MERHABA KIYMETLİ DOSTLAR - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

sezercaliskanog@gmail.com

MERHABA KIYMETLİ DOSTLAR

MERHABA KIYMETLİ DOSTLAR

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Kıymetli dostlar öncelikle sevgili dostum Safa POLAT’a beni sizlerle buluşturduğundan dolayı teşekkür etmek isterim. Kendisiyle 2006 yılında şiir sevgisi ile başlayan dostluğumuz bugünlere kadar geldi. İnşallah bir ömür sürecektir.

Sizlerle buluşacağımız “bu köşede” daha çok edebiyat, kültür ve sanat ile ilgili yazılar yazacağım. Kendimden kısaca bahsetmek gerekirse şu şekilde özetlemek isterim. 1986 yılında Hendek’te doğdum. 2009 yılında Sakarya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden, 2018 yılında da Sakarya Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünden Yüksek Lisans eğitimi tamamlayarak mezun oldum. Ve şuan Hendek’te bir okulda görev yapmaktayım. 

2003-2004 yıllarında Hendek Sanat Tiyatrosunda yardımcı senaristlik ve tiyatro oyunculuğu yaptım.2006 yılında Zerre Zerre Ziyan, 2019 yılında da Tahtadan Sevinçler adlı şiir kitabı çıkardım. Ve birçok dergi ve gazetede köşe yazılarım ve şiirlerim yayınlanmıştır. Kısacası hep sanatın içinde olmaya özen gösterdim. Tüm okurlarımıza merhabalar dilerim…

*     *     *

SİNEMA YAPIMCILARI SİNEMA SALONLARI VE HALK ÜÇGENİNDE

“SİNEMA ÜZERİNE”

 “Sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması ile desteklenmesi hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun” 30.01.2019 tarihinde 30671 sayılı numara ile resmi gazetede yayınlanmıştır.

Bu kanunun çıkarılmasındaki ana etken sosyal medyadan takip ettiğimiz üzere sinema yapımcıları ile sinema salonları arasında yaşanan “patlamış mısır” polemiğiydi.

Neydi peki bu patlamış mısır polemiğinin detayı?

1- Vatandaşın gözündeki detaylar

2- Sinema yapımcılarının gözündeki detaylar

Sondan başlarsak eğer sinema yapımcıları “işi biz üretiyoruz ama salon sahipleri bizim üzerimizden rant sağlayarak fiyatları şişiriyor ve haksız kazanç sağlıyor” diyordu. Bu durumun yanında pek gündeme gelmeyen aslında vatandaşı daha çok ilgilendiren bir mesele daha vardı. Özetle şöyle bir örnek üzerinden bu meseleyi aktaralım.

Eşinizi dostunuzu alıp sinemaya gidiyorsunuz 10 Liralık bilet zorunlu olarak 20 Lira olarak karşınıza çıkıyor. Soruyorsunuz nedir bu diye “zorunlu menü nedeniyle ister patlamış mısır alın ister almayın” deniyor. Yani her iki durumda da bilet fiyatının 20 Lira olduğu deniyordu.

İşte bahsettiğim bu örnek toplumu adeta sinemadan uzaklaştırmaktaydı. Gençlerimizi sinemaya küstürmekteydi. Her şeyden önemlisi insanların stresli bir gün sonrası stresini giderdiği sinemadan kopması demekti. Bu kabul edilemez bir durumdu. Hâlbuki sinema biletinin ayrıca satılması doğru olandı. İsteyen kişiler zaten ücretini ödeyerek mısırını ya da istediği her neyse alabiliyordu.

İşte yukarıdaki bahsettiğimiz kanun bu probleme çözüm getirdi. Artık sinema yapımcısı da vatandaşta mutluydu. Şahsen bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür etmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımızın sinemanın yanında durması gelecek nesillerimiz için kültürel bir destekti adeta.

Şimdi bu kanundan sonra isteyen biletini alacak isteyen bilet + menüsünü alacaktır. Sonuçta kazanan vatandaş olmuştur. Bu nedenle bu kanunun bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

SEDEF YURTLU20 Şubat 2019, Çarşamba - 17.40

HOŞ GELDİNİZ BAHSETTİĞİNİZ KANUN GEREKLİYDİ ÇOK İYİ OLMUŞ. KALEMİNİZE SAĞLIK

Yazarlar