TÜRK SİNEMASININ SON YILLARDAKİ YÜKSELİŞİ - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

sezercaliskanog@gmail.com

TÜRK SİNEMASININ SON YILLARDAKİ YÜKSELİŞİ

TÜRK SİNEMASININ SON YILLARDAKİ YÜKSELİŞİ

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Ülkemiz sinema sektörü kendimi bildim bileli hep Hollywood ile kıyaslanır ve hala daha kıyaslanmaktadır. Oldum olası bu kıyaslamalar hep üzmüştür beni.

Ben ülkemizin yetiştirdiği çok değerli yönetmenlerin, yapımcıların ve de oyuncuların olduğunu söyler bu konuda da eksiğimizin dışa açılmakta olduğu ve biraz daha kaliteli işler yapıldığı takdirde filmlerimizin hak ettiği değeri göreceğini söyledim durdum. (Ki bugün özellikle dizilerimiz ihracat yapılmakta ve bu bizleri gururlandırmaktadır.)

 Örneğin Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği filmleri anlatmaya gerek yok ya Babam ve Oğlum gibi insanı her izlediğinde ağlatan Çağan Irmak filmlerine ne demeli… Bizim insanımız çok kıymetlidir bu şimdide böyleydi eskiden de mesela Ertem Eğilmez’li Hababam Sınıfının ilk serisi. Mesela Minür Özkul ve Adile Naşit’in devleştiği aile bağlarıyla ilgili filmler v.s.

İşte son zamanlarda yine böyle bir film izledim. Filmin adı “Şampiyon” bu güzel filme hayat veren başrol oyuncuları ise Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan. Sinemada insanı ağlatan yüreğini cız ettiren harika bir film olmuş. Özellikle Ayla filmi, Müslüm filmi ve Şampiyon filmi son zamanlarda çekilmiş çok kaliteli filmler. Şimdi Hollywood ile bu filmleri ne denli kıyaslayabiliriz. Onların kültürü onların hassas olduğu konularla bizim kültürümüz ve hassas olduğumuz konular aynı değil ki…

Hulasa diyorum ki bizim toplumumuza hitap eden ve çok iyi kurgulanmış ve çok iyi oyunculuklarla donatılmış bir Türk filmi elbette izleyicimizce izlenecek ve kıymeti bilinecektir. Yeter ki iyi planlamayı iyi yapalım. Biz üstümüze düşeni elbette yaparız o zaman.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Arif Yanık28 Şubat 2019, Perşembe - 12.36

sinema sektöründeki kaliteli filmlerimize ne yazık ki rağbet az gösteriliyor, hak ettikleri değer verilmiyor. komedi filmi adı altında hiç bir anlamı olmayan filmler gişede rekor kırıyor. Umarım sizinde dediğiniz gibi Türk sinemasının kıymeti bilinsin.

Yazarlar