YAZARLIK HAKKINDA BİR ÖĞRENCİ KARDEŞİMLE RÖPORTAJ - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

sezercaliskanog@gmail.com

YAZARLIK HAKKINDA BİR ÖĞRENCİ KARDEŞİMLE RÖPORTAJ

YAZARLIK HAKKINDA BİR ÖĞRENCİ KARDEŞİMLE RÖPORTAJ

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Çok sevdiğim bir öğretmen arkadaşım geçenlerde beni arayarak bir öğrencisinin yazarlık hakkında bazı merak ettiği şeyler olduğunu ve bu konuda bu kardeşimize yardımcı olup olamayacağımı sormuştu bende hemen kabul ettim. Ve aşağıdaki röportajı kendisiyle gerçekleştirdik. Bu konuda aynı hissi ve merakı yaşayan tüm kardeşlerim için bu röportajı yayınlıyorum.

 •Yazarlığa nasıl gönül verdiniz? 
Ortaokul yıllarımda öyle kitap kenarlarına, defterlere şiir karalayarak başladım. Lise 1 ve lise 2.sınıfta tiyatro oyunculuğu yaparken yardımcı skeç yazarlığına başladım derken tiyatronun ana yazarlarından biri haline geldim. Bu sırada şiir yazmaya da devam ettim. 
 Gönül verme kısmına gelince bu iş birazda kendinle alakalı yani acıkınca nasıl içinden yemek yemek geliyorsa şiir ya da yazı yazacağında da bir bakıyorsun ki şiir yazmışsın ya da deneme vs. yazmışsın.


• İlk yazarlığa adım attığınızda ne yaptınız?
Hemşerimiz Sait Faik Abasıyanık “yazmasam çıldıracaktım” demiş. Bende sadece yazdım yazmaya devam ettim. Kim ne demiş ne söylemiş umursamadan ama gerçek eleştirileri de dikkate alarak yazdım ve okudum, okuyorum…


• Yazarlıkta kendimi geliştirmem için ne yapmalıyım?
Bir makalesinde Arif DAMAR beni çok etkilemişti ve o makalesinde şiirin özgür olması gerektiğinden bahsediyordu. Yazarlık denince sadece şiirden bahsedilmiyor tabi daha genel bir kavram yazarlık. Yazarlıkta kendini geliştirmenin en önemli yolu farklı kaynaklardan okuyup araştırmak özgür ve özgün olabilmektir. Ve sürekli yazmak. Ve sürekli gelişime açık olmak.
Kendini geliştirmek için yazdıklarını bir sosyal platformda ya da bir edebi dergide yayınlanmasını sağlamak sana ayrıca motivasyon verecektir. Ayrıca edebiyat öğretmenlerinden de faydalanabilirsin. Onlar seni bu konuda daha iyi yönlendirebilir. Ve en önemlisi eleştiriye açık olmalısın. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.


• Kendinizi yazarlıkta geliştirmek için hangi kitapları okuyorsunuz? 
Her şeyi okuyabilirsin. Ama yazar mutlaka yazı nasıl yazılır, şiir nasıl yazılır diye küçük bir araştırma yapmalı ve bu konuda kitaplar okuyabilirsin ya da kendin çeşitli incelemeler yapabilirsin. Ben daha çok şiir alanında yazdığım için Rus Edebiyatından Mayakovski ve onun şiir poetikasını okumuştum mesela. Mesela İsmet Özel, Sezai Karakoç, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Özdemir Asaf, Slvia Plath vb. şair ve bu şairlerin poetikalarını okudum.

   •Kitap çıkarmadan önce yazarlık adına ne yapıyordunuz? 
Küçük yaşlarda kendi dergimi, kendi şiir kitabımı, kendi öykü kitabımı yazıp 1 adet baskı çıkarmıştım daha sonradan dergilerde yazmaya başladım ve sonra kitap çıkardım 2 tane ve hala daha bir yerlerde yazmaya devam ediyorum.

   •Yazarlıkta yol alırken hangi yayınevi -dergi vb. şeylerle görüştünüz?

Açıkçası ülkemizde bu konuda çeşitli yöntemler uygulanmakta bazılarından bahsetmek gerekirse 1.si yayınevi teklif yapıyor ya da senin teklifini kabul edip kitabını basıyor ve size bir ücret ödemesi yapıyor. 2.si siz ücret ödeyerek kitabı bastırıyorsunuz kendiniz satış yaparak kitabınızı satıyorsunuz ya da satış işini yayınevine bırakıyorsunuz. Bu tamamen size kalmış bir durum. Ama önerim kitap çıkarmadan önce dergi ve antolojilerde yazmanızdır. Ben her iki kitabımı da yayınevleriyle bizzat görüşüp sözleşme imzalayıp kitaplarımı çıkarmıştım. Kitap çıkartırken çok iyi araştırma yapmanı öneririm. 


Hulasa kitap çıkarmak marifet değil ama yazmak önemli marifet zaten sonrasında kitap çıkarmak işin en kolay yanı olduğunu göreceksin. Yolun açık olsun yazım hayatında değerli kardeşim.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar