Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuğunuza Destek Verin - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuğunuza Destek Verin YAŞAM

Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuğunuza Destek Verin

Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuğunuza Destek Verin

Özel Medar Hastanesi Sakarya Psikoloğu Uzm. Klinik Psikolog S. Hatice Aşkar, ailelere sınav kaygısı yaşayan çocukları ile konuşarak desteğini göstermeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu.

SINAV KAYGISI

Sınav kaygısı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Medar Hastanesi Sakarya Psikoloğu Uzm. Klinik Psikolog S. Hatice Aşkar, “Sınava çok az bir süre kaldı. Öğrenciler ve ebeveynler heyecanlı ve kaygılılar. Üç ayı evde geçirmek, uzaktan eğitime adapte olmak, arkadaşları ile görüşememek tüm öğrenciler için zorlu bir süreçti.

Bir de sınava girecek öğrencilerimizi düşünürsek onlar da kaygının daha da fazla olduğunu görüyoruz. Okula gidememiş olmak ve yapılan planların dışında gelişen bu durum öğrenciler için oldukça yıpratıcı bir süreç oldu. Sevgili ebeveynler, içinde bulunduğumuz süreç ve yaşadıklarımız hepimizi psikolojik olarak yıprattı bu sebeple çocuklarınıza karşı daha anlayışlı olmanızı ve yanında olduğunuzu bilmelerinin önemini vurgulamak istiyorum. Özellikle sınava girecek öğrencilere destek olmalısınız.

Sevginizin sınavla ölçülemeyeceğini ya da hiçbir şeyin bu sevgiyi değiştiremeyeceğini, Önceliğinizin onların mutluluğu olduğunu çocuklarınız da bilmeli. Gelecek kurmak için sınav önemli ama öğrencileri değerlendirmek için yetersiz kalmakta. Çocuklarınızın yeteneklerini, başarılarını sizler biliyorsunuz. Birçok alanda başarı sağlayarak gurur duymanıza sebep oluyorlar. Sınav zamanı onların taktir ettiğimiz özelliklerini ve başarılarını unutmamanızı görmezden gelmemenizi rica ediyorum” dedi.

DESTEK VERİN

Uzm. Psikolog Aşkar son olarak ise şunları kaydetti: “Sınav kaygısına değinecek olursak, Aslında kaygı her zaman kötü bir şey değildir. Kaygı bizim harekete geçmemizi, motive olmamızı sağlar. Hiç kaygısı olmayan birinin performansında eksiklik olacağını bilmekteyiz. Bu sebeple kaygı biraz da normaldir.

Riskli olan kısım ise bu kaygının boyutudur. Yüksek düzeyde kaygı yaşayan bir öğrencinin ders başarısının ve motivasyonunun düştüğünü görürüz. Fakat kaygının temeline baktığımızda genelde yüksek beklentiler ya da öğrencinin ailesinin yüksek beklentilerini görürüz. Yani ebeveynler kaygılıysa mutlaka çocuğunda kaygılı olduğunu görüyoruz.

Peki yapabilecekleriniz nedir diye bakarsak; sınav kaygısı yaşayan çocuğunuz ile bu konu hakkında konuşun, endişelerini sorun, duyguları üzerine konuşun. Desteğinizi gösterin ve her zaman çocuklarınıza onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum, hepsinin yolu açık olsun.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz