PRİENE ANTİK KENTİ GEZİMDEN - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

sezercaliskanog@gmail.com

PRİENE ANTİK KENTİ GEZİMDEN

PRİENE ANTİK KENTİ GEZİMDEN

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Geçtiğimiz Mübarek Kurban Bayramında tatilimi ailecek Ege ve Akdeniz’deki şehirlerimizin eşsiz güzelliklerini gezerek geçirdim. Kuşadası’ndan Bodrum’a doğru giderken Söke’ye bağlı olan bir antik kente uğradım. Ulaşım konusundan yana hiç problemli bir bölge değil. Yolun üzerinde bir antik kent adeta. Bu antik kentimizin adı Priene Antik Kenti.

Kent çok büyük bir antik kent fakat bakım durumundan eksiklikleri mevcut. Antik kente ciddi bir restorasyon yapılması halinde harika bir turizm geliri kapısı olabilir. Antik kentin konumu da çok harika mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Bakanlığımız mutlaka bu konuyla alakalı bir çalışma yapacağını düşünüyorum.

Antik kent ile ilgili Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün resmi web sayfasındaki bilgi aşağıda alıntı olarak sunulmuştur.

Priene, Samsun Dağı’nın güney yamacında, Söke ilçesinin 15 km güneybatısına kurulmuş önemli antik kentlerden biridir. 370 m. yükseklikte sarp bir kaya üzerine kurulması saldırılara karşı koymada avantaj sağlamıştır. Ayrıca yüksek bir yerde olması kentin farklı yönlerden de görülebilmesine imkan sağlamaktadır. Miletos gibi Ion Birliğinin bir üyesi olduğu kabul edilen Priene hakkındaki ilk bilgilere ise M.Ö. 7. yüzyıl ortalarında antik kaynaklarda rastlanmaktadır.

Kentin en önemli yapıları arasında Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, tiyatro, agora, Zeus Tapınağı, bouleuterion, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Mısır Tapınağı, Büyük İskender’in evi, Bizans klisesi, nekropol ve konut alanları sayılabilir. 5000 kişilik kapasiteye sahip tiyatro M.Ö. 350 yılında inşa edilmiştir. Tanrıça Athena için kentin en hakim yerine yapılan tapınağın önünde Athena’nın altın ve fildişinden yapılan heykeli yer almaktaydı. Tapınak sunağının günümüzde yalnız bir bölümü ayaktadır.(⊃1;)

Kaynak : (⊃1;)   T.C. Kül. Bak. Aydın İl Kül. ve Tur. Müdürlüğü  - PRİENE ANTİK KENTİ GEZİMDEN
http://PRİENE ANTİK KENTİ GEZİMDEN

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar