Şehre 2 yeni OSB müjdesi! Bakanlıktan onay çıktı EKONOMİ

Şehre 2 yeni OSB müjdesi! Bakanlıktan onay çıktı

Şehre 2 yeni OSB müjdesi! Bakanlıktan onay çıktı

Aziz Güvener'in sunduğu Ekonomi Pusulası'na katılan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, şehre kazandırılacak olan iki yeni Organize Sanayi Bölgesi için bakanlıktan onay çıktığını ve kuruluş çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Tv264'te Aziz Güvener'in hazırlayıp sunduğu ekonomi programına konuk olan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, 2019 yılı istihdam seferberliği konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Şehir ve dolayısıyla ülke ekonomisinin daha yukarılara çıkması için SATSO olarak hedeflerinden bahseden Başkan Altuğ, 2023 yılına kadar 400'ye yakın ihracatçı sayısını bine, ihracat rakamlarını ise 10 milyar doların üzerine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

SATSO olarak hedeflerini anlatan Altuğ, "Bütün derdimiz önce şehrimizin ekonomisini dolayısıyla da ülke ekonomisini en yukarılara çıkarmak. Bunun için çalışmalara devam ediyoruz. Ülkemiz ekonomisinin daha iyi olması, insanlarının daha refah yaşamasının yegane sebebi üretimden geçtiğine inanıyorum. Biz üreteceğiz, ürettiğimizi de tüm dünyaya satacağız. Bu anlamda Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın bir takım hedefleri var. Biz Sakarya'da yaklaşık 6 milyar dolar ihracat yapıyoruz.

Bu 6 milyar doları da bizim 400'e yakın firmamız yapıyor. Türkiye sıralamasında da bu ihracat rakamıyla 7'inci sıradayız. Amacımız 2023 yılına kadar 400'ye yakın ihracatçı sayısını bine çıkartmak, ihracat rakamlarımızı da 10 milyar doların üzerine çıkartmak. Ne demek bu? SGK'lı ve Bağkur'lu çalışan sayısının ikiye katlanması 500 bin yeni çalışan demek, şehrin nüfusunu belki ikiye katlaması demek" diye konuştu.

CANLI YAYINDA MÜJDELEDİ

Programda, şehre kazandırılması planlanan 2 yeni OSB için bakanlıktan onay çıktığını ve kuruluş çalışmalarına başlandığının müjdesini veren Altuğ, gelişmeleri ve detayları şu sözlerle açıkladı:

"Organize Sanayi Bölgelerimize çok önem veriyoruz. Buradan iki tane yeni organize sanayi bölgemizin kuruluşunu müjdelemek istiyorum. Geçtiğimiz hafta iki yeni sanayi bölgemizin bakanlıktan onayı çıktı. Dün itibariyle de sayın valimizde kuruluş protokolü için çalışmalara başladık. 

Ferizli'deki OSB'mizi mega OSB olarak adlandırıyoruz. Otomotiv ve Metal İhtisas Sanayi Bölgesi. Bu OSB şehrin ve hatta marmara bölgesinin, batı karadeniz, doğu marmara bu bölgelerin en büyük ihtisas organize sanayi bölgesi olacak. 

Şuanda çok ciddi sayıda başvuru dosyası elimde. Kuruluş protokolü tamamlanır tamamlanmaz müteşebbis heyeti oluşturacağız ve ilgili firmalara yer tahsis etmeye başlayacağız. Daha sonra organize sanayi bölgesi kuruluş gereği çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

Talep edenler içerisinde Türkiye'nin kurumsal anlamda en büyük firmaları var. Çok ciddi istihdam sağlayan firmalar var. Çok ciddi de ihracat yapan firmalar var. 

Söğütlü'de 2'inci Organize Sanayi Bölgemiz ise bu bir karma organize sanayi bölgesi olacak, 3 bin 500 dönümlük alanda. Onun da kuruluş protokolü çalışmalarına başladık. Buradan da ciddi anlamda yer isteyen firma mevcut. Hem şehrimizden hem çevre illerden. 

Bu iki organize sanayi bölgesi ve daha sonra planladığımız başka işler şehrin diğer şehirlere rekabet anlamında çok daha ileriye gitmesine, ekonomik değerlerimizin çok daha ilerde olmasına sebep olacak"

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

cafer25 Nisan 2019, Perşembe - 10.24

Ülkemize hayırlı olsun...

köy sakini14 Nisan 2019, Pazar - 15.17

ya bu sanayi kesinlestimi?fındıklıya yapilacak olan?

mahalle sakinleri11 Nisan 2019, Perşembe - 12.01

ikinci organize sanayi ülkemize şehrimize söğütlüye ve fındıklı köyüne hayırlı olsun biran evvel kurulsun saygılaımla

ahmet11 Nisan 2019, Perşembe - 11.55

hemen kamulaştırılıp kurulmasına veülkemize şehrimize ve milletimize katkı sağlamasını talep ediyoruz saygılarımla