SAÜ'deki kadro kavgasında son iddialar! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
SAÜ'deki kadro kavgasında son iddialar! GÜNCEL

SAÜ'deki kadro kavgasında son iddialar!

SAÜ'deki kadro kavgasında son iddialar!

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde görev yapan Doç. Dr. Ali Balcı'nın Profesörlük kadrosu başvurusu, Dekan Prof. Dr. Hamza Al tarafından 'şahsa özel talep niteliğinde' olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Sakarya Üniversitesi'nde kadro tartışmaları sürerken  Siyasal Bilgiler Dekanı Prof. Dr. Hamza Al iddialarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada iddialara cevap verdi.
Sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan  Hamza Al  şunları yazdı..

 ''Bir öğretim üyesi, yazdığı bir kitaptan dolayı CİMER'e, YÖK'e, SAVCILIĞA şikayet edilir; konu medyaya yansır. Dekana "soruşturma açacaksın" diye baskı yapılır. Bilimsel özgürlük adına dekan bunları göğüsler. Soruşturma açmaz. Savcı, dekanlığın yazısını

 "Akademik bir çalışma olduğu için soruşturma açılmamıştır" yazısını gerekçe göstererek kovuşturmayı sonlandırır. Ve o kişi kalkar dekana bu konuda iftira atar.

Ve Dekanlık, aynı kişinin ana bilim dalı için bir yıl önce kadro ister, kadro çıkmayınca tekrar kadro istenirken hukuksuzluk yapılır, Dekan, bölümün yazısını geri göndermeyip komisyona havale edip, bölümü de dikkatli olun diye uyardığı için bu kişi sosyal medya silahına sarılır'

Dekan Al paylaşımlarında bahse olan kadroyla ilgili olarak

"1 seneden fazladır profesörlük kadromun engellenmesinde yeni bahane, evlere şenlik yönetim anlayışı. Bilmeyenler olabilir: Bir doçent gerekli kriterleri karşılayınca belgeleriyle birlikte profesörlük için bölüme başvurur bölüm yönetimi de üniversiteden profesörlük kadro talebinde bulunur, süreç bu şekilde işler" ifadeleriyle Twitter'da paylaştı.

Daha sonra Balcı, dekanlığın 04 / 04 / 2018 tarihli yazısını paylaştı. Ali Balcı paylaştığı belgenin üzerine de: "Patronun komedisi devam ediyor. Ocak 2018'deki kadro talebinde bir sorun yokken Ocak 2019'daki aynı talep "kişiye özel" bulunuyor ve bekliyoruz" mesajını ekledi.

PROF. DR. AL: DEKANLIKLA İLGİSİ YOK

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Al ise bir açıklama yaparak yaşananların dekanlıkla alakası olmadığını ifade ederek, "Kamuoyuna. Doç. Ali Ali Balcı'nın çalıştığı ULİ Siyasi Tarih Anabilim Dalına Bölüm tarafından 08.01.2018 tarihinde kadro talep edilmiş ve Dekanlık 04/04/2018 tarih ve 101/14 sayılı FYK kararıyla kadro talebini uygun görmüş ve 06.04.2018 tarihinde Rektörlüğe göndermiştir.Dekanlığın 04/04/2018 tarih ve 101/14 sayılı FYK kararı aşağıdadır. Doç.Dr. Ali Balcı'nın bir seneden fazla beklemesinin dekanlıkla bir ilişkisi yoktur" dedi.

Prof. Dr. Al son olarak şunları kaydetti: "Cumhuriiyet tarihinde görülmemiş bir durumla karşı karşıyayım. Beş ayda beş disiplin iki de ceza soruşturması geçirdim. Kimseyle paylaşmadım. Saunmalarımı verdim ve Hakkımı mahkemelerde aradım. YÖK'e ve yargıya suç duyurusunda bulundum.Ama bölüm başkanını daha dikkatli ol diye uaydığım bir konu başka konulara çekildi. Bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığım için özür diliyorum.Daha önce de 2001-2002-2003-2004 yıllarında da takip edilerek odamızda bulunmadığımız için ifaemize başvuruldu;yazılı ikkatimiz çekidi Ak Partinin ilk siyaset akademisinde 2003 de ders verdiğim için soruşturma geçirdim.Ama 2000li yıllardakiler insaflıydılar. Ya da birilerini devreye girdi sonunda ceza almadık. Ama hiç bir zaman bu dönemde olduğu kadar zülüm görmedim. Çoğu kişinin iki gün okula geldiği bir üniversitede iki gün gelemdim diye aylıktan kesme cezasıyla yüzyüzeyim.1993'den beri yıllık izin engellenemsi diye bir şey duymamıştım. 1993'ten beri odamı elimdem almak için uğraşan olmadı. Rektörlüğe üç tane oda öneriyorum, rektörlük hayır senin odanı vereceksin diye üç tane yazı yazıyor.1993'den beri bu dönemdeki kadar zülum görmedim. Ailemden, yakınlarımdan, özür diliyorum, çünkü bunları onlarla paylaşmadım.Ama bunların benimle ilgili iddiaları ve tasarrufları ancak dekanlığıma mal olur. Onu da zaten zorla yapıyorum. Ama bunlar hakkındaki iddiaları kamuoyu duyduğununda bakalım halleri ne olacak. Halkın ve ve Cumhurbaşkanın yüzüne bakabilecekler mi?"

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz