızı et fiyatlarının son 3 senedir bir lira bile artmadığını buna rağmen yem girdilerinde yüzde 50'lik bir artışın meydana geldiğini de belirttiler.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz