GÖBEKLİTEPE ZİYARETİM… - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

sezercaliskanog@gmail.com

GÖBEKLİTEPE ZİYARETİM…

GÖBEKLİTEPE ZİYARETİM…

Sezer ÇALIŞKANOĞLU

Göbeklitepe uzun zamandır çok dikkatimi çekmişti ve son olarak Cumhurbaşkanımızın 2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan etmesi sonucu uzun zamandır görmek istediğim Göbeklitepe’ye gitmeye karar verdim ve bu Pazar Şanlıurfa’ya giderek ziyaret ettim.

İl merkezinden 18 km’lik bir uzaklıkta bulunan Göbeklitepe’ye ulaştığınızda güvenlik görevlilerinin bulunduğu bir geçite geliyorsunuz hemen o geçitten geçip otoparka aracınızı bırakıyorsunuz. O alanda hemen 2 tane yapı görüyoruz bu yapıların bir tanesi sinevizyon vs diğeri ise bilet alacağınız ve hediyelik eşya satılan bir yapıdır.

Öğretmenlere öğretmen kimliğini göstermek şartıyla ücret alınmadan bilet verilmekte bunun dışındaki gelenlerden ücret alınmaktadır. Bilet alındıktan sonra yaklaşık 150- 200 metre uzunluğunda tahtadan bir geçit altında yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Bu geçitten hemen sonra servis araçları yaklaşık 2km’lik uzaklıkta olan Göbeklitepe kazı alanına sizi bırakmakta oradan da bu eşsiz güzellikte olan tarihe tanıklık edebiliyoruz. Kısacası dostlarım Göbeklitepe sadece televizyonlarda gösterilen beyaz çatılı alandan ibaret değil orada yeşil bir çatı ile kapatılan başka bir kazı alanı daha var hatta başka küçük kazı yapılmış alanlarda gördük muhtemelen ilerleyen yıllarda Göbeklitepe kazı alanı daha da büyüyecektir. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer olduğunu düşünmekle beraber Şanlıurfa’nın diğer gezilecek yerlerini ilerleyen yazılarımda yazacağım inşallah.

Aşağıda kaynağını belirttiğim Göbeklitepe hakkında kısa bir bilgi yazısınıda yazıma eklemek istedim. İşte o yazı:

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan 1963 yılında, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve  “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır.

Çapları 30 metreyi bulan yaklaşık 20 yuvarlak ve oval yapının ortasında 2 adet “T” biçimli, 5 metre yüksekliğinde, kireçtaşından bağımsız sütun yer almaktadır. Yapıların iç duvarlarında da daha küçük sütunlar bulunmaktadır.
 

Göbeklitepe ile ilgili bahsi geçen bilimsel veriler, arkeoloji çalışmalarında neolitik dönemle ilgili kuramsal çerçevenin ve tarihlendirmelerin yeniden değerlendirilmesini gerektiren önemli bilgiler vermektedir. Göbeklitepenin, konumu, boyutları, tarihlendirilmesi ve yapılarının anıtsallığı ile Neolitik dönem için ünik bir kutsal alan olduğu anlaşılmıştır. Alan, 12000 yıl boyunca doğal çevresi içinde dokunulmadan kaldığından önemli arkeolojik buluntu vermektedir.

Kaynak : http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR-44420/gobeklitepe-arkeolojik-alani-sanliurfa.html

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar