PROTESTOYU BATI’DAN BEKLEMEK - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Servet KIZILAY

Servet KIZILAY

dibacedergisi@gmail.com

PROTESTOYU BATI’DAN BEKLEMEK

PROTESTOYU BATI’DAN BEKLEMEK

Servet KIZILAY

Yeni Zelanda’daki katliamla birlikte Batı’nın ikiyüzlülüğü tekrar daha şiddetli gündeme geldi.

‘Neden Batı’nın bunu protesto etmediği’ ile hikmetli açıklamalar yapıldı, her yerde.

Herkeste Batı’dan bir protesto beklentisi, ortaya çıktı. İşin bu noktası, toplumsal ve düşünsel şizofreninin ilk aşamasıydı. Hem Batı İslâm karşıtıydı hem de bu iğrenç katliam için Batılıların kendilerini sokaklara atıp parçalayacakları, Devlet nezdinde büyük gösteriler düzenleyeceği varsayılıyordu.

Acaba gerçek bir protesto nereden gelmeliydi ya da kim yapmalıydı?

Yalnızca Suriye’de 1000 (bin)’e yakın caminin yıkıldığı (hem bunlar Toki camileri değil birçoğu İslam eserlerinin nadide parçaları) rapor edildi.

Binlerce kişi camilerde katledildi. Mısır’daki “büyük cami” katliamı (184 ile 234 kişinin katledildiği) üzerinden çok zaman geçmedi. Irak’ta uzun süredir Cami ve kutsal mekanlarda saldırılarda katledilenler yine binlerle ifade ediliyor. Pakistan, Bangladeş hep cami katliamı ile gündemdeler.

Peki bu olup bitenler/katliamlar sadece “dış mihraklar” yüzünden mi oluyor?

Genel olarak coğrafyadaki her kanlı olayı her devlet kendi iktidar stratejileriyle yorumluyor. Her devlet kendi lehine yorumlanması herkesten bekliyor. 

Mesela; Yeni Zelanda’daki cami katliamı için; “Türkiye’ye doğrultulmuş bir namludur” diye, okuyabilir ülkedeki aydın ve entelektüeller.

Dolayısıyla her devlet; bir taraftan egemenlik meşruiyetlerini oluşturuyor diğer taraftan operasyon alanlarını genişletici ve haklılaştırıcı şeyler buluyor, bulmaya çalışıyor. Ortaya; her devletin “haklı” gerekçelerle yürüttüğü yıkımlar, katliamlar… vb kalıyor.

“Dış mihraklar” söylemi, herkesin ikna olduğu bir kanıdır fakat gerçekler böyle değil. Mesela; Suriye’nin yok olması için “Müslüman” ülkelerden oluşan koalisyonun (SUUD, Katar, BAE, Türkiye, Mısır) harcadıkları para: 350 Milyar Doları geçtiği, kaydedildi.

Yemen’de son üç yıldır 5 yaş altı 85.000 (seksen beş bin) çocuğun açlık ve ilaçsızlıktan katledilmesinin önlenebilmesi için gereken miktar; 1 ile 1.5 Milyar dolar. Kısacası; olgular üzerinden bakıldığında “dış mihrakların” bu felaketlerdeki rolleri, Müslüman ülke ve devletlerin yaptıklarına nispetle son derece küçüktür.

Mesela; ‘Halepçe Katliamı’ (dün bu katliamın 30.yılı anıldı.) Coğrafyadaki ülkelerin iktidar savaşları, adaletsizlikler, gelir dağılımındaki bozukluk, toplumsal kültürel çekişmeler… vb birçok neden sıralanınca “dış mihrak” nedeni, ana problem olmaktan uzaklaşır.

Buna rağmen o ısrarla öne çekilir ve temel sorun olarak gösterilir.

Şayet bir protesto alacak ve beklenecekse, şu şekilde olması daha tutarlı olurdu:

Batı Charlie Hebdo katliamını devlet düzeyinde farklı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer erkanla sokakta yürüyerek gösterdi.

Yeni Zelanda caminde farklı Müslüman ülkelere ait kişiler vardı. Bu ülkelerin devlet adamları toplanıp yürüyebilir, duygu ve düşüncelerini paylaşabilirlerdi. Hem de bunu devletlerin egemenlik stratejilerine sokmadan yapabilirlerdi fakat olmadı.

Yahut 57 İslâm ülkesini temsil eden en büyük kurum olan “İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT)” etkili bir protesto gerçekleştirebilir, sesleri ve itirazları duyurabilirdi fakat olmadı.

Bu tür vahşetlere karşı, Müslüman ülkeleri-devletleri durdurmanın tek yolu, her fırsatta önerdiğimiz ve gündeme getirmeye çalıştığımız şu öneridir: Tıpkı LAHEY gibi benzer oluşuma sahip fakat hukuksal yetkileri-etkileri ve yaptırımları daha fazla olan; “İslâm Ülkeleri Savaş Suçları Mahkemesi” kurulması.

Bu önerinin temelinde, devletlerin strateji ve taktik oyunlarını anlamak yoluyla durdurulamayacağı, kabulü yatar. Yani devletler hukuki + fıkhi yaptırımlarla karşılaşmadığı müddetçe; her devletin “haklı” gerekçelerle katliam, operasyon …vb yapması engellenemez, demek ister.

Sonuç: Nereden bakılırsa bakılsın, protestoyu Batı’dan beklemek, akıl tutulmasıdır; adaletsizliktir, sorumsuzluktur, Şark kurnazlığıdır.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar